Październikowy Festiwal Bibliotek Szkolnych - Biblioteka
Październikowy Festiwal Bibliotek Szkolnych

Październikowy Festiwal Bibliotek Szkolnych

pazdziernikowy_festiwal_bibliotek_szkolnych_2015r

Dnia 25 października na pły­cie Rynku Główne­go nasze­go mias­ta odby­wał się Październikowy Fes­ti­wal Bib­liotek Szkol­ny­ch. Orga­ni­za­torzy tego pro­jek­tu – Zespół Szkół Pon­adg­im­naz­jal­ny­ch Nr 5 z Jaworz­na oraz Ped­a­gog­icz­na Bib­lioteka Wojew­ódzka w Katow­icach im. Józe­fa Lompy, fil­ia w Jaworznie, a także wszyscy współor­ga­ni­za­torzy: Urząd Mias­ta Jaworz­na, Miejska Bib­lioteka Pub­licz­na, Miejskie Cen­trum Kul­tu­ry i Sportu, fir­ma Mori­gal oraz harcerze z jaworznick­iego huf­ca ZHP, dołożyli wszel­kich starań, aby to eduka­cyjno-rekrea­cyjne wydarze­nie miało znamiona spon­tan­icznej, rados­nej imprezy masowej.

Celem pro­jek­tu skierowane­go do wszys­t­kich mieszkańców mias­ta była pop­u­laryza­c­ja czytel­nict­wa i pazdziernikowy_festiwal1bib­liotek szkol­ny­ch jako pod­sta­wowe­go, wiary­god­ne­go i pro­fesjon­al­ne­go źródła infor­ma­cji dla dzieci, młodzieży i dorosły­ch oraz miejs­ca, w którym ksz­tał­tu­je się ich gus­ta czytel­nicze i osobowość. W kon­sek­wencji pro­moc­ja Jaworz­na. Impreza była obję­ta hon­orowym patronatem Prezy­den­ta Mias­ta Jaworz­na, Pawła Sil­ber­ta, który oso­biś­cie uczest­niczył w zbiorowym czy­ta­niu „Loko­mo­ty­wy” J. Tuwima.

Od 2008 roku obchod­zony jest Między­nar­o­dowy Miesiąc Bib­liotek Szkol­ny­ch. Akcję zainicjowało Między­nar­o­dowe Sto­warzysze­nie Bib­liotekarzy Szkol­ny­ch, które zaj­mu­je się prob­le­mami bib­liotek oraz bib­liotekarzy szkol­ny­ch oraz rolą bib­liotek w życiu szkoły, w nauce  i rozwi­ja­niu zain­tere­sowań czytel­niczy­ch. W tym okre­sie nauczy­ciele bib­liotekarze rok rocznie pode­j­mu­ją szereg dzi­ałań mają­cy­ch na celu zaprezen­towanie bib­liotek szkol­ny­ch jako insty­tucji istot­ny­ch dla edukacji. Jaworznicki Październikowy Fes­ti­wal Bib­liotek Szkol­ny­ch jest więc swe­go rodza­ju pod­sumowaniem tych dzi­ałań. Naw­iązu­je też do Nar­o­dowe­go Pro­gra­mu Roz­wo­ju Czytel­nict­wa, zainicjowane­go w 2013 roku przez Min­is­terst­wo Kul­tu­ry i Dziedz­ict­wa Nar­o­dowe­go, a tym samym wpisu­je mias­to Jaworzno do rejestru inic­jatyw pode­j­mowany­ch w ramach jego real­iza­cji.

Inic­ja­torkami i głównymi koor­dy­na­torkami pro­jek­tu były trzy nauczy­cielki- bib­liotekarki z Zespołu Szkół pazdziernikowy_festiwal2Pon­adg­im­naz­jal­ny­ch Nr 5, panie: Ewa Ucholc, Anna Kosobudzka i Ewa Makowska, które zyskały apro­batę dla swe­go pomysłu ze strony pana wiceprezy­den­ta Tadeusza Kacz­marka, pani Bożeny Czer­wiec – dyrek­tora swo­jej szkoły oraz pani Mar­ty Fidyk – kierown­ika jaworznick­iej Bib­lioteki Ped­a­gog­icznej.

