Biblioteka - CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W JAWORZNIE
Featured
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych. 

Od 2001 roku z okazji Światowego Dnia Książki UNESCO wybiera jedno miasto, które otrzymuje tytuł Światowej Stolicy Książki. Aby otrzymać to wyróżnienie należy przygotować najlepszy program promujący czytelnictwo. Po raz pierwszy miano to otrzymał Madryt, a w zeszłym roku tytuł trafił do meksykańskiego miasta Guadalajara. 

Featured
Świąteczne życzenia

Świąteczne życzenia

Składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Życzymy przede wszystkim zdrowia, pogody ducha i niegasnącego optymizmu. Niechaj ten szczególny czas, niosący ze sobą symboliczną obietnicę odnowy i odrodzenia, przyniesie każdemu z nas spokój i wytchnienie od codziennych trosk, dodając zarazem otuchy i sił do działania. Wszelkiej pomyślności – życzą bibliotekarze CKZiU!

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/jajko-wielkanocne-wielkanoc-wierzba-3257194/

Featured
Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?

Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?

Kiedy nasze uczucia są szczere i prawdziwe, czy można kochać „trochę” lub „na niby”, co miłość ma wspólnego z racjonalnością i dlaczego niekoniecznie musi być moralna? ??‍❤️‍????‍❤️‍????‍❤️‍??Na te i wiele innych pytań, które z pozoru mogą wydawać się trywialne, odpowiada amerykański filozof Harry Frankfurt. ???Jeśli nie czytaliśmy „Uzasadnienia metafizyki moralności” czy innych klasycznych dzieł filozofii, to przecież chociaż raz w życiu czuliśmy??? „motyle w brzuchu” czy przeżywaliśmy inne rozterki miłosne. ❤️❤️❤️W tym miejscu warto zaznaczyć, że spośród wszystkich rodzajów miłości, każda relacja miłosna jest inna, każda na swój własny sposób wyjątkowa.

W naszej szkole 14 lutego ,,Retro Walentynki‘’ były okazją do wyrażenia uczuć. W tym szczególnym dniu przekazaliśmy życzenia tym osobom, które darzymy sympatią i przyjaźnią . Już od rana panował u nas specyficzny, pełny uniesienia nastrój - zaobserwować można było stroje w klimacie retro, odświętny wystrój biblioteki, znaczną ilość czerwonych serduszek oraz inne ozdoby kojarzące się z miłością i zakochaniem .
Organizatorzy imprezy w tym dniu przygotowali specjalną ,,Pocztę Walentynkową", aby można było przekazać walentynkowe wyznania najbliższym. Szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej inicjatywy. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców. Zaplanowano tablicę walentynkową oraz muzyczne serduszka z kodami QR. Bibliotekarze jak zwykle nie zapomnieli o uczniach i przygotowali wystawę walentynkową, pakiety miłosnych książek oraz fotobudkę, która cieszyła się powodzeniem wśród młodzieży. Walentynki przyniosły społeczności szkolnej wiele radości, szczególnie Zosi Zarzecznej i Krystianowi Smolińskiemu, którzy wylosowali voucher na kolację do pizzerii Mattarello.

Ilona WK

Walentynki przygotowali:

Samorząd szkolny & Bibliotekarze BP& AK& IWK& DH

Sponsor kolacji Pizzeria Maatarello w Jaworznie

Zosia i Krystian- zwycięzcy walentynkowej kolacji w Pizzerii Mattarello

Źródło: fotografie ze zbiorów biblioteki CKZiU

Featured
Retro Walentynki ????

Retro Walentynki ????

Drodzy Uczniowie!??‍❤️‍??

Jak już wiecie, od 7 lutego można skorzystać z poczty walentynkowej i wysłać swojej sympatii unikatową walentynkę wykonaną przez uczniów naszej szkoły.

14 lutego przedstawiciele Samorządu Szkolnego dostarczą te wyjątkowe prezenty.

Dodatkowo w szkole będzie można znaleźć w tym dniu czerwone serduszka z kodem QR, który przeniesie Was do stron internetowych z muzyką wybraną przez uczniów naszej szkoły.❤️❤️❤️❤️ Znajdźcie je, zeskanujcie, wysłuchajcie , przekażcie kolegom i koleżankom. ???Miłego odbioru...

Ale to jeszcze nie koniec świętowania WALENTYNEK W STYLU RETRO w naszej szkole!

Proponujemy, by ten dzień spędzić wyjątkowo, więc zapraszamy do ????modowych eksperymentów w stylu retro.

Uczniowie, którzy 14 lutego przyjdą do szkoły w przebraniu (obowiązuje styl retro ) , nie będą pytani przez nauczycieli na zajęciach.

Ruszajcie zatem do eksplorowania zakamarków szaf…..

Liczymy na Waszą kreatywność.

Informacji udzielają:

Ilona Woszczyna-Kozioł i Bożena Papaj oraz Samorząd Szkolny

Poniżej program Retro Walentynek ??????

Źródło: grafika W. Ziarkowska kl. 2b T5
Featured
Retro Walentynki ❤️❤️❤️

Retro Walentynki ❤️❤️❤️

WYŚLIJ WALENTYNKĘ !

We wtorek rusza poczta walentynkowa!

Od wtorku ( 7 lutego) każdego dnia w korytarzu przy bibliotece szkolnej będą umieszczane kartki walentynkowe  specjalnie zaprojektowane i wykonane przez uczniów pierwszej  oraz drugiej klasy reklamy, które dodatkowo skrywają muzyczną niespodziankę- unikatowy kod QR, więc:

 1. Przyjdź do holu przy bibliotece szkolnej
 2. Weź z tablicy unikatową kartkę walentynkową
 3. Zaadresuj kopertę ( imię, nazwisko osoby, do której mają trafić życzenia, podaj klasę/szkołę)
 4. Wrzuć przesyłkę do przygotowanej skrzynki
 5. 14 lutego Twoja sympatia otrzyma niezwykły prezent

Pamiętaj, że nasze kartki walentynkowe to seria limitowana! Nie przegap okazji!

Dodatkowo do losowo wybranej walentynki będzie dołączone podwójne zaproszenie na kolację do pizzerii Mattarello  w Jaworznie!

Wszelkich informacji udzielają

Ilona Woszczyna-Kozioł  i  Bożena Papaj

Źródło: fotografie ze zbiorów biblioteki CKZiU

Źródło: https://youtu.be/OZktycd7Ido
Featured
Wspomnienia laureatki Literackiej Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej

Wspomnienia laureatki Literackiej Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej

1 lutego 2023 r. przypada jedenasta rocznica śmierci, a 2 lipca - setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej: poetki, eseistki, amatorki kotów i małp, laureatki Literackiej Nagrody Nobla (1996 r.).

2023 – rok Wisławy Szymborskiej
Źródło: https://biblioteka.pl/baza-materialow/1/0/0/0/1991,2023

Strategią poetycką Wisławy Szymborskiej było zadziwienie codzienną rzeczywistością – postrzeganą jako pełna fascynujących szczegółów. W PRL dowcipnie ironiczna, zabarwiona filozofią stoicyzmu poezja Szymborskiej dawała wytchnienie od szarej codzienności. Była bardzo skromna i dowcipna. Odrzucała celebrę, źle znosiła zainteresowanie mediów, ??✍??szczególnie po otrzymaniu Nagrody Nobla, gdy przestała pisać. Tworzyła wyklejanki – kolaże z gazet ukazujące absurdalność istnienia.

Źródło: https://biblioteka.pl/baza-materialow/1/0/0/0/1991,2023

Featured
Światowy Dzień Braille’a

Światowy Dzień Braille’a

Obchodzony  4 stycznia na pamiątkę urodzin Louisa Braille’a????????? (ur. 4 stycznia 1809 r., zm. w 1852 r.) – wynalazcy pisma punktowego dla niewidomych Louisa Braille’a.

4 stycznia Dzień Braille'a
Źródło: https://swiatbibliotek.pl/kalendarz-bibliotekarza-styczen-2023/
Featured
Świąteczne życzenia:)

Świąteczne życzenia:)

Źródło: grafika- Paulina Ociepka, kl. IVbT5

Życzymy wszystkim czytelnikom 

wielu  radosnych przeżyć,

niech magia wigilijnego wieczoru

przyniesie Wam spokój i radość,

niech każda chwila

Świąt Bożego Narodzenia

żyje własnym pięknem,

a w nadchodzącym Nowym Roku

niech towarzyszy Wam zawsze dobra książka.

???????? Bibliotekarze CKZiU

Featured
Nowości książkowe ???????w bibliotece!

Nowości książkowe ???????w bibliotece!

Na zimowe długie wieczory zapraszamy do biblioteki po dostępne już nowości książkowe?? z beletrystyki, literatury faktu oraz działu popularnonaukowego. W kryterium ???doboru literatury kierujemy się zapotrzebowaniem naszych czytelników kupując kolejne tomy ulubionych serii, powieści obyczajowe ?? i  kryminalne, thrillery, biografie, reportaże oraz literaturę podróżniczą i historyczną.  Księgozbiór został uzupełniony także o powieści dla młodzieży oraz lektury szkolne.

Źródło: zdjęcia ze zbiorów biblioteki CKZiU

Featured
Świąteczny grudzień ????????w bibliotece

Świąteczny grudzień ????????w bibliotece

Za oknami panuje zimowa sceneria, Mikołaj już zerka przez okna, w domach powoli pojawia się zapach mandarynek, wieczory są długie i chłodne. Usiądźmy wygodnie, okryjmy się ciepłym kocem, do tego zróbmy ulubioną herbatę, a grudniowy czas oczekiwania na ????‍❤️‍?? Boże Narodzenie umilmy sobie literaturą w klimacie świątecznym, która już czeka, aż trafi w Państwa ręce. 

