Akademia GOPR

10-10-2019

W dniu 9. października b.r. w auli szkolnej uczniowie CKZiU spotkali się z ratownikami GOPR z Grupy Krynickiej, którzy w ramach realizowanego projektu: „Akademia GOPR” prowadzą spotkania z młodzieżą, dorosłymi, by uwrażliwiać wszystkich na bezpieczną turystykę górską. Współpartnerem tego przedsięwzięcia jest TAURON, zakład patronacki naszych techników.

W trakcie spotkania ratownicy przybliżyli uczniom problematykę bezpiecznej turystyki górskiej, zasad zachowania ostrożności i bezpieczeństwa w górach z uwzględnieniem warunków pogodowych, odpowiedniego stroju na górskie wycieczki. Opowiadali również o wypadkach w górach oraz o tym, jak można im zapobiegać. W tym celu przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy, która może okazać się przydatna w każdym miejscu i w każdych okolicznościach. Zaprezentowali też sposób ratowania życia z użyciem defibrylatora. Uczniowie mogli na fantomie sami sprawdzić, jak poprawnie posłużyć się tym urządzeniem. Na zakończenie spotkania przybliżyli uczniom system ICE , który w sytuacjach zagrożenia życia ułatwia ratownikom dotarcie do bliskich poszkodowanych. Pomocna jest wtedy karta ICE, którą można było otrzymać w trakcie spotkania. Spośród obecnych na spotkaniu uczniów , około 30. zdecydowało się na wydruk takiej karty. Ratownicy GOPR opowiedzieli i zademonstrowali także działanie bezpłatnej aplikacji na telefon, która została stworzona , by ratować życie turystom potrzebującym pomocy w górach, ale też tym, którzy jej potrzebują nad morzem lub nad jeziorami.

Spotkanie okazało się bardzo inspirujące i na pewno zostawi ślad w umysłach młodzieży. A może po tym spotkaniu wyjdą z naszej szkoły ,,przyszli” ratownicy GOPR…

M.E.

 

 

Ilość odsłon: 644

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.