W tegorocznym fes­ti­walu wzięło udzi­ał pon­ad 20 szkół, pon­ad 150 uczniów, (74 uczest­ników konkur­su piękne­go czy­ta­nia, podob­na liczba w pozostały­ch konkur­sach). Do najbardziej zaan­gażowany­ch w pro­jekt należały: Gim­nazjum Nr 4, III Liceum Ogól­nok­sz­tałcące, Zespół Szkół Nr 3, Szkoła Pod­sta­wowa Nr 18 oraz Szkoła Pod­sta­wowa Nr 7. Fes­ti­wal poprowadzili: Kami­la Soł­ty­sek, Mateusz Kot­lar­czyk uczniowie z ZSP 5 oraz nauczy­cielki – bib­liotekarki tej szkoły- Anna Kosobudzka, Ewa Makowska oraz Ewa Ucholc. Od godz. 9:00 rynek stop­niowo zapeł­ni­ał się widza­mi, którzy stawali się jed­nocześnie spon­tan­icznymi uczest­nikami hap­peningu „Czy­tać każdy może…”. Były też wys­tępy artysty­czne dzieci i młodzieży, np. uczniowie z ZS Nr 3 pięknie recy­towali wier­sze Jana Brzech­wy, uczniowie SP Nr 18 zaprezen­towali włas­ną aranżację piosenki R. Rynkowskiego „Jedzie pociąg z daleka”, wyko­rzys­tu­jąc do tego przy­wieziony przez siebie tytułowy rek­wiz­yt. W cza­sie głośne­go czy­ta­nia wspo­ma­gał ich pan Janusz Ciołczyk, prezes LZS Ciężkowianka. Z ciekawym pro­gramem wys­tąpili także uczniowie Zespołu Szkół Ogól­nok­sz­tałcą­cy­ch, którzy zaśpiewali m. in. „Dumkę na dwa ser­ca”, utwór Grze­gorz Tur­naua „Cichosza” i poprowadzili dla uczniów SP 7 konkurs na taniec, inspirowany balem z baśni „Kop­ciuszek”. Jed­ną z atrakcji Fes­ti­walu był Konkurs na Naj­ciekawszy Strój Bohat­era Książkowe­go, który zgro­madz­ił dzieci ze szkół pod­sta­wowych oraz młodzież, szczegól­nie tę, która pokochała „Harry’ego Pot­tera”. Około godz. 11:00 na płytę rynku zaczęli wychodz­ić z Bib­lioteki Ped­a­gog­icznej pier­wsi uczest­ni­cy Konkur­su Piękne­go Czy­ta­nia i Konkur­su „Gra o tron – od książki do gry plan­szowej”, który zor­ga­ni­zowała i przeprowadz­iła fir­ma Mori­gal. W tak sze­rokim gronie mieszkań­cy Jaworz­na z wielkim entuz­jazmem odczy­tali „Loko­mo­ty­wę”. Swo­ją obec­noś­cią zaszczy­ciła fes­ti­wal jed­na z najbardziej pop­u­larny­ch współczes­ny­ch pis­arek pol­s­kich, dwukrot­na lau­re­atka Fes­ti­walu Lit­er­atu­ry Kobiecej, jaworz­ni­anka pani Danu­ta Noszczyńska, która czy­tała uczest­nikom pro­jek­tu frag­men­ty swoich książek. Pod­czas hap­peningu „Czy­tać każdy może…” frag­men­ty swoich ulu­biony­ch książek czy­tali także uczest­ni­cy Konkur­su Piękne­go Czy­ta­nia.

pazdziernikowy_festiwal3W trak­cie fes­ti­walu została również przeprowad­zona zbiórka społecz­na, mają­ca na celu wspomóc doposaże­nie bib­liotek szkol­ny­ch. Każdy, kto pojaw­ił się na rynku, miał możli­wość pode­jś­cia do stoiska z książkami i wybra­nia czegoś dla siebie zupełnie za dar­mo. Na pod­sumowa­niu konkur­su piękne­go czy­ta­nia w Bib­liote­ce Miejskiej wys­tąpił Michał „Mazi” Mazur wraz z Andrze­jem Stachańczykiem w inter­pre­tacji skeczu Kabare­tu Moral­ne­go Niepoko­ju pt. „Bib­lioteka” oraz uczen­ni­ca ZSP5 Alek­san­dra Haśnik, śpiewa­ją­ca znane szlagiery Adel. Nagrody – oczy­wiś­cie książkowe – lau­re­atom konkur­su w kat­e­gorii szkół pod­sta­wowych p pon­ad­pod­sta­wowych wręczyły pani kierown­ik bib­lioteki ped­a­gog­icznej Mar­ta Fidyk wraz z panią dyrek­tor ZSP 5 Bożeną Czer­wiec.

