Biblioteka - CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W JAWORZNIE
Radość z czytania!

Radość z czytania!

Dzięki wspar­ciu z Nar­o­dowe­go Pro­gra­mu Roz­wo­ju Czytel­nict­wa 2.0 na lata 2021–2025, bib­lioteka szkol­na wzbo­gaciła się o kilka­set nowych tytułów, które już ter­az czeka­ją na uczniów, rodz­iców, nauczy­cieli i pra­cown­ików szkoły.

Zaku­pi­one książki to głównie nowoś­ci wydawnicze, w tym powieś­ci (young adult, krymi­nały, fan­tastyka, powieś­ci oby­cza­jowe), porad­niki, lit­er­at­u­ra pop­u­larnonaukowa i książki rozwi­ja­jące umiejęt­noś­ci miękkie. 

Cieszymy się, że może­my wspól­nie budować przestrzeń, w której nauka i pas­ja do książek idą w parze. Nowoś­ci dostęp­ne są już w bib­liote­ce – serdecznie zaprasza­my wszys­t­kich do odwiedz­in i wypoży­cza­nia!

Dzięku­je­my wszys­tkim zaan­gażowanym w real­iza­cję pro­jek­tu, osobom, które wypełniły
anki­etę przed zaku­pem, a także uczniom, którzy tak chęt­nie poma­gali przy układa­niu nowych zbiorów. Na zdję­ci­ach może­cie zobaczyć naszy­ch uczniów przy pra­cy, przy okazji szuka­ją­cy­ch pier­wszy­ch inspiracji do czy­ta­nia.

Do zobaczenia w bib­liote­ce!

Fot. Krzysztof Pilecki, udzi­ał w sesji wzięli uczniowie klas 3bT5 i 5bTE.

DH

Wojenka : o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”  Magdalena Grzebałkowska – poruszająca opowieść o utracie i dorastaniu

Wojenka : o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”  Magdalena Grzebałkowska – poruszająca opowieść o utracie i dorastaniu

W ostat­nim cza­sie na pol­skim rynku wydawniczym zagoś­ciła książka Mag­daleny Grze­bałkowskiej  “Wojenka o dzieci­ach, które dorosły bez ostrzeże­nia”, która skradła ser­ca wielu czytel­ników. His­to­ria, którą opisu­je autorka to pub­likac­ja w której porusza ważne tem­aty społeczne i emocjon­al­ne. Książka opowiada his­torię dzieci, które nagle znalazły się w sytu­acji gdzie  musi­ały doros­nąć i zmierzyć się z realiami życia na które wcześniej nie były przy­go­towane. W obliczu różny­ch kryzysów rodzin­ny­ch i społeczny­ch ich dziecińst­wo zostało bru­tal­nie prz­er­wane. Autorka w mis­tr­zowski sposób ukazu­je, jak skom­p­likowane są relac­je między­ludzkie i jak wiele z nich potrafi wpłynąć na nasze życie. Czytel­nik zosta­je wciąg­nię­ty w świat bohaterów, którzy zma­ga­ją się z bólem utraty, brakiem bez­pieczeńst­wa i koniecznoś­cią pode­j­mowa­nia trud­ny­ch decyzji. Dzięki porusza­ją­cym opi­som i głęboko zarysowanym posta­ciom, łat­wo moż­na poczuć się blisko ich emocji i zrozu­mieć ich ból oraz prag­nienia. “Wojenka
o dzieci­ach, które dorosły bez ostrzeże­nia” to his­to­ria o trau­mie, sile, nadziei i wewnętrznej wal­ce. Autorka z dużą wrażli­woś­cią prowadzi czytel­nika, uświadami­a­ja­jąc mu, że nawet
w najtrud­niejszy­ch chwilach moż­na znaleźć wyjś­cie z sytu­acji, która jest ciężka i trud­na.

Reakc­je kry­tyków są jednogłośne :

- to lek­tu­ra obow­iązkowa dla wszys­t­kich, którzy prag­ną lep­iej zrozu­mieć nie tylko świat dzieci, ale również pro­ces doras­ta­nia i walki z prze­ci­wnoś­ci­ami losu.

- książka już zdobyła uznanie wśród czytel­ników, a jej pop­u­larność rośnie z każdym dniem. Jest to pozy­c­ja, która z pewnoś­cią na dłu­go pozostanie w pamię­ci, skła­ni­a­jąc do głęb­szej reflek­sji nad światem i jego wyzwa­ni­ami.