Z serdecznym zaproszeniem do biblioteki

Bibliotekarze CKZiU

Źródło: zdjęcia ze zbiorów biblioteki CKZiU

Featured
CzytajPl- upoluj swoją książkę

CzytajPl- upoluj swoją książkę

Listopadowy trening z CZYTAJ PL w pełni! A jak tam Wasza czytelnicza forma? ?Wskakujcie ????w dresy i zafundujcie sobie niezły wycisk z książkami, które skłonią do myślenia ??? i wycisną z Was siódme poty. ?️‍♀️? Wybierz się na spacer i uważnie rejestruj podszepty natury z „Samosiejkami”? Wyrusz na poszukiwanie klucza ?️?️ do świata dziecięcych emocji z „Wronami”? Dokop się do korzeni długiej historii kapitalizmu z „Grą w rasy”.

Pełną listę 18 dostępnych w akcji bestsellerów znajdziesz tutaj: https://akcja.czytajpl.pl/#CzytajPL#CzytajPL2022#JestTreść#JestForma

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „CZYTAJ PL upoluj swoją książkę ILE KSIĄŻEK BIERZESZ NA KLATĘ?”
Featured
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości | Muzeum II Wojny Światowej
Źródło: archiwum Muzeum II Wojny Światowej https://muzeum1939.pl/narodowe-swieto-niepodleglosci/aktualnosci/4971.html

W piątek 11 listopada obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Pierwszy raz odzyskanie niepodległości powszechnie upamiętniono 14 listopada 1920 r. ?? Wcześniej nie było to w pełni możliwe ze względu na toczące się walki o kształt granic i byt Rzeczypospolitej. W latach 1919 - 1936 obchody odzyskania niepodległości odbywały się zwykle w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały charakter wojskowy. W całym kraju odbywały się wówczas ⚔️? rewie wojskowe, msze święte za Ojczyznę i uroczystości państwowe. W Belwederze zaś organizowano ceremonie wręczania orderów Virtuti Militari za męstwo okazane w walce o wolność. Dopiero w 1926 r. dzień 11 listopada formalnie uznano za datę odzyskania niepodległości.

W czasie II wojny światowej obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione. Pamięć⏳ jednak kultywowano konspiracyjnie, głównie w ramach działań „małego sabotażu”. Na murach miast pojawiały się okolicznościowe napisy, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej składano wieńce i mocowano biało-czerwone flagi.

Po wojnie Krajowa Rada Narodowa ustawą z 22 lipca 1945 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Odrodzenia Polski uczyniła świętem państwowym 22 lipca, rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 r., jednocześnie znosząc Święto Niepodległości. Aż do 1989 r. celebrowanie 11 listopada groziło represjami aparatu komunistycznego PRL. Odbywały się jednak patriotyczne manifestacje, uznawane za nielegalne zgromadzenia.

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. Z kolei 11 listopada 1997 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę głoszącą m. in.: „Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez??? hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”.

Przygotowała Ilona W.K.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=UnFM3UiSgQw
Featured
25. Międzynarodowe Targi Książki- Kraków 2022

25. Międzynarodowe Targi Książki- Kraków 2022

Źródło: Zdjęcia ze zbiorów biblioteki CKZiU

  W tym roku targi odbywały się pod hasłem: „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”. Tymi słowami napisanymi przez Juliusza Słowackiego Kraków witał gości targów. Tegoroczna odsłona targów była inspirowana polskim romantyzmem, bowiem w roku 2022 przypada rocznica wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wydarzenie to 200 lat temu  uważane było za początek romantyzmu w Polsce. Romantyzm to miłość, wolność, bunt przeciwko kanonom i konwencjom. Romantyzm to rozkwit indywidualizmu, uznanie fantastyki, tajemniczości, wyobraźni. Epoka ta nawiązuje do ludowości, tworzy romantyczne ideały, którym jesteśmy wierni do dziś, choć minęło już sporo czasu od jej zakończenia.

        „Młodości! Ty nad poziomy Wylatuj”*- to hasło towarzyszyło uczestnikom wycieczki na targi. 

Grupa uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wraz z opiekunami wzięła udział w targach książki w Krakowie. Wyruszyliśmy w piątek 28.10.2022 ?? „złotym autokarem” z parkingu szkolnego, a na miejsce dotarliśmy już mocno podekscytowani tym, co nas czeka w hali EXPO.                           A w środku…..

        Przywitał nas tłum uczestników i wystawców. Udało nam się spotkać Wojciecha Cejrowskiego, uczestniczyliśmy w wykładzie Jerzego Bralczyka, ale przede wszystkim szukaliśmy książek, które nas interesowały. Każdy uczestnik wycieczki zakupił coś dla siebie, ale przede wszystkim wszyscy zakupili książki do naszej biblioteki. Za co dziękują ?????? bibliotekarze i społeczność szkolna, bo dzięki wam jesteśmy bogatsi o nowe pozycje książkowe, niejednokrotnie z autografami autorów. Późnym południem dotarliśmy do Jaworzna w doskonałych nastrojach i zapasem literatury na nadchodzące jesienne wieczory. Dziękujemy II LO za udział we wspólnym wyjeździe oraz wszystkim uczniom i opiekunom za udział w wydarzeniu.

     Szczególne podziękowania dla: Joanny C., Julki L., Fabioli W., Zuzanny C., Pauliny M., Zuzanny P., Agnieszki C., Wiktorii S.,     Wiktora B., Aleksandra R., Dawid P., Wiktoria W., Natalia Ż., Łukasz D., Błażej G., Kacper P., Magdalena B., Magdalena P., Jakub D., Emilia D., Magdalena S. Magdalena W. J)))))

                                                 A.Kozub    

*fragment ”Ody do młodości” Adama Mickiewicza

Źródło: Zdjęcia ze zbiorów biblioteki CKZiU
Featured
Czytaj.pl ? Upoluj swoją książkę

Czytaj.pl ? Upoluj swoją książkę

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do??? wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Już po raz kolejny ??w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, plakaty akcji umożliwiające bezpłatny dostęp do bestsellerowych ebooków i audiobooków trafią także do szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju.

Dotychczas w akcji Czytaj PL było dostępnych 12 pozycji, w edycji 2022 dołącza do nich sześć tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 książek. Tak jak w zeszłym roku, będzie je można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle!

Przedpremierowo książki udostępnione w tegorocznej odsłonie akcji Czytaj PL będą mogli wypożyczać uczestnicy 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – dzięki kodowi QR nadrukowanemu na biletach wstępu.

Akcja Czytaj PL jest od początku realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Umożliwiają to organizatorzy akcji: KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, i Woblink – największa w Polsce platforma z ebookami, audiobookami i książkami papierowymi. Organizowana ?? i rozwijana od 8 lat akcja Czytaj PL nie byłaby możliwa bez współpracy z jej partnerem strategicznym – Instytutem Książki, największymi wydawcami w kraju, a także z partnerującymi jej miastami.

Źródło: https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja

Featured
Targi Książki Kraków 2022

Targi Książki Kraków 2022

Biblioteka CKZiU organizuje dla osób chętnych wyjazd w dniu 28.10.2022 do Krakowa na Targi Książki.

Zapisy w bibliotece- osoba odpowiedzialna za organizację wyjazdu A. Kozub. Koszt 50 zł (przejazd autokarem i wstęp). Chętnych prosimy o zgłoszenie do 20.10.2022.

https://ksiazka.krakow.pl/pl/

https://www.youtube.com/watch?v=thVh82IqjbA

https://targiksiazki.exposupport.pl/prezentacje

Zapraszamy

Bibliotekarze CKZiU

Featured
Wielkie Litery – niech nie ogranicza Was nic poza wyobraźnią!

Wielkie Litery – niech nie ogranicza Was nic poza wyobraźnią!

Przyłączamy się do akcji konkursowej i wspólnie z uczniami CKZiU staramy się o powiększenie księgozbioru naszej szkolnej biblioteki o kolejne tytuły z serii Wielkie Litery!

Czytanie jest dla wszystkich, a zbyt mała czcionka nie musi być ograniczeniem w lekturze! Celem konkursu jest popularyzacja książek z dużą czcionką oraz czytelnictwa wśród osób słabowidzących i seniorów.

Linki do stron wydawnictwa WIELKIE LITERY ?

https://www.facebook.com/wielkielitery.azymut

https://www.instagram.com/wielkie.litery/?hl=pl
Amelia Sawicka, CKZiU w Jaworznie, kl.3bT5
Miłosz Gałecki, CKZiU w Jaworznie, kl.3bT5

Paulina Kozioł, LO I im. S.Staszica w Chrzanowie, kl.1d
Featured
Wielkanocne życzenia:)

Wielkanocne życzenia:)

??? Z okazji Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć życzenia, płynące prosto z serc ❤️❤️❤️❤️ bibliotekarzy. Oprócz wszelkich serdeczności, życzymy naszym czytelnikom, prawdziwego świątecznego odpoczynku, byście nabrali nowego, jeszcze większego zapału do czytania.

Bibliotekarze CKZiU ????

Martyna Gierek, kl.1bT5
Featured
Drodzy czytelnicy!

Drodzy czytelnicy!

Ciepłe wiosenne dni przybyły do nas zgodnie z kalendarzem, a razem z nimi nowe książki. Ponieważ kwiecień, to miesiąc kapryśny, polecamy książki na każdą pogodę i niepogodę!

Pamiętajmy również o ważnej dacie dla wszystkich pisarzy. Obchodzony w tym roku po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury??i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki ?? jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.

Bibliotekarze CKZiU

Źródło: fotografia ze zbiorów biblioteki CKZiU
Featured
Konkurs dla bibliotek. Wygraj regał książek z dużą czcionką!

Konkurs dla bibliotek. Wygraj regał książek z dużą czcionką!

https://wielkielitery.pl/wp-content/uploads/2022/03/WTB3_konkurs_regulamin-akt-22-03-2022.pdf

21 marca rusza trzecia edycja Wirtualnych Targów dla Bibliotek organizowanych przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Wydarzeniu, podobnie jak w ubiegłym roku, towarzyszy specjalny konkurs dla bibliotekarzy i czytelników. Na zwycięzców czekają trzy regały książek z dużą czcionką!

Jak wziąć udział w konkursie?