Pro­jekt pod nazwą Październikowy Fes­ti­wal Bib­liotek Szkol­ny­ch zgro­madz­ił na Rynku mias­ta kilka­set osób, w tym dużą ilość dzieci i młodzieży sku­pi­ony­ch wokół tem­atu książki i czy­ta­nia. Na tej pod­staw­ie moż­na pokusić się o stwierdze­nie, że zakończył się sukce­sem. Do sukce­su pro­jek­tu w dużej mierze przy­czynili się współor­ga­ni­za­torzy: Urząd Mias­ta Jaworzno, Miejska Bib­lioteka Pub­licz­na, Miejskie Cen­trum Kul­tu­ry i Sportu, fir­ma Mori­gal, harcerze z jaworznick­iego huf­ca ZHP i spon­sorzy: Urząd Mias­ta Jaworzno, Biuro Pro­jek­towe Toka –Stu­dio, księ­gar­nia Dom Książki, księ­gar­nia Now­e­la, Bank Pekao SA odd­zi­ał I Jaworzno, ksiądz Stanisław Jan­icki z parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Boże­go, cukier­nia Jum­bo, kaw­iar­nia Maleńki i sklep Lewiatan z Ciężkow­ic. Pod­czas pro­jek­tu, w formie nagród i grantów, roz­dano dzieciom ok. 150 książek. Takim sposobem 25 października do wielu jaworznic­kich domów dotarła z rynku nowa książka !!! 

Orga­ni­za­torzy serdecznie dzięku­ją wszys­tkim Goś­ciom, którzy swym udzi­ałem we wspól­nym czy­ta­niu pod­nieśli prestiż fes­ti­walu, wszys­tkim współor­ga­ni­za­torom, spon­sorom a także szkol­nym bibliotekarkom/nauczycielom: Reginie Koczur, Grażynie Zając, Halin­ie Sokól­skiej z ZSO, Wiesław­ie Mielko z SP Nr 7, Mar­i­oli Szuler z SP nr 18, Urszuli Likus i Rena­cie Janikowskiej z ZS Nr 3, Wierosław­ie Gawryś z Gim­nazjum Nr 5, Blance Dudek i Jolan­cie Woź­ni­ak z Gim­nazjum Nr1, Mał­gorza­cie- Kosińskiej-Szafran z Gim­nazjum Nr 2, Boże­nie Papaj i Urszuli Kozub z Gim­nazjum nr 3 oraz Katarzynie Mentel i Iwonie Sokołowskiej –Dziuk z Gim­nazjum nr 11, które wraz z młodzieżą wzięły udzi­ał w pro­gramie lub przy­go­towały prezen­tac­je mul­ti­me­di­al­ne o swoich szkol­ny­ch bib­liotekach. Szczegól­nie ciepłe słowa podz­iękowa­nia orga­ni­za­torzy kieru­ją w stronę nauczy­cieli- bib­liotekarzy, którzy przy­go­towali uczniów do Konkur­su Piękne­go Czy­ta­nia oraz nauczy­cieli przed­miotów infor­maty­czno- graficzny­ch z ZSP Nr 5, którzy pomogli przy orga­ni­za­cji fes­ti­walu od strony graficzno- muzy­cznej. Dzięku­je­my także jaworznick­iej młodzieży, rodz­i­com i dzieciom, którzy wspól­nie udowod­nili, że „ Czy­tać każdy może…”

Jako refleksyjne pod­sumowanie pro­jek­tu niech posłużą słowa byłe­go Komis­arza Oświaty Stanów Zjed­noc­zony­ch Harolda Howe’a, który powiedzi­ał:

To jak szkoła myśli o swo­jej bib­liote­ce, świad­czy o tym, jak myśli o edukacji.”