Książkę zaku­pi­ono z dotacji Nar­o­dowe­go Pro­gra­mu Roz­wo­ju Czytel­nict­wa 2.0 na lata 2021–2025 Pri­o­ry­tet 3. i jest dostęp­na w naszy­ch zbio­rach. Pole­camy.

AK

Lekcja empatii i zaangażowania: spotkanie z założycielką Fundacji „Koty z Kociej”

Lekcja empatii i zaangażowania: spotkanie z założycielką Fundacji „Koty z Kociej”

Fun­dac­ja „Koty z Kociej” już od dziesię­ciu lat poma­ga bez­dom­nym i wol­nożyją­cym kotom
z terenu Jaworz­na. 14 listopada 2024 roku mieliśmy przy­jem­ność goś­cić w naszej szkole jed­ną
z założy­cielek i prezeskę fun­dacji – Panią Katarzynę Pokutę, która pod­czas spotka­nia
z ucz­ni­ami opowiedzi­ała o zasadach orga­ni­zowa­nia dzi­ałań chary­taty­wny­ch i wolon­tariatu na rzecz zwierząt, dzieląc się swo­ją pasją i doświad­cze­niem.

W spotka­niu wzięli udzi­ał uczniowie klas 3cT6 i 4bT6 wraz z wychowaw­cami oraz uczniowie
i nauczy­ciele zain­tere­sowani tem­atyką. Było ono nie tylko wartoś­ciową lekcją empatii, ale także prak­ty­cznym spo­jrze­niem na orga­ni­zowanie inic­jatyw społeczny­ch, które inspiru­ją młody­ch ludzi do dzi­ała­nia. W ramach doradzt­wa zawodowe­go uczest­ni­cy dowiedzieli się, jak prze­b­ie­ga pro­ces zakłada­nia fun­dacji, orga­ni­zowa­nia zbiórek pub­liczny­ch i prowadzenia
dzi­ałań przez orga­ni­za­cję pozarzą­dową.

Szczegól­nie trafny jest wpis na stron­ie inter­ne­towej Fun­dacji: „Wszyscy jesteśmy zab­ie­gani, braku­je nam cza­su, a wystar­czy zwol­nić na chwilę, roze­jrzeć się i sprawdz­ić czy pod nogami nie prze­b­ie­ga kocia istotka potrze­bu­ją­ca pomo­cy.” Słowa te doskonale odd­a­ją ideę dzi­ałal­noś­ci chary­taty­wnej i przy­pom­i­na­ją o wrażli­woś­ci, jaką każdy z nas może okazać w codzi­en­nym życiu, ale też o naszej spraw­c­zoś­ci.

Spotkanie zor­ga­ni­zowano w ramach dzi­ałań bib­lioteki szkol­nej, w której real­i­zowany jest
Nar­o­dowy Pro­gram Roz­wo­ju Czytel­nict­wa 2.0 na lata 2021–2025. Roz­mowę z Panią Katarzyną Pokutą poprowadz­iły uczen­nice klasy 4bT6.

DH

Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka

Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka

15 października w naszej szkole miała miejsce debata na tem­at sztucznej inteligencji
AI szansa czy zagroże­nie?”. Zaproszeni goś­cie oraz uczniowie dzielili się swoimi
prze­myśle­ni­ami na tem­at możli­woś­ci, ale też obaw doty­czą­cy­ch roz­wo­ju sztucznej inteligencji.

W szkol­nej bib­liote­ce dla zain­tere­sowany­ch tem­atem mamy świet­ną propozy­cję Alek­sandry Prze­gal­ińskiej, dok­tor w dziedzinie filo­zofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filo­zofii Kul­tu­ry Insty­tu­tu Filo­zofii UW, obec­nie pracu­jącą w Cen­ter for Col­lec­tive Intel­li­gence Mass­a­chu­setts Insti­tute of Tech­nol­o­gy (MIT) w Bostonie. Pozy­c­ja ma lekką for­mę dia­logu prowad­zone­go przez Pawła Oksanow­icza.

W książce porus­zono takie tem­aty jak wyko­rzys­tanie sztucznej inteligencji w dziedz­i­nach zdrowia, finan­sów, wojskowoś­ci, usług pub­liczny­ch, trans­portu (pojazdy auto­nom­iczne), wpływ AI na opinię pub­liczną, możli­woś­ci manip­u­lacji medi­al­ny­ch, a także sys­te­my kon­troli społecznej, jak np. w Chi­nach. Intere­su­ją­co omówiono możli­we dal­sze sce­nar­iusze roz­wo­ju,
a całość wzbo­ga­ca­ją komen­tarze ekspertów.