 • Do udziału w konkursie zapraszamy wyłącznie biblioteki (szkolne, publiczne, uniwersyteckie, pedagogiczne oraz ich filie) – w akcji nie mogą brać udziału osoby fizyczne.
 • Pokażmy, że czytanie jest dla wszystkich, a zbyt mała czcionka nie musi być ograniczeniem w lekturze! Celem naszego konkursu jest popularyzacja książek z dużą czcionką oraz czytelnictwa wśród osób słabowidzących i seniorów.
 • Przygotuj (najlepiej wspólnie z bibliotekarzami i czytelnikami) zdjęcie, film lub grafikę, które zachęcą lokalną społeczność do sięgnięcia po książki z serii Wielkie Litery – niech nie ogranicza Was nic poza wyobraźnią! W konkursie nagrodzimy trzy biblioteki, które przyłączą się do naszej akcji i przygotują najciekawsze prace popularyzujące serię Wielkie Litery.
 • Opublikuj pracę konkursową na oficjalnym profilu biblioteki na Facebooku lub Instagramie. Nie zapomnij oznaczyć tam serii Wielkie Litery – znajdziecie nas na obydwu portalach!
 • Nie zapomnij przesłać zgłoszenia do udziału w konkursie. Wyślij link do opublikowanej pracy na adres kontakt@wielkielitery.pl z dopiskiem „Konkurs Wielkie Litery”.
 • Na zwycięskie biblioteki czekają trzy pakiety książek wydanych w serii Wielkie Litery. Zerknijcie na poniższą grafikę i zobaczcie, jak wspaniale prezentują się nasze nagrody – już wkrótce trafią one do trzech bibliotek! Listę wszystkich nagród znajdziecie w Regulaminie konkursu.
 • Nie zwlekajcie! Na Wasze prace konkursowe czekamy do 18 kwietnia 2022.

Kliknij tutaj, aby pobrać Regulamin konkursu.

Nagroda w konkursie: pakiet 20 bestsellerowych książek wydanych w serii Wielkie Litery!

Zapraszamy do udziału w konkursie

Bibliotekarze CKZiU

Featured
Józef Wybicki – 200. rocznica śmierci

Józef Wybicki – 200. rocznica śmierci

Józef Wybicki
Źródło: https://eszkola.pl/jezyk-polski/jozef-wybicki-918.html

Józef Wybicki urodził się w 1747 roku w Będominie pod Kościerzyną. Pochodził ze ?????? średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Do szkół chodził krótko, jednak dzięki własnym wysiłkom i samokształceniu zdobył sporą wiedzę i wcześnie rozpoczął karierę polityczną. Miał zaledwie 20 lat, kiedy został posłem na sejm. W 1768 roku gwałtownie zaprotestował przeciwko nadużyciom ambasady rosyjskiej. Był uczestnikiem konfederacji barskiej. W latach 1770-1771 podjął studia prawnicze w Lejdzie, jednak szybko powrócił do kraju i związał się z obozem królewskim. Był uczestnikiem obiadów czwartkowych. Działał na rzecz Komisji Edukacji Narodowej, brał udział w przygotowywaniu nowego kodeksu praw pod kierunkiem Andrzeja Zamoyskiego. Po odrzuceniu przez sejm tego projektu, wycofał się z działalności publicznej i poświęcił literaturze.

Od 1781 roku mieszkał w Manieczkach. Po kilku latach powrócił do polityki, został posłem na sejm w 1784 i później posłem na Sejm Czteroletni. Włączył się do insurekcji kościuszkowskiej, a po jej upadku wyjechał do Francji, a później do Reggio we Włoszech. Tam, po przybyciu Dąbrowskiego, wspierał organizowanie legionów. W 1806 roku został pełnomocnikiem Bonapartego na ziemiach polskich. Później piastował stanowisko prezesa Sądu Najwyższego w Królestwie Polskim.

Zmarł w 1822 roku w swoim majątku w Manieczkach.

„Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” to najwybitniejsze dzieło Józefa Wybickiego. Napisał ją w lipcu 1797 roku z przeznaczeniem dla polskich legionów mających wyruszyć pod wodzą generała Dąbrowskiego na spotkanie z Napoleonem. Premierowe wykonanie należało do samego autora, który odśpiewał pieśń do melodii popularnego mazurka. Prostota i melodyjność utworu szybko zaskarbiły mu rzeszę wielbicieli. Przeznaczona dla legionistów pieśń szybko rozpowszechniła się w całym kraju, niosąc nadzieję i wyrażając wiarę ⚔️⚔️ w zwycięstwo.

Z czasem utrwaliła się nazwa „Mazurek Dąbrowskiego”, która funkcjonuje do dziś. ?? Patriotyczna pieśń towarzyszyła Polakom w najtrudniejszych momentach dziejowych, śpiewano ją między innymi w czasie powstania listopadowego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości utwór został oficjalnie uznany hymnem państwowym.

Współczesne brzmienie hymnu różni się nieco od pierwotnego kształtu utworu. Zmiany dotyczą słownictwa, układu, a nawet liczby strof.

Featured
Drodzy maturzyści!

Drodzy maturzyści!

Prosimy o zwrot książek wypożyczonych z biblioteki.

Ostateczny termin to 13 kwietnia.

Dziękujemy

Bibliotekarze

Źródło: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/kreatywny-asortyment-swiatowego-dnia-ksiazki_12892731.htm#query=ksiazka&position=25&from_view=keyword

Featured
8 marca-Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet i pokoju na świecie

8 marca-Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet i pokoju na świecie

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach całego świata. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Jest to okazja, by spojrzeć wstecz na zmagania i dokonania z przeszłości, a co ważniejsze, by spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet.

Źródło: https://naszswiat.it/historia/miedzynarodowy-dzien-kobiet-historia-swieta/

Rok 1975 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Kobiet. W tym roku po raz pierwszy obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca). Dwa lata później, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją danego kraju. Przyjmując rezolucję Zgromadzenie Ogólne uznało znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych. Wezwało również do zakończenia dyskryminacji oraz udzielenia większego wsparcia kobietom, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym.

W ostatnich latach wsparcie kobietom jest widoczne również w utworach muzycznych, książkach, artykułach. Często poruszają temat roli kobiety w związku czy nierówności. Wiele utworów śpiewanych przez kobiety o kobietach stało się przebojami wszech czasów. ???Najlepsze polskie przeboje o kobietach to te, które promują kobiecą solidarność. Polskie piosenki o kobietach w ostatnich czasach przeszły metamorfozę.  Bardzo częstym ?? tematem piosenek ostatnich lat jest wspólnota kobiet, motywowanie się do działania, wiara ?? w swoje możliwości i kobieca siła.

Ramię w ramię to jeden z utworów, który jest przedstawicielem nurtu, który można nazwać kooperacją kobiet. Singiel Kayah i Viki Gabor jest jeszcze bardziej wyjątkowy ze względu na różnice pokoleniowe między ??‍❤️‍?? artystkami. Jak mówi Kayah „Utwór został stworzony z myślą o wszystkich kobietach, siostrach, dziewczynach, które trzymają się razem i dzięki temu mogą zmieniać świat!”

IWK

Posłuchajcie ????

Źródło: https://VikiGabor.lnk.to/ramiewramie

Featured
??‍⬛Międzynarodowy Dzień Kota

??‍⬛Międzynarodowy Dzień Kota

Kiedy wypada Dzień Kota 2022? Co to za święto? /123RF/PICSEL
Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/ciekawostki/news-swiatowy-dzien-kota-2022-co-musisz-wiedziec-najlepsze-ciekaw,nId,5836832

I oto nadchodzi, dzień kota! Dla wielu jeden z najważniejszych dni w roku. Gdy mieszka z nami koci domownik, nie daje o sobie zapomnieć, codziennie domaga się uwagi, uznania i prezentów. Ta ważna osobistość właśnie dzisiaj obchodzi swoje święto.

Spróbuj nie uszanować jego dnia lub co gorsza, całkiem o nim zapomnieć. Twój miauczący przyjaciel będzie przez tydzień chodził obrażony. I wtedy nici z grzania twoich nóg, czy mruczenia rano do twojego ucha.

Poniżej kocia galeria.???????‍⬛ Koty uczniów CKZiU ??‍⬛

???

Kocur Rambo, uczennicy Karoliny z kl.3bT5
Mruczek zwany Titusiem, uczennicy Wiktorii z kl. 1bT5
Kotek Adama z kl. 1bT5
Kot Wiktorii z kl. 1bT5
Featured
❤️❤️ Walentynki ❤️❤️

❤️❤️ Walentynki ❤️❤️

14 lutego to dzień, kiedy ludzie okazują sobie uczucia miłości, czułości i przyjaźni. Najczęściej wysyłamy kartki walentynkowe lub kwiaty na Walentynki. Niektórzy dzień świętego Walentego oznaczają w swoich kalendarzach na czerwono już kilka miesięcy wcześniej. Inni woleliby schować się w ciemnym kącie i poczekać aż nadejdzie 15 lutego. Inni zaś kontestują i przechodzą obok obojętnie.

Bez względu na to, jaki jest Twój osobisty stosunek do Walentynek – zapraszamy do obejrzenia animacyjnych kartek walentynkowych uczniów technikum reklamy ❤️?‍❤️‍?

Małgorzata Migas, kl.1bT5
Paulina Ociepka, kl.3bT5
Wiktoria Sędziak, kl.1bT5
Featured
Zaczynamy ferie zimowe!!!

Zaczynamy ferie zimowe!!!

Życzymy Wam, drodzy Uczniowie bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń ⛷️⛷️?? i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami, ⛷️??⛷️ poznawaniem nowych miejsc i ludzi. ❤️❤️❤️

Bibliotekarze CKZiU ??‍❤️‍???‍❤️‍?

Terminy ferii zimowych 2019

Źródło: freepik.com

Featured
Propozycje książkowe na ferie zimowe!

Propozycje książkowe na ferie zimowe!

W te ferie zimowe nie będziesz się nudzić, bo wybrałyśmy mnóstwo dobrych ?? książek , które z pewnością sprawią, że na te dwa tygodnie zapomnisz o szkole. Zwłaszcza kiedy opady śniegu idealnie przysypują wspomnienie o nauce.
 
