„Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy…”

13-11-2017

„Ale nie depczcie przeszłości  ołtarzy…” czyli Święto Niepodległości w jaworznickim CKZiU.

W przyszłym roku będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości. W 1918 roku, w rezultacie korzystnych dla naszego narodu wydarzeń historycznych, po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość. Rocznica ta, tym razem 99, obchodzona była również w jaworznickim CKZiU  i, jak rokrocznie, połączona z głębszą refleksją nad jej szczególnym charakterem.

Uroczysty apel zorganizowały klasy czwarte TE pod kierunkiem pani M.Rachwalik, który to zespół z właściwym sobie zaangażowaniem i wyczuciem tematu stworzył poruszający obraz tamtych czasów, tamtego listopada, który do niepodległej doprowadził nas ojczyzny.

Poprzez wiersze, piosenki, fotografie, tło historyczne zebrani w sali gimnastycznej Centrum widzowie uczestniczyli w poruszającej  artystyczno-historycznej rekonstrukcji tamtych wydarzeń.  Jednak nie tylko o wspomnienie i historię w tę rocznicę idzie. Są treści i wartości nierozerwalnie z 11 listopada związane, które i dziś pozostają aktualne. Kontekst  wydarzeń listopadowych sprzed prawie stu lat, jak również przyczyny, które doprowadziły do upadki Rzeczpospolitej, są ciągle dla nas ważną lekcją. Tak też właśnie spuentowała piątkową uroczystość dyrektor szkoły pani  S. Smugowska, przytaczając motto akademii jaworznickiego CKZiU –  słowa  wypowiedziane przez kardynała Stefana  Wyszyńskiego, które ciągle pozostają dla nas ważną nauką i refleksją, że „ sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”.

Z reporterskim pozdrowieniem

Janusz Papaj

Ilość odsłon: 2096

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.