Automatyk to dziś na rynku zawód bardzo deficytowy. Automatycy zatrudniani są przede wszystkim w firmach produkcyjnych, w których produkcja jest zautomatyzowana, w biurach projektujących maszyny, w laboratoriach zakładów przemysłowych, biurach technologicznych, ośrodkach badawczych. Firmy będące dostawcami rozwiązań z zakresu robotyki i automatyki przemysłowej na potrzeby swoich klientów zajmują się jej kompleksowym projektowaniem, produkcją, uruchomieniem i serwisowaniem. Wykonujący ten zawód nie tylko projektują maszyny i weryfikują ich działanie, ale także opiniują projekty.
Jeśli chodzi o predyspozycje, automatyk powinien odznaczać się skrupulatnością, cierpliwością, pomysłowością, kreatywnością. Te cechy okażą się niezwykle przydatne chociażby przy tworzeniu projektów maszyn czy też przygotowywaniu koncepcji konstrukcyjnych. Dlaczego warto zostać automatykiem? Automatyka i robotyka to kierunki rozwoju procesów produkcyjnych i wytwórczych, które są naturalnym kierunkiem przemian. Są to kierunki stosunkowo młode, posiadające duży potencjał rozwoju i są bardzo popularne wśród aplikujących na uczelnie wyższe, kierunki techniczne.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik automatyk powinien być przygotowany do wykonywania zadań takich jak montaż, uruchamianie, obsługa, przegląd i diagnostyka urządzeń i instalacji automatyki, a w szczególności:
- montować układy sterowania urządzeń i maszyn elektrycznych
- projektować i modernizować systemy automatyzacji procesów technologicznych
- montować instalacje sterowania z wykorzystaniem nowoczesnych systemów łączności
- programować i obsługiwać sterowniki przemysłowe i maszyny numeryczne
- obsługiwać i programować nowoczesne systemy inteligentnych domów
- lokalizować i usuwać usterki w instalacjach, układach automatyki
- sterować pracą urządzeń poprzez panele i urządzenia mobilne
KWALIFIKACJE:
ELM.01 Montaż, uruchamianie i obsługiwanie układów automatyki przemysłowej
ELM.04 Eksploatacja układów automatyki przemysłowej