Dni są krótkie, więc trzeba sobie zorganizować zajęcie na długie, mroźne wieczory. Nie macie pomysłów? Zatem ruszamy z pomocą! Mamy w swojej ofercie książki, które wprowadzą Was ???? w świat fanazji, przygody ?? i pozwolą na chwilę zapomnieć o przemoczonych skarpetkach ? i zmarzniętych dłoniach. Nasze książki z pewnością umilą Wam czas, którego nie będziecie musieli liczyć, bo w końcu szczęśliwi czasu nie liczą, a Wy szczęśliwie spędzicie go przy ??? literaturze.

Zaczynamy ferie zimowe!!!

Źródło: fotografia ze zbiorów biblioteki CKZiU

Featured
8 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu

8 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem.  Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Jak pracować zdalnie? Cz. 12. Bezpieczeństwo w sieci Prezentacja do pobrania
Źródło: freepik.com

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy w Polsce już po raz 18 sty!

Święto obchodzone jest w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca roku. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 8 lutego, jednakże wydarzenia organizowane ???w ramach tej akcji trwają do końca marca. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, ?? jak i lokalnym.
Obchodom święta towarzyszą liczne wydarzenia edukacyjne, które dążą do upowszechniania wiedzy dotyczącej problematyki bezpieczeństwa ?????w internecie w szczególności ???? dzieci i młodzieży.

Główny celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz:

 • bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,
 • zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online,
 • promowania pozytywnego wykorzystywania internetu wśród ???????? wszystkich użytkowników sieci.

Konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022

Centralnym punktem obchodów jest konferencja, adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. Ze względu na trwającą epidemię, ???w 2022 roku konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 odbędzie się 8 lutego o godz. 16.00, wyłącznie w formule online. 

Transmisja będzie dostępna bez konieczności logowania na stronie dbi.pl oraz na platformie facebook na profilu Polskiego Centrum Programu ‘’Safer Internet”.

Na stornach wydarzenia można sprawdzić wszystkie wydarzenia organizowane w ramach DBI. Tych, którzy chcieliby zobaczyć, ile inicjatyw zgłaszanych jest w poszczególnych regionach Polski, odsyłamy do mapy, na której na bieżąco aktualizowane są ??? informacje: 

https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html

Źrodło: https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/8-lutego-obchodzimy-dzien-bezpiecznego-internetu--zaangazuj-sie-w-obchody-juz-dzis

Featured
10. rocznica śmierci poetki Wisławy Szymborskiej

10. rocznica śmierci poetki Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska - Rozmowa z kamieniem « Grande Loge des Cultures et de la Spiritualité Polska ∴ Wielka Loża Kultur i Duchowości Polska
Źródło: https://www.szymborska.org.pl/szymborska/galeria/zdjecia-szymborskiej/

 „Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma...”

Autorem tych słów jest Wisława Szymborska – wybitna poetka, eseistka, felietonistka i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996). Dorobek poetycki Szymborskiej, ilościowo skromny – opublikowała ok. 350 wierszy – od trzeciego, popaździernikowego tomu "Wołania do Yeti" (1957) do pośmiertnie wydanego "Wystarczy" (2012) – zawsze znajdował uznanie krytyki i czytelników.

Wisława to drugie imię Szymborskiej. Na pierwsze miała Maria. Ojciec, Wincenty Szymborski pracował w Zakopanem jako zarządca dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego. Wraz z żoną, Anną Marią z domu Rottermund i córką Nawoją przeniósł się do Kórnika, gdzie przyszła na świat jego druga córka, Wisława. Po śmierci hrabiego w 1924 roku, Szymborscy przenieśli się do Torunia, a pięć lat później do Krakowa.

Z podwawelskim grodem poetka związała resztę swojego życia. Uczęszczała do Gimnazjum Sióstr Urszulanek, a podczas wojny uczyła się na tajnych kompletach i zdała maturę w 1941 roku. Chcąc uniknąć wywózki do Rzeszy, w 1943 roku została urzędniczką na kolei. W 1945 r. w krakowskim "Dzienniku Polskim" zadebiutowała wierszem "Szukam słowa". Rok później podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, po czym przeniosła się na socjologię, ale trudna sytuacja materialna zmusiła ją do przerwania nauki.

Pierwszy tom poetycki "Dlatego żyjemy" poetka wydała w 1952. Pisanych w duchu epoki wierszy z tego, ani z następnego zbioru "Pytania zadawane sobie" (1954), autorka nigdy nie włączała do późniejszych wyborów czy antologii.

W latach 1953-1966 Szymborska kierowała działem poezji w "Życiu Literackim", współredagowała z Włodzimierzem Maciągiem rubrykę "Poczta literacka", pisała felietony "Lektury nadobowiązkowe" (1967–1981), które później publikowała też w innych periodykach. Od 1983 roku współpracowała z Tygodnikiem Powszechnym, wkrótce również z mówionym "NaGłosem". Od 1988 roku była członkiem Pen Clubu, a od 2001 – członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

Zmarła 1 lutego 2012 roku w wieku 89 lat. Najbliższe otoczenie zapamiętało ją jako osobę skromną, z dużym poczuciem humoru, ceniącą spokój. Nie uznawała pytań ingerujących w czyjąkolwiek prywatność, ani nie uważała za stosowne mówić o sobie. Poetka nie lubiła rozmów o literaturze czy tajnikach poetyckiego warsztatu, wychodząc z założenia, że autor powinien się wypowiadać wyłącznie w swoich utworach.  

Opracow. Ilona W.K.

????Posłuchajcie wiersza " Nic dwa razy" Wisławy Szymborskiej w interpretacji ??? Patryka Wawrzyna ??????

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=A1XJCsXQLzU

1 lutego przez cały dzień można słuchać wierszy czytanych przez Wisławę Szymborską. ??? Najstarsze nagranie pochodzi z 1964 roku, ostatnie zostało zarejestrowane w 2010 roku.

??link do słuchowiska

https://www.polskieradio.pl/8/1874/Artykul/2893084,Wislawa-Szymborska-10-rocznica-smierci-noblistki-w-Dwojce

Featured
15. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego

15. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego

Urodził się 4 marca 1932 w Pińsku, dziś na Białorusi - najwybitniejszy pisarz spośród polskich reporterów, autor m.in. "Cesarza" i "Szachinszacha", które przyniosły mu światową sławę. Zmarł w Warszawie 23 stycznia 2007 roku.

Życie Ryszarda Kapuścińskiego od dzieciństwa upływało pod znakiem wędrówki, podróży. Najpierw była to tułaczka wymuszona na rodzinie pisarza przez wojnę, następnie - podejmowane przez niego od połowy lat pięćdziesiątych wyprawy reporterskie. Kondycja "człowieka w drodze" w oczywisty sposób warunkuje tę twórczość, stanowiła jednak zarówno niezbędną inspirację, jak i - niejednokrotnie - utrudnienie w pracy:

"Reporter pracuje na zasadzie akumulatora - mówił autor 'Cesarza' - ładuje, zbiera, wchłania w siebie tę całą rzeczywistość, gromadzi materiał, więc wtedy nie ma czasu na pisanie. Paradoks mego zawodu polega na tym, że literatura bierze się z podróży, ale sama podróż uniemożliwia pisanie. Bo podróż jest czasem zbyt cennym, sytuacja podróży jest zbyt cenna, by pisać."

("Autoportret reportera", 2006)

Źródło: wystawa biblioteki szkolnej CKZiU w Jaworznie
Źródło: fotografie Ryszarda Kapuscińskiego ze zbiorów MBP w Jaworznie

Pierwszą i od razu bardzo dramatyczną podróż Kapuściński odbył jako siedmioletni chłopiec. We wrześniu 1939 roku wyruszył z matką i młodszą siostrą ze wsi Pawłów, gdzie spędzali wakacje, do odległego o 300 kilometrów rodzinnego miasta - Pińska na Polesiu. ?‍?‍?‍? Wędrówka w tłumie przerażonych uchodźców i widok zniszczeń po bombardowaniach były końcem spokojnego dzieciństwa. Kolejne kilka miesięcy przyszły pisarz spędził w Pińsku pod okupacją radziecką, cierpiąc głód i strach opisane po latach w "Imperium" (1993). Potem, wiosną 1940 roku, uciekając przed groźbą wywózki, Maria Kapuścińska z dziećmi przedostała się w okolice Warszawy, gdzie odnalazła męża, zbiegłego z transportu do Katynia. Zamieszkali najpierw w Sierakowie, później w Warszawie, na Krochmalnej (przy jednej z bram getta), a następnie w Świdrze. Po wojnie rodzina osiadła w stolicy.

W drugiej połowie lat czterdziestych Kapuściński uczył się w Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Trenował piłkę nożną i boks (został wicemistrzem juniorów Warszawy w wadze koguciej), pisywał także wiersze i posyłał je do pism literackich. Zadebiutował jako poeta jeszcze przed maturą, w 1949 roku w tygodniku "Dziś i Jutro". Mimo że po latach nazwał swoje młodzieńcze utwory "produkcyjną majakowszczyzną", ich publikacja w prasie otworzyła mu drogę do? dziennikarstwa - zwróciła mianowicie uwagę redaktorów tworzącego się pisma "Sztandar Młodych", którzy zaproponowali początkującemu autorowi współpracę. Kapuściński najpierw został gońcem (dzięki czemu poznał takich twórców, jak Maria DąbrowskaZofia NałkowskaLeopold Staff czy Julian Tuwim), a z czasem zaczął publikować własne teksty. 

W październiku 1950 roku świeżo opierzony dziennikarz zaczął studia na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, ale potem przeniósł się na historię, przerywając czasowo pracę w redakcji. ??‍? Jako student prowadził zajęcia na III roku filozofii, uczestnicząc ???w zajęciach katedry Leszka Kołakowskiego. W 1952 roku ożenił się z Alicją Mielczarek, studentką medycyny, przyszłą doktor pediatrii, a w roku następnym urodziła im się córka Zofia.

