Spotkanie z Legendą. „Amerykański wizjoner: Życie i czasy Johna F. Kennedy’ego”

05-10-2017

Przecudnej urody panny i najprzystojniejsi, eleganccy kawalerowie, czyli… nad wyraz reprezentacyjna grupa maturzystów jaworznickiego CKZiU brylowała w towarzystwie licznie przybyłych ze szkół śląskiej stolicy licealistów prowadząc ożywione dyskusje nt. czasów i prezydentury Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, któremu poświęcono niezwykle interesującą wystawę ulokowaną w katowickim CINIBA.

Gospodarze i zacni goście honorowi uroczystej inauguracji wystawy w osobach: Prorektora UŚ ds. Współpracy Międzynarodowej i Krajowej, prof. UŚ dr hab. Tomasza Pietrzykowskiego, Prorektora UE ds. Nauki i Kadry Akademickiej, prof. UE dr hab. Barbary Kos, Dyrektora Centrum prof. dr hab Dariusza Pawelca, Zastępcy Dyrektora Centrum dr Radosława Jeża oraz Pełnomocnika Dyrektora Centrum ds. Administracyjnych mgr Jana Siechowskiego serdecznie powitali wszystkich zgromadzonych zwiedzających.

O zabranie głosu poproszono następnie Konsula Generalnego USA w Krakowie Waltera Braunohler’a, który w swoim wystąpieniu, wspomniał m.in. o złotej erze dziennikarstwa amerykańskiego i fotografii prasowej przypadającej właśnie na czas prezydentury Kennedy’ego oraz o wadze wizerunku publicznego, który uwielbiany przez tłumy JFK doskonale rozumiał i świadomie tworzył.

I tu, niezamierzenie chyba, zauważyć się dało kilka podobieństw do postaci, której poświęcono wystawę. Podobnie jak Kennedy na paradzie Pułaskiego, Konsul rozpoczął swoje wystąpienie pięknym, polskim powitaniem. Tak samo elegancki i dbający o image. To chyba najbardziej medialny amerykański dyplomata, jaki pracował dotąd w krakowskim konsulacie (patrz: oficjalny profil US Consulate in Cracow na FB). Po udzielonym wywiadzie niezwłocznie podszedł do naszej grupy i poświęcił nam mnóstwo uwagi witając się osobiście, wymieniając uprzejmości i ściskając każdemu dłoń. Na koniec, obowiązkowe groufie 🙂

Ale wróćmy do JFK. Obejrzeliśmy dwujęzyczną prezentację dotyczącą życia legendarnego prezydenta. Naszą szczególną uwagę zwróciły fragmenty związane z jego wizytami w Polsce (przyp. red. 1939 i 1955 już jako prezydent) oraz wskazujące wpływ historycznych i ówczesnych postaci polskiego życia politycznego
i społecznego (które Kennedy szczerze podziwiał) na kształt jego prezydentury. Amerykański polityk na ustach którego słowo Polska, Polacy pojawiały się często i z ogromnym uznaniem. Po wizycie w Warszawie i na Jasnej Górze z wielkim szacunkiem wypowiadał się o polskim przywiązaniu do wolności, tradycji i chrześcijańskich wartości. Wspominał o Sobieskim, który pod Wiedniem bronił europejskiej tożsamości oraz o Kościuszce, który walczył o wolność ‘Naszą y Waszą.  Całą ekspozycję przygotowano w dwóch językach, a niezwykle rzadkie zdjęcia, nagrania wideo i inne niepublikowane materiały pozyskane m.in. z prywatnych zbiorów rodziny Kennedy’ch podniosły ogromnie atrakcyjność wystawy..

Ponadto. Dzięki uprzejmości dyrekcji CINIBA nasi uczniowie zostali oprowadzeni po zakamarkach biblioteki akademickiej, gdzie zapoznali się z jej pracą, zasadami korzystania, jak i niedostępnymi dla zwykłego czytelnika miejscami.

Jednym zdaniem? Alternatywne formy kształcenia to jeden z naszych znaków firmowych. Była to świetna lekcja historii, stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Zapraszamy do obejrzenia wystawy, potrwa do 31 października.

Jesteśmy na profilu Konsulatu USA:

https://www.facebook.com/krakow.usconsulate/photos/pcb.10155700522793774/10155700522038774/?type=3&theater

I jeszcze więcej na temat wystawy:

https://silesion.pl/otwarto-wystawe-prezentujaca-zycie-johna-f-kennedy-ego-03-10-2017

 

Ilość odsłon: 1813

wstecz

Kontakt



Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.