Książkę zaku­pi­ono z dotacji Nar­o­dowe­go Pro­gra­mu Roz­wo­ju Czytel­nict­wa 2.0 na lata 2021–2025 Pri­o­ry­tet 3.

DH

Historie prawdziwe

Historie prawdziwe

Woj­na widziana ocza­mi dziecka. Dzieci wywiezione na Syber­ię, pracu­jące w tajdze, zamknięte w get­tach, cier­piące głód. Dzisi­aj świad­ków tych wydarzeń jest już coraz mniej, lecz ich świadect­wa zawarły w swoich książkach Monika Odro­bińska i Mag­da Łucyan. Autorka “Dzieci get­ta” zwraca uwagę, jaka przepaść dzieliła świat przed 1 wrześ­nia 1939 roku i po tej dacie: “Może dzięki temu niek­tórym otworzą się oczy? Może dobit­niej zrozu­mieją, jak łat­wo i szy­bko potrafi zmienić się świat, odwró­cić się bieg his­torii?”

Są to książki opowiada­jące o wstrząsają­cy­ch wydarzeni­ach, o oczeki­wa­niu na rodz­i­ca, który wró­ci z jed­nym sucharkiem. Książkę Magdy Łucyan zamyka­ją słowa Zofii Lubińskiej-Ros­set: “Bądź­cie wierni przykaza­niu. Jede­naste przykazanie: nie bądź obo­jęt­ny.”

Książki zaku­pi­ono z dotacji Nar­o­dowe­go Pro­gra­mu Roz­wo­ju Czytel­nict­wa 2.0 na lata 2021–2025.

DH

Harcerki z Ravensbruck” i “Rowerem przez II RP

Harcerki z Ravensbruck” i “Rowerem przez II RP

Czy wiedzi­ałeś, że w cza­sie II wojny świa­towej w obozie Ravens­bruck funkcjonowała druży­na harcer­ska? Tworzyły ją więź­niarki, przed­wo­jen­ne harcerki. Dzi­ała­jąc zgod­nie z harcer­skim etosem, niosły pomoc innym. O tych niezwykły­ch kobi­etach moż­na przeczy­tać w książce Anny Kwiatkowskiej-Biedy, która jest dostęp­na w naszej bib­liote­ce dzięki dofi­nan­sowa­niu z Nar­o­dowe­go Pro­gra­mu Roz­wo­ju Czytel­nict­wa 2.0 na lata 2021–2025.

Drugą pozy­cją, którą serdecznie pole­camy jest relac­ja z podróży z 1934 roku autorstwa Bernar­da New­mana pt. ” Row­erem przez II RP. Niezwykła podróż po kra­ju, które­go już nie ma”. Jest to pory­wa­ją­cy i pełen humoru repor­taż z niezwykłej wyprawy rowerowej pewne­go Bry­tyjczyka, który okazał się być szpiegiem (!). Poniżej krótki frag­ment książki:

Nazwa Pol­ski wywołu­je wiele sko­jarzeń. Niek­tórym przy­pom­i­na­ją się niewygod­ny “kory­tarz ”
i między­nar­o­dowe kom­p­likac­je. Sen­ty­men­tal­iś­ci z zach­wytem roz­wodzą się nad roman­ty­czną i trag­iczną pol­ską his­torią. Radykałowie myślą o Polsce jako o bas­tion­ie Europy bronią­cym przed bol­szewiz­mem. Ale gdy zamknę oczy i myślę o Polsce, nie widzę ani “kory­tarzy”, ani Pił­sud­s­kich, ani też maszeru­ją­cy­ch wojsk, tylko dwa obrazy. O jed­nym raz już wspom­ni­ałem — rząd kobi­et kopią­cy­ch ziem­ni­aki na polu na ogrom­nej równinie. O drugim pisałem wielokrot­nie — parterowa drew­ni­ana chata i dym uchodzą­cy spod oka­pu”.

Pole­camy, warto.

DH

27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Jak co roku, jesienią, zaprasza­my do udzi­ału w najwięk­szym wydarze­niu czytel­niczym na połud­niu Pol­ski.

Znani autorzy będą roz­dawać auto­grafy, wiele wydawnictw spec­jal­nie na targi przy­go­tu­je nowoś­ci i wyjątkowe ofer­ty dla czytel­ników. Nie może­my się doczekać!