Debiut literacki znanego i cenionego reportera to „Busz po polsku” z 1962 roku – czyli cykl reportaży o tematyce krajowej. W tym też roku zostaje pracownikiem Polskiej Agencji Prasowej. To właśnie z ramienia PAP-u zostaje wysłany aż na sześć lat do Afryki. Pobyt na czarnym lądzie był okresem szczególnie intensywnej i ciężkiej pracy reporterskiej. Kontynent podlegał bolesnym tansformacjom i ewolucjom, zmieniały się rządy, wybuchały rebelie i powstania. Wszędzie tam, gdzie działo się dużo, był Kapuściński. Potrafił On w doskonały sposób przewidzieć to, co ma się wydarzyć, potrafił przewidzieć i uprzedzić pewne wydarzenia. Ta zdolność wynikała z doskonałej znajomości i rozeznania w sprawach Afryki. Kapuściński potrafił wyczuć wewnętrzne napięcia, posiadał prawdziwy instynkt reportera.

W 1968 roku powraca do kraju na rehabilitację po malarycznym zapaleniu opon mózgowych i gruźlicy. Nie może jednak usiedzieć na miejscu, wkrótce wyrusza na Kaukaz podróżuje po południowych republikach ZSRR. Efektem tej podróży jest „Kirgiz schodzi z konia” (1968). W tym samym roku wyjeżdza na pięć lat do Ameryki Południowej, jest kolejno stałym korespondentem w Chile, Brazylii i Meksyku. Tam, podobnie jak w Afryce, staje się świadkiem krwawych zamieszek i zamachów stanu. Owocami tych obserwacji są książki „Chrystus z karabinem na ramieniu” (1975) i „Wojna futbolowa” (1978). W 1974 odwiedza Azję i Afrykę, w 1975 Bliski Wschód, w latach 1975/1976 – Angolę, co ma wyraz w książce „Jeszcze jeden dzień życia” (1976). Szczególnie ważne książki związane z tym okresem to „Cesarz” (1978) i „Szachinszach” (1982) . W książkach tych, Kapuściński zaskoczył wszystkich sposobem przedstawienia reportażu. Łącząc cechy reportażu z powieścią, dał się poznać jako doskonały pisarz. Książki te odbiły się światowym echem przynosząc laury uznania dla pióra Kapuścińskiego. Lata 80-te to okres odpoczynku i wytchnienia. Kapuściński wydaje się zmęczony relacjonowaniem rewolucji i przewrotów. Z reportera staje się publicystą, pisarzem, poetą i myślicielem. Wyrazem tego jest zbiór wierszy „Notes” (1986) oraz „Lapidarium” (1990) – cykl aforyzmów i refleksji nad życiem. Jednak okres „reporterskiego oddechu” nie trwał długo. Już w 1993 wydaje „Imperium”, książkę będącą relacją z podróży po byłych południowych republikach ZSRR. Książka jest opisem zmian, jakie zaszły po upadku ZSRR. Kapuściński porównuje to z obrazem republik z 1968 roku. „Imperium” doskonale opisuje współczesną Rosję. Przedstawia Gruzję, Afganistan, Kirgizję i inne republiki południowe , jako kraje o bogatej kulturze i tradycji. Kolejną książką Kapuścińskiego jest „Heban” (1998) ksiązka , która powraca do tematu afrykańskiego. W 2000 ukazuje się czwarta część Lapidarów Lapidarium IV . Jesienią 2000 wydany zostaje album fotograficzny Z Afryki zawierający zdjęcia z afrykańskich podróży Kapuścińskiego. Kolejną książką jest Lapidarium V (listopad 2002). W 2003 ukazuje się Autoportret reportera. W 2004 roku ukazują się Podróże z Herodotem zaś w 2006 tomiki poezji Prawa natury oraz Ten inny

Przygotowała Ilona W.K.

Źródło: "Kapuściński non fiction" A.Domosławski, Życie i twórczość. Artysta. Culture.pl, Wikipedia.pl, Telewizja Literacka

Zachęcam do obejrzenia wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim, który udostępniła ?? Telewizja Literacka TVL, portal społecznościowy poświęcony literaturze http://telewizjaliteracka.pl. ??????

Featured
J.R.R. Tolkien- ikoną światowej fantastyki

J.R.R. Tolkien- ikoną światowej fantastyki

3 stycznia 1892 roku urodził się   John Ronald Reuel Tolkien. Od tamtego dnia mija 130 lat. Przez ten okres Tolkien stał się ikoną światowej fantastyki ✨??✨i jednocześnie jednym z jej prekursorów. Stworzył niepowtarzalny świat nazwany Śródziemiem, który do dziś zachwyca i fascynuje.

J. R. R. Tolkien zmienił świat. Dziś każdy debiutujący pisarz literatury fantasy musi zmierzyć się z jego legendą, ponieważ praktycznie zawsze ktoś postanowi go z nim porównać. Mimo, że aktualnie tego typu ambitna proza nie jest popularna, jego książki cieszą się niesłabnącą aprobatą czytelników. Prawdopodobnie, nie ujmując w żaden sposób kunsztowi pisarza, dzieje się tak w związku z hollywoodzkimi ekranizacjami jego książek. Pod koniec grudnia 2013 miała miejsce premiera drugiej części Hobbita. Niewątpliwie duch Tolkiena, mimo pewnych modyfikacji fabuły, króluje w filmach Petera Jacksona i zaraża kolejne osoby, które następnie postanawiają sięgnąć po oryginał, po książkę.

Tolkien pisząc swoje książki, powołał do życia oryginalną mitologię. Stworzył historię Śródziemia, tradycje w nim panujące, a nawet języki, którymi posługiwały się różnorodne rasy w nim żyjące. Wszystko to połączył jednocześnie w jedną, spójną całość. Był zdecydowanie perfekcjonistą, poszczególne historie posiadają wiele wariantów rozstrzygnięć w ich kulminacyjnych momentach. Języki posiadają własną unikatową gramatyką i są ze sobą powiązane różnymi prawidłami tak jak i w świecie realnym. Tradycje Śródziemia to piękne nawiązanie do rycerskiego etosu Średniowiecza. Honor, przyjaźń i lojalność grają tutaj pierwszoplanową rolę. Dominują uniwersalne prawdy, które dla większości mieszkańców Śródziemia są wręcz naturalne. Nie ma relatywizmu, jest absolutyzm. Zło zawsze przegrywa bo taka jest kolej rzeczy,? a triumfuje dobro i prawda.

Do książek Tolkiena zajrzeć po prostu warto. Każdy powinien odnaleźć w nich coś dla siebie,  żeby nie powiedzieć – cząstkę siebie. Odkrywanie jego twórczości to przygoda, która zostawia na człowieku piętno do końca życia. Kto raz rozsmakuje się w jego prozie, zawsze będzie do niej wracał. Warto się zatrzymać choćby na chwilę, a najlepiej na dłużej, by zapoznać się ???z Władcą Pierścieni, Hobbitem czy Silmarillionem. 

Opracow. Ilona W.K.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/J.R.R._Tolkien, https://lotr.fandom.com/pl/wiki/Kategoria:Ksi%C4%85%C5%BCki_Tolkiena

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=-h6aBciHHL4
Featured
Świąteczne życzenia ?

Świąteczne życzenia ?

Życzymy Wam zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań.??? ???????? Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, wytchnienie i radość.???Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.

Bibliotekarze CKZiU ?

Patrycja Najdek, kl. 1bT5


Wiktoria Sędziak, kl.1bT5

Małgorzata Migas, 1bT5
Wiktoria Garbacz, kl.1bT5
Magdalena Hanisz, kl. 1bT5
Wiktoria Sędziak, kl.1bT5

Agata Szmyl, kl. 1bT5

Źródło: grafiki uczniów reklamy z klasy 1bT5

Featured
Książki na świąteczny czas ?

Książki na świąteczny czas ?

Drodzy Czytelnicy, zapraszamy po książki, które umilą Wam świąteczny ??????? czas. Pamiętajcie, że w trakcie zdalnego nauczania biblioteka jest otwarta!

Serdecznie zapraszamy ??

Bibliotekarze CKZiU

Źródło: fotografia ze zbiorów biblioteki CKZiU

Featured
40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało ???wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym ???informował on o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około pięciu tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów.

13 grudnia 1981 r. na fotografiach i we wspomnieniach jawi nam się jako dzień szary i mglisty. Zwały brudnego śniegu zalegały na poboczach ulic i chodników. W miastach stały wojskowe gaziki, milicyjne „suki” oraz ciężarowe więźniarki. Ulice blokowali uzbrojeni w pałki, kaski i tarcze zomowcy. Nad asfaltem unosiły się opary gazu łzawiącego. Pogoda i dekret o stanie wojennym nie sprzyjały fotografowaniu, mimo to kilka osób uwieczniło tamte historyczne wydarzenia. 

Milicja przygotowuje się do zajęcia siedziby Zarządu Regionu łódzkiej "Solidarności", 13 grudnia 1981 r. IPN Ld 633/25
Wojskowe transportery opancerzone na ulicach Gdańska, 15 grudnia 1981 r. IPN Gd.433/5
Katowice- Brynów. Okolica KWK "Wujek"(fot. archiwum IPN)

Pamiętamy o wszystkich ofiarach i represjonowanych w stanie wojennym. Pamiętajmy o Bohaterach! To dzięki ich odwadze i sile komunizm w końcu upadł, a Polska odzyskała wolność.??? Im zawdzięczamy to, że żyjemy dziś we własnym suwerennym, demokratycznym państwie.

Opracowała IWK

Źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/13-grudnia-zapalmy-swiatlo-wolnosci,46239,https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/63268,Stan-wojenny-w-dokumentach-i-na-zdjeciach-z-zasobu-Archiwum-IPN.html https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/38063,Pacyfikacja-kopalni-Wujek-najwieksza-zbrodnia-stanu-wojennego.html

Featured
Barbórkowe tradycje ⚒

Barbórkowe tradycje ⚒

Barbórka jest ważnym świętem w polskim kalendarzu od niepamiętnych czasów, a górnicy mają do dnia swojej patronki szczególne podejście. Zwyczajowo, przed zjazdem w głąb kopalni, kierowali do świętej modlitwę z prośbą o zapewnienie ochrony i bezpieczną pracę. Pod jej wizerunkiem cała śląska rodzina prosiła o szczęśliwy powrót ze zmiany ojca, męża czy brata górnika, by mogli „szychta zrobić, a wybyć”.

