„Biała Wstążka 2021” w CKZiU

06-12-2021

[..] siła nie musi oznaczać przemocy.
Żeby być wojownikiem, nie musisz
kierować się prawem pięści.

– Becca Fitzpatrick, Finale

 

W 2021r., jak co roku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego aktywnie uczestniczy w kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Ta międzynarodowa akcja ma na celu walkę z przemocą, która towarzyszy nam niestety codziennie. Termin całej kampanii nie jest przypadkowy – rozpoczyna się 25 listopada, w który to przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a kończy się 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Czemu akurat te daty?  25 listopada upamiętnia straszne wydarzenia  z 1960r., kiedy to siostry Mirabal zostały zamordowane w związku z ich aktywnym działaniami na rzecz praw człowieka w Republice Dominikany, natomiast zakończenie podkreśla fakt, że przemoc jest łamaniem podstawowych praw człowieka. Aż 158 krajów na świecie łączy się we wspólnych działaniach.

W naszej szkole ważnym elementem jest akcja „Biała wstążka”. Jest to część kampanii skierowana szczególnie do męskiej części naszej społeczności. Jest to działanie ogólnoświatowe, które zainicjowała z kolei tragedia na Politechnice w Montrealu, gdzie doszło do zamordowania 14 kobiet, w tym polki Barbary Klucznik-Widajewicz. Zamachowcem był mężczyzna, który uważał, że działania kobiet dążące do równouprawnienia, w tym możliwości kształcenia się, są przyczyną jego życiowy porażek. Zarzucał, że kobiety zajmują miejsca na uczelniach i przez to on ich nie ukończył. Te wydarzenia spowodowały, że Kanada od 1991r. aktywnie włączyła się w działania na rzecz walki z przemocą.

W tym roku obchodzimy zatem 30-lecie akcji „Biała wstążka”. Ze względu na zaistniałą sytuację i wprowadzenie nauczania zdalnego w tym szczególnym okresie, przenosimy nasze działania w wirtualny świat. W ramach protestu przeciw przemocy społeczność szkolna w awatarze na platformie MS Teams może umieścić symbol „Białej Wstążki”. Grafika zostanie przesłana do administratora platformy.

Pragniemy również zachęcić wszystkich do udziału w konkursie „Różne barwy/oblicza przemocy”, w którym chcemy podkreślić szeroko rozumiany problem przemocy w codziennym życiu. Regulamin konkursu zamieszczamy poniżej.

Bardzo dziękujemy sekcji graficznej i fotograficznej naszej szkoły, która podjęła się organizacji wspomnianego konkursu, w szczególności Pani Sylwii Nowak.

 

Koordynatorzy projektu

Mirosława Rachwalik
Patrycja Stachoń-Pastucha
Anna Żurowska

 

 

Ilość odsłon: 566

wstecz

Kontakt



Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.