250 lat Komisji Edukacji Narodowej

17-10-2023

Komisję Edukacji Narodowej powołano na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku. Nowo powstała instytucja stała się pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.

Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony właśnie w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 roku Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis: Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty , do dziś jest on potocznie zwany  Dniem Nauczyciela.

W tym roku dzień Komisji Edukacji Narodowej obchodzony był w jaworznickim CKZiU nieco wcześniej, w piątek 13. W godzinach południowych salę gimnastyczną Centrum zapełnili przybyli goście, grono pedagogiczne oraz młodzież  szkolna.  Uroczysta akademia miała charakter szczególny, gdyż poza wątkami historycznymi , które stanowią oczywiście istotę tego święta, akademia stała się znakomitym pretekstem do podkreślenia, że szkoła współczesna to nie tylko przeszłość, ale przede wszystkim teraźniejszość i przyszłość.  No ale po kolei:

W pierwszej części akademii o zabranie głosu poproszona została dyrektor Centrum p. Simona Smugowska. W swoim wystąpieniu pani dyrektor podkreśliła, że praca nauczyciela nie jest taka, jak inne, jest szczególna przez to, że  to praca na żywym organizmie, praca, która kształtuje człowieka i uczy odpowiedzialności . Dobry nauczyciel zatem, to przede wszystkim wolny nauczyciel, bo tylko w warunkach komfortu wolności zawód ten przynosi  korzyści wszystkim,  całemu społeczeństwu.

Dalsza część akademii miała charakter „roboczy” , podpisana została umowa o współpracy między Centrum a dużą, międzynarodową firmą logistyczną Gruber Logistic. W imieniu szkoły umowę podpisała dyrektor p. Simona Smugowska, zaś firmę Gruber reprezentował  jej menadżer p. Kamil Sarna-Branch.

Następnie  właściciel firmy Informatics, od lat ściśle współpracującej z CKZiU,  p. Marcin Zemła, niemal już tradycyjnie, bo po raz trzeci, uhonorował nagrodą pieniężną dla najlepszego absolwenta-zawodowca naszej szkoły. Ty razem został  nim zeszłoroczny absolwent p. Jakub Rzepiel.  To nie koniec jednak, jak o nagradzanie idzie.  Wyróżnienia  przyznano również zwycięzcom konkursu wiedzy o sztuce, który zorganizował  p. S. Proksa.

W kolejnej części swoje krótkie wystąpienia wygłosili  zaproszeni goście.  Przekazali  życzenia z okazji święta wszystkim pracownikom szkoły, podkreślili również znaczenie współpracy  instytucji , które reprezentują, z jaworznickim CKZ iU.  I tak : w imieniu firmy Philogic życzenia przekazała p. Joanna Grochal oraz p. Mariusz Gut, firmę Gruber Logistic reprezentował p. Kamil Sarna – Branch, przedstawicielką Tauron Dystrybucja była p. Dorota Piórkowska, firmę Tauron Wytwarzanie reprezentowali  p. Irena Kozik-Korpuska oraz p. Grzegorz Kowalski, zaś Tauron Wydobycie reprezentował p. Remigiusz Małocha.

Tak oto część oficjalno-roboczą zakończono, poczet sztandarowy został wyprowadzony, zatem przyszedł czas na ostatnią składową  akademii z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej czyli rozrywkę. Przed zebraną publicznością wystąpił szkolny kabaret 2+1. Podczas kursokonferencji zorganizowanej przez młodych kabareciarzy okazało się, między innymi, że wiedza wschodu zaleca regularne przetykanie kanałów energetycznych, nawet jeśli jedynym narzędziem pod ręką do tego celu się nadającym jest … gwóźdź.

No i wreszcie szkolne Jawory, tym razem wyjątkowo przyznano je nie nauczycielom, ale uczniom.  W czterech ciekawych konkurencjach wyłoniono zwycięzców: w kategorii Mózg Liczby PI zwyciężyła Maja Pastucha, w kategorii Brat Polonisty laureatem został Szymon Płonka, w kategorii Cyfrowy Uczeń tryumfował Konrad Czerw, zaś w kategorii Ręka Technika pierwsze miejsce przypadło Dawidowi Kowalskiemu. Serdeczne gratulacje !

Tak oto dobiegła końca uroczystość ta niezwykła i choć rokrocznie powtarzana to przecież za każdym razem inna, w innym osadzona czasie i kontekście, ale zawsze z tym samym zapałem i starannością przez Szkolną Radę Uczniowską przygotowywana.

 

Janusz Papaj

Fot. Amelia Koziarz, Martyna Lech

Ilość odsłon: 706

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.