4 grudnia rozpoczyna się od uroczystej mszy świętej i wspólnego pacierza w kopalnianej cechowni czy kościele, po których następuje część poświęcona zabawie. Górnicy – koniecznie w pełnym galowym mundurze i ozdobnej czapce z pióropuszem, bawią się na licznych koncertach, festynach – często przy muzyce kopalnianych orkiestr dętych, które inicjują zabawę, maszerując z muzyką ulicami osiedli zamieszkanych przez górnicze rodziny. 

Za swoją patronkę uważają św. Barbarę nie tylko górnicy. Ponieważ jest orędowniczką ochrony przed wypadkiem lub dobrej śmierci, uciekamy się do niej w sytuacjach, kiedy jesteśmy narażeni na szczególne niebezpieczeństwo. Barbórki obchodzą także strażacy, hutnicy, marynarze, rybacy, minerzy, saperzy, kamieniarze czy żołnierze.

Poczet sztandarowy parafii św. Anny w Janowie w mundurach górniczych. Autor Ewkaa. Źródło Wikimedia. CC 3.0
Źródło: Poczet sztandarowy parafii św. Anny w Janowie w mundurach górniczych. Autor Ewkaa. Źródło Wikimedia. CC 3.0

Do zwyczajów barbórek należy kilka związanych z obchodami elementów: „wyzwoliny”, czyli tradycyjne pasowanie na górnika przez uderzenie szpadą po ramieniu. Każdy adept ma na tę okazję przygotować kolegom „nieckę krupnioku” czy „napitek”. Częścią inicjacji są też „skoki przez skórę”, czyli specjalny gruby fartuch, zakładany pod ziemią przez rębaczy i pakowaczy, który trzyma dwóch starszych górników. Zasłużeni górnicy w Barbórki otrzymują paradne szpady.

Kilka dni przed obchodami, są organizowane ?karczmy piwne. Górnicy zasiadają przy dwóch długich stołach, dzieląc się na starszych i bardziej doświadczonych – stare strzechy??‍? i młodszych, czyli strzechy młode?. Rywalizują ze sobą w sprawach piwnych i biesiadnych. Opowiada się wówczas dowcipy, śpiewa pieśni górnicze i przekazuje prezenty, powiązane z zabawnymi wydarzeniami. Za niepoprawnie skompletowany na tę uroczystość strój górniczy, w ramach zabawy można dostać również symboliczną karę. Kobiety w tym czasie, które tradycyjnie nie biorą udziału w takim wydarzeniu, spotykają się w ramach jego odpowiednika – są to tzw. combry babskie.

Opracowała IWK

Z okazji Górniczego Święta “Barbórki” życzymy Całej Braci Górniczej dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim spokojnej i bezpiecznej pracy. Oby Waszemu górniczemu stanowi zawsze towarzyszyła satysfakcja i duma z wykonywanej pracy ?⚒oraz powszechny szacunek.?

Bibliotekarze CKZiU

????

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=qEhashZkzmU
Featured
Zapoznaj się z ofertą taniej książki:)

Zapoznaj się z ofertą taniej książki:)

Zapraszamy do biblioteki, gdzie zapoznasz się z promocyjną ofertą księgarni Tuliszków. Można nabyć zarówno książki popularno-naukowe, a także? ????literaturę piękną polską i obcą dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Bibliotekarze CKZiU ?

Źródło: zdjęcie ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Featured
Clive Staples Lewis

Clive Staples Lewis

C.S. Lewis, właściwie Clive Staples Lewis, urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście, zmarł 22 listopada 1963 roku w Kilns w Anglii. Angielski pisarz i filolog, znany ze swoich prac dotyczących literatury średniowiecznej oraz cyklu powieści fantastycznych "Opowieści z Narnii".

Walczył podczas pierwszej wojny światowej we Francji. Po powrocie do Anglii podjął studia w Oksfordzie. Później sam został wykładowcą literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie w Cambridge.

Był związany z kręgiem J. R. R. Tolkiena, Charlesa Williamsa i Owena Barfielda (tzw. Inklingowie), z którymi zajmował się literaturą fantasy, baśniami, legendami.

IWK

Biografia CS Lewisa, brytyjskiego pisarza
Źródło: https://www.greelane.com/pl/humanistyka/literatura/biography-of-c-s-lewis-4777988/

Poniżej ??muzyka z filmu Opowieści z Narnii. ?Film?? na podstawie cyklu siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. Uważany za klasykę literatury? dziecięcej oraz najlepszą pracę autora, sprzedał się w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy w czterdziestu jeden językach.

Źródło: https://youtu.be/XUfBZ491IVU
Featured
11 listopada — Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada — Narodowe Święto Niepodległości

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego? ?bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

W czwartek 11 listopada obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Dzień ten został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości, ale uroczyste obchody odbywały się już wcześniej.

W międzywojniu określenie daty odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej pozostawało kwestią dyskusyjną. Wątpliwości nie budził natomiast jej symboliczny charakter, bowiem nie sposób było wskazać jednego wydarzenia przesądzającego o wskrzeszeniu polskiej państwowości. Wybór daty Święta Niepodległości wiązał się z zakończeniem I wojny światowej w wyniku podpisania rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r. W tym samym czasie Rada Regencyjna, organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego, przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił do Warszawy z niewoli w Magdeburgu. Trzy dni później Rada powierzyła mu także władzę cywilną. Przyszłemu Naczelnikowi Państwa podporządkował się Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej w Lublinie pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego, działający od 7 listopada.

Pierwszy raz odzyskanie niepodległości powszechnie upamiętniono 14 listopada 1920 r. Wcześniej nie było to w pełni możliwe ze względu na toczące się walki o kształt granic i byt Rzeczypospolitej. W latach 1919 - 1936 obchody odzyskania niepodległości odbywały się zwykle w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały charakter wojskowy. W całym kraju odbywały się wówczas rewie wojskowe, msze święte za Ojczyznę i uroczystości państwowe. W Belwederze zaś organizowano ceremonie wręczania orderów Virtuti Militari za męstwo okazane w walce o wolność. Dopiero w 1926 r. dzień 11 listopada formalnie uznano za datę odzyskania niepodległości.

W czasie II wojny światowej obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione. Pamięć⏳ jednak kultywowano konspiracyjnie, głównie w ramach działań „małego sabotażu”. Na murach miast pojawiały się okolicznościowe napisy, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej składano wieńce i mocowano biało-czerwone flagi.

Po wojnie Krajowa Rada Narodowa ustawą z 22 lipca 1945 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Odrodzenia Polski uczyniła świętem państwowym 22 lipca, rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 r., jednocześnie znosząc Święto Niepodległości. Aż do 1989 r. celebrowanie 11 listopada groziło represjami aparatu komunistycznego PRL. Odbywały się jednak patriotyczne manifestacje, uznawane za nielegalne zgromadzenia.

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. Z kolei 11 listopada 1997 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę głoszącą m. in.: „Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez??? hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”.

Przygotowała Ilona W.K.

Źródło: Wystawa 11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości, autor wystawy IWK.
Zdjęcia ze zbiorów biblioteki CKZiU

Poniżej ????piosenka w wykonaniu Jacka Wójcickiego. Utwór to słowa z wiersza Adama Asnyka o tymże tytule. Muzyka Zbigniewa Preisnera.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=3tOZvDO1iSk

Featured
7 listopada – rocznica urodzin?? Marii Skłodowskiej-Curie Wspomnienie wybitnej uczonej

7 listopada – rocznica urodzin?? Marii Skłodowskiej-Curie Wspomnienie wybitnej uczonej

Czy Maria Skłodowska-Curie była Żydówką? | CiekawostkiHistoryczne.pl
Źródło: fot. https://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/07/24/czy-maria-curie-sklodowska-byla-zydowka/

Maria Skłodowska-Curie to wyjątkowa postać, która dzięki swojej determinacji i niezwykłym osiągnięciom trwale zapisała się na kartach historii – jedyna w dziejach dwukrotna noblistka, pierwsza kobieta, która otrzymała tytuł doktora nauk ścisłych i pierwsza kobieta profesor Sorbony. Od czasów świetności pozostaje ikoną badaczki, która udowodniła, że w świecie nauki jest miejsce nie tylko dla mężczyzn. O niesamowitych sukcesach Skłodowskiej, m.in. odkryciu nowych pierwiastków (polonu i radu), mówi się na całym świecie. Poniżej przedstawię 20 mniej znanych faktów, dotyczących życia osobistego i naukowego genialnej Polki.

1. Maria już w wieku 4 lat potrafiła płynnie czytać.

2. Znała cztery języki obce – angielski, francuski, niemiecki i rosyjski.

3. Po śmierci starszej siostry – Zofii, a następnie matki, Maria wyrzekła się wiatry katolickiej i została ateistką. Wiarę i Boga zastąpiła jej wówczas nauka.

4. Początkowo na studia do Paryża udała się starsza siostra Marii – Bronisława, którą Maria wspierała finansowo, zarabiając na udzielaniu korepetycji. Kilka lat później, po znalezieniu pracy i stałym osadzeniu się, Bronisława zaprosiła Marię, aby ta mogła rozpocząć swoje studia we Francji.

5. Jedną z pasji Marii był teatr – występowała m.in. w amatorskim teatrze w trakcie studiów. Tam też poznała i zaprzyjaźniła się z Ignacym Janem Paderewskim.

6. Maria Skłodowska i Piotr Curie już po roku znajomości wzięli ślub, a w podróż poślubną udali się na rowerach.

7. Maria uwielbiała góry – w 1899 r. wraz z mężem wspięła się na Rysy, do tego w długiej sukni.

8. W prace, skutkujące odkryciem radu, oprócz Marii i Piotra był zaangażowany także ich współpracownik – Gustav Bémont, o którym jednak bardzo rzadko się wspomina.

9. Nagroda Nobla z dziedziny fizyki za okrycie promieniotwórczości została przyznana nie tylko Marii, ale także jej mężowi Piotrowi Curie oraz fizykowi – Henriemu Becquerelowi, od którego nazwiska pochodzi jednostka radioaktywności – bekerel.

10. Maria sama wymyśliła terminy: promieniotwórczość i radioaktywność.

11. Piotr Curie przeprowadził na sobie doświadczenie zbliżenia do skóry swojej ręki próbki radu, co spowodowało głębokie oparzenie. Mężczyzna obserwował ranę i notował proces jej powstawania oraz gojenia się. Dzięki jego szczegółowym zapiskom eksperyment naprowadził lekarzy na sposób wykorzystania pierwiastków promieniotwórczych w terapii chorób skóry, w tym nowotworów.

12. Wieloletnim przyjacielem Marii był Albert Einstein. Kobieta napisała dla niego rekomendację, która najprawdopodobniej pomogła mu w zdobyciu posady akademickiej na Politechnice w Zurychu. Często też odwiedzali się nawzajem – albo Einstein przyjeżdżał do Marii z żoną do Paryża, albo ona z córkami bywała u niego w szwajcarskich Alpach. „Pani Maria Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie – jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem” – pisał Albert Einstein.

13. Francuska Akademia Nauk odrzuciła kandydaturę Marii, ze względu na ówczesną dyskryminację kobiet w nauce. Natomiast pierwszą kobietą przyjętą do Akademii wiele lat później była doktorantka Skłodowskiej.

14. Podczas I wojny światowej Skłodowska skonstruowała specjalne aparaty rentgenowskie do szybkiej diagnostyki rannych żołnierzy i po zdaniu prawa jazdy (co również było rzadkością wśród kobiet), w tym na ciężarówki, jeździła z nimi do szpitali polowych wraz z córką Irene oraz lekarzami wojskowym, gdzie m.in. szkoliła techników radiologów. 

15. Maria założyła Instytut Radowy w Paryżu, z którego wywodziło się jeszcze czworo laureatów Nagrody Nobla. Oprócz tego z jej inicjatywy w 1932 r. powstał Instytut Radowy w Warszawie, który obecnie nosi nazwę Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

16. Kilka lat po śmierci męża Polka wdała się w romans z żonatym, francuskim fizykiem – Paulem Langevinem, który zdecydował się dla niej porzucić swoją rodzinę. Ich relacja, ze względu na bardzo złe komentarze opinii publicznej, a także groźby kierowane do Skłodowskiej, kosztowała ją załamanie na zdrowiu. Wiele lat później wnuk fizyka ożenił się z wnuczką Marii Skłodowskiej, a do tego oboje byli naukowcami – fizykami nuklearnymi.

17. Śmierć Marii Skłodowskiej-Curie przypisywano skutkom napromieniowania jonizującego podczas wieloletnich badań nad radem, polonem i uranem. Obecnie jednak naukowcy skłaniają się raczej ku tezie, iż główną przyczyną anemii aplastycznej, na którą zmarła Maria, były ogromne dawki promieniowania, na które uczona była narażona przy robieniu zdjęć rentgenowskich podczas wojny.

18. Marię pochowano w ołowianej trumnie, a wszystkie jej rzeczy osobiste są skażone izotopem radu. Notatki uczonej przechowywane są w specjalnych, ołowianych naczyniach.

19. Starsza córka Marii – Irene Joliot-Curie – wraz ze swoim mężem dostała Nagrodę Nobla za odkrycie zjawiska sztucznej promieniotwórczości.

20. 11 listopada 2018 r. Skłodowska otrzymała pośmiertnie Order Orła Białego. W tym samym roku magazyn „BBC History” opublikował wyniki rankingu, w którym wybrano sto kobiet, mających największy wpływ na historię świata. Pierwsze miejsce zajęła Maria Skłodowska-Curie.

„Wszystko, co widziałam nowego i czego się uczyłam, zachwycało mnie. Było to jakby objawienie nowego świata, świata wiedzy, do którego nareszcie otwarto mi wolny dostęp.“  

Maria Skłodowska-Curie

Zachęcam do obejrzenia filmu „Maria Skłodowska-Curie”. Opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

W roli tytułowej w filmie wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay – założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.

Ilona W.K.

Poniżej zwiastun filmu????

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=HAqRN6u2Yls
Featured
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Sleeveface- ubrani w książkę”

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Sleeveface- ubrani w książkę”

Z radością informujemy, że konkurs fotograficzny pt. „Sleeveface- ubrani w książkę” został rozstrzygnięty. 

Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowania fotografią i czytelnictwem jako formami spędzania czasu wolnego. Fotografia ma zdolność angażowania, inspirowania twórców oraz wzbudzania emocji u odbiorców.

Po długich naradach jury konkursowe wybrało 1 pierwszą nagrodę oraz wyróżnienie. Laureaci konkursu otrzymają nagrody w postaci książek.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w naszych przyszłych konkursach.  

Fotografia uczennicy Urszuli Nogi

Laureaci konkursu:

Urszula Noga z kl. IV cT5

Wyróżnienie: Małgorzata Migas z kl. I bT5

Featured
Halloween w bibliotece

Halloween w bibliotece

Dynie, strachy, czarownice i .... książki w Bibliotece czyli STRRRASZNIE FAJNA KSIĄŻKA do poczytania w szkolnej bibliotece.??? Specjalna propozycja książek dla młodzieży??? i dorosłych przygotowana w formie ekspozycji w ??????Centrum Kształcenia zawodowego i Ustawicznego zawierała najbardziej poczytne tytuły książek o tematyce ??sensacyjnej, kryminalnej,?? a także literaturę grozy. Tak spędziliśmy Halloween ?????w bibliotece!

Źródło: zdjęcia ze zbiorów biblioteki CKZiU

Featured
Halloween…zapraszamy po mroczne książki

Halloween…zapraszamy po mroczne książki

Czas odkurzyć kostium wiedźmy ??‍♂️?lub wampira, zacząć drążyć dynie?? i zaopatrzyć się w spory zapas słodyczy – nadciąga Halloween! To ukochane przez dzieci i młodzież święto jest idealną okazją do wspólnej zabawy w szkole i w bibliotece!!!

Zapraszamy po książki??? i cukierki:)

Źródło: grafika IWK

Dla mnie Halloween może być codziennie. Wszyscy nosilibyśmy cały czas maski.? Chodzilibyśmy po mieście i zawierali znajomości, zanim byśmy się dowiedzieli, jak wyglądamy pod przebraniem.

R. J. PalacioCud chłopak

Featured
Bibliotekarki CKZiU zapraszają !!!

Bibliotekarki CKZiU zapraszają !!!

Szanowni Czytelnicy,

kolejny raz, dzięki współpracy ?z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki Tuliszków, nasza ? biblioteka wzbogaciła się o nowe tytuły. Tym razem możemy zagłębić się w świat odległych cywilizacji, przeżyć podróż w przyszłość, zastanowić się nad problemami świata i ocenić kondycję współczesnego człowieka, zniknąć w zapomnianym ogrodzie, rozmyślać  o miłości, spędzić chwilę z pechową dziewczyną lub rozwiązać zagadkę kryminalną....  miłej lektury.

                                                                 B.P.

Źródło: zdjęcia ze zbiorów biblioteki szkolnej CKZiU

Featured
Patroni roku 2022 – Konopnicka, Wybicki, Rutkiewicz, Grzegorzewska

Patroni roku 2022 – Konopnicka, Wybicki, Rutkiewicz, Grzegorzewska

Sejm ustanowił patronów roku 2022. Uhonorowani zostali: Maria Konopnicka, Józef Wybicki, Wanda Rutkiewicz i Maria Grzegorzewska.

Źródło:pl. freepik.com

Maria Konopnicka

Polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka. W 2022 roku przypada 180. rocznica jej urodzin (23 maja 1842). Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty.

W uchwale w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Marii Konopnickiej przypomniano krótki biogram pisarki: Maria Konopnicka debiutowała w czasopiśmie „Kaliszanin” w 1870 roku, używając pseudonimu „Marko”. W 1881 roku wydała pierwszy tomik poezji. Redagowała pismo „Świt”, współpracowała z tygodnikiem „Bluszcz”, pisała nowele. Była honorową członkinią Towarzystwa Szkoły Ludowej. Na łamach m.in. „Kuriera Warszawskiego” zajmowała się krytyką literacką. Zasłynęła prozą i utworami skierowanymi do dzieci. W 1908 roku opublikowała Rotę – wiersz, który był jej protestem przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim. Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej. Uczestniczyła w proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni, akcji potępiającej represje władz pruskich. Walczyła o prawa kobiet, o pomoc dla więźniów politycznych i kryminalnych.

Józef Wybicki

Kolejnym patronem został Józef Rufin Wybicki, który napisał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech będącą od 1927 roku polskim hymnem narodowym. W 2022 roku minie dokładnie 200 lat od jego Wybickiego, 275 lat od urodzin i 225 lat od powstania wspomnianej Pieśni.

W uchwale oddano hołd dokonaniom Wybickiego. Podkreślono również, że: karierę polityczną rozpoczął od udziału w elekcji królewskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku. Do historii przeszła jego protestacja zgłoszona w trakcie sejmu Repninowskiego w 1769 roku, która przez współczesnych uznawana jest za jedno z pierwszych działań konfederacji barskiej, do której Wybicki dołączył. Wielokrotnie był posłem na Sejm, jednak nie został wybrany na najważniejszy Sejm Wielki z 1788-1792 roku. Pomimo to brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja jako przedstawiciel stanu mieszczańskiego. Po interwencji rosyjskiej i zwycięstwie targowiczan, wziął udział w tajnych przygotowaniach do wybuchu Insurekcji kościuszkowskiej. Po upadku Insurekcji wyjechał do Paryża, gdzie dzięki jego staraniom udało się uzyskać zgodę na utworzenie wojska polskiego u boku Francji.

Wanda Rutkiewicz

Trzecią uhonorowaną postacią jest Wanda Rutkiewicz. W 2022 roku upływa 30. rocznica śmierci Wandy Rutkiewicz-Błaszkiewicz, polskiej himalaistki światowej sławy. Zdobyła, jako trzecia kobieta na świecie i jako pierwsza osoba z Polski, szczyt Mount Everestu oraz jako pierwsza kobieta szczyt K2.

Maria Grzegorzewska

Do grona patronów roku 2022 dołącza Maria Grzegorzewska, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Była też pedagogiem specjalnym, tyflopedagogiem, tyflopsychologiem. Działała społecznie. W uchwale przypomniano jej słowa „Piękne słowa tylko szkodę przynoszą, jeśli nie są poparte czynem, choćby próbą działania”.

W roku 2022 mija 100 lat od utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, instytucji, która została założona przez prof. Marię Grzegorzewską.

Źródło : https://lustrobiblioteki.pl/2021/10/patroni-roku-2022-konopnicka-wybicki-rutkiewicz-grzegorzewska/,freepik.com

Featured
Wirtualne Targi Książki Empiku!

Wirtualne Targi Książki Empiku!

Weź udział w Wirtualnych Targach Książki Empiku! To największe literackie wydarzenie jesieni odbywa się w dniach 13-26 października na www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki.??? Wybieraj wśród mnóstwa atrakcji – czekają na Ciebie premiery, spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, a także liczne promocje.?

Źródło: https://www.empik.com/empikultura/katarzyna-berenika-miszczuk-premiera-wirtualne-targi-ksiazki,121207,a
Źródło: https://www.empik.com/empikultura/john-flanagan-premiera-wirtualne-targi-ksiazki,121203,a

Featured
Konkurs Fotograficzny “Sleeveface- ubrani w książkę”

Konkurs Fotograficzny “Sleeveface- ubrani w książkę”

Konkurs fotograficzny z książką w tle “Sleeveface” – termin do 28.10.2020 r. Udział w konkursie polega na wykonaniu niebanalnego zdjęcia przedstawiającego osoby fotografowane ???‍??z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne, śmieszne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Należy tak zapozować lub ustawić się do zdjęć, aby poza stała się „elementem” okładki, który „wychodzi” poza książkę.

Źródło: grafika IWK

Przepis na dobre sleeveface w bibliotece szkolnej:

 1. Wybierz książkę, która będzie przedmiotem sesji – zapraszamy do korzystania z nowości w bibliotece szkolnej
 2. Do każdej okładki przygotuj stylizację – ubrania, makijaż, fryzurę, rekwizyty
 3. Wybierz miejsce sesji – biblioteka szkolna czeka na Ciebie!
 4. Poproś koleżankę lub kolegę o pomoc w przygotowaniu sesji
 5. Zrób zdjęcie i wyślij do na nas na adres: biblioteka@ckziu.jaworzno.pl

Regulamin konkursu fotograficznego „Ubrani w książkę czyli Sleeveface w bibliotece”

ORGANIZATOR Biblioteka CKZiU w Jaworznie

CELE KONKURS

 • popularyzacja czytelnictwa poprzez zainteresowanie grafiką książki
 • popularyzacja fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu
 • prezentacja fotografii jako formy wyrazu artystycznego i wrażliwości estetycznej
 • rozwijanie wyobraźni i kreatywności
 • wzbudzanie zainteresowania księgozbiorem biblioteki szkolnej

UCZESTNICY

 • Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie CKZiU w Jaworznie

WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE

 1. Zadaniem konkursowym jest wykonanie fotografii techniką sleeveface.
 2. Każdy uczestnik Konkursu może zgłosić maksymalnie 2 zdjęcia.
 3. Do fotografii najlepiej użyć książek, jakie dostępne są w bibliotece szkolnej CKZiU lub z własnych zbiorów biblioteki.
 4. Zdjęcia wraz z wymaganymi informacjami przesłać na adres e-mailowy: biblioteka@ckziu.jaworzno.pl ???W temacie należy wpisać „Sleeveface”, a w treści wiadomości należy podać imię i nazwisko, email, klasę oraz nr kontaktowy telefonu (nieobowiązkowo).
 5. Termin przysyłania prac: do dnia 28.10.2021 r.
 6. Fotografie muszą spełniać następujące wymagania techniczne: format zapisu: JPG, maksymalna pojemność: 10 MB, minimalna rozdzielczość: 1024x768, zdjęcia mogą być poddane obróbce graficznej, przesyłany plik ze zdjęciem musi być opisany imieniem i nazwiskiem jego autora oraz tytułem wykorzystanej książki.

ZASADY ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU I NAGRODY

 • Oceny prac oraz przydziału nagród dokona specjalnie powołane jury. Decyzja jury jest ostateczna i nie przysługuje od niej tryb odwoławczy.
 •  Ocena zdjęć dokonywana będzie w oparciu o następujące kryteria: technika wykonania, ujęcie tematu, kompozycja zdjęcia, wartości artystyczne, estetyczne i merytoryczne zdjęć, spełnienie wymogów formalnych, kreatywność.
 • Ogłoszenie wyników konkursu: do 05.11.2021 r.
 • Laureaci zostaną powiadomieni mailowo lub telefonicznie o terminie i sposobie realizacji nagród.
 • Nagrodami w konkursie będą książki.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

1. Zgłoszenie prac/zdjęć na Konkurs jest równoznaczne z oświadczeniem, iż osoba nadsyłająca:

 • jest autorem/autorką załączonego zdjęcia,
 • wyraża zgodę na nieodpłatne wykorzystywanie przez Organizatora Konkursu nadesłanego zdjęcia w dowolnym czasie i formie,
 • przyjmuje warunki Regulaminu Konkursu,
 • wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych oraz, że zdjęcia nie były wcześniej nigdzie publikowane,
 • uczestnik przesyłając fotografię zapewnia, że osoba, której wizerunek znajduje się na fotografii wyraziła zgodę na nieodpłatną publikację tego wizerunku.

Featured
Październik miesiącem Bibliotek Szkolnych

Październik miesiącem Bibliotek Szkolnych

Biblioteka szkolna ?włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. To październikowe święto, ustanowione przez ???? Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r., obchodzone było przez jeden dzień, a od 2008 r. – przez cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi “Z książką Ci do twarzy”.

W ramach obchodów MMBS zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w akcjach organizowanych przez nauczycieli-bibliotekarzy, do odwiedzania biblioteki i zapoznania się z księgozbiorem biblioteki.

Program obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

 1. Konkurs fotograficzny “Sleeveface- ubrani w książkę” – termin do 28.10.2020 r. Udział w konkursie polega na wykonaniu niebanalnego zdjęcia przedstawiającego osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała.
 2. Wystawa “Książki naszych noblistów” – wystawa w bibliotece książek autorstwa polskich noblistów – cały miesiąc.
 3. Bookcrossing – biblioteka wznawia akcję uwalniania książek. “Uwolnione książki” można zostawiać na regale znajdującym się przed biblioteką szkolną – cały miesiąc.

Reguły organizacji poszczególnych akcji i konkursów dostępne w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do udziału.

Bibliotekarze CKZiU

ks.jpg
Featured
Dzień Chłopaka!!!

Dzień Chłopaka!!!

Drodzy Panowie, wiecie czy nie wiecie, dziś jest Wasze święto! Dzień Chłopaka ??‍♂️ przypada na 30 września i z tej okazji składamy Wam najserdeczniejsze życzenia i mamy dla Was muzyczny prezent...????????????

Bibliotekarze CKZiU

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=lWXSUuosxtk

Z roku na rok Dzień Chłopaka zyskuje coraz większą popularność. Święto to obchodzone jest przez małych chłopców oraz tych bardziej dojrzałych i starszych. Święto to wpisało się na stałe do kalendarza. Dzień Chłopaka 2021 wypada w czwartek 30 września.

W innych krajach dzień ten obchodzony w innych terminach. W Norwegii Dzień Chłopaka obchodzony jest 7 października, w Indiach i Meksyku - 19 października, a w Kanadzie - 25 listopada. W Wielkiej Brytanii Dzień Chłopaka świętuje się 5 kwietnia. W Japonii święto to ma swoją najdłuższą tradycję (obchodzono je tam już w VI w.n.e.), po II wojnie światowej zostało przemianowane na Dzień Dziecka i w takiej formie obchodzone jest co roku 5 maja.

Featured
Jesień w malarstwie i poezji

Jesień w malarstwie i poezji

Jesień to jedna z najbardziej malowniczych pór roku, wyjątkowo wdzięczna dla malarzy i poetów . Czas jesieni od stuleci pociągał naszych malarzy, zwłaszcza tych, którzy byli wrażliwi na przyrodę, gdyż od dzieciństwa byli związani z naturą: polem, lasem, pastwiskami, rozlewiskami rzek.

Źródło: Józef Chełmoński, Jesień, fot. T. Żółtowska-Huszcza/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN

Józef Chełmoński malował jesienne odloty żurawi, zagrody chłopskie o jesiennej porze, czajki nad jesiennymi rozlewiskami, pastuszków przy ognisku, jesienną orkę, stogi na wschodnich kresach, jesienne mgły poranne nad Styrem. Stanisław Kamocki przedstawiał dworki  w oprawie jesiennych liści, chochoły, jesienne krajobrazy. Józef Mehoffer jest twórcą pięknego obrazu, przedstawiającego jezioro jesienią. Ferdynand Ruszczyc namalował  pejzaż ze stogami oraz Pejzaż jesienny o zachodzie słońca (1907). W Muzeum Narodowym w Krakowie zwraca uwagę zwiedzających  fascynujący  obraz Stanisława Witkiewicza pod znaczącym tytułem Jesieniowisko (1894), przedstawiający  potężne zbocze tatrzańskie, majestat groźnych gór i – w centrum obrazu – maleńką postać górala, grzejącego się przy płonącej watrze.

Źródło: https://kukulturze.pl/20-jesiennych-obrazow-na-pierwsze-dni-jesieni/ Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Zofii Małeckiej

Jesienna pora od wieków uwodziła także  pisarzy i poetów. Wincenty Pol w wierszu Na jesieni przedstawiał tę porę roku tradycyjnym opisem:

Coraz ciszej. Wrzesień! Wrzesień!

Słońce rzuca blask z ukosa

I dzień krótszy, chłodna rosa –

Ha, i jesień – polska jesień!

W podobny, nieco ilustracyjny sposób,  jesień przedstawiało wielu poetów. W miarę upływu lat konwencje literackie zmieniały się. Na przykład,  w wieku dwudziestym Stanisław Grochowiak,  oczarowany – co przecież naturalne – tą porą  roku, czyni  nie ją przedmiotem uwagi, lecz zapewne jakąś bardzo sympatyczną, bliską mu kobietę.

Tęsknię za tobą jesiennie –

Za tobą odległą

O zimne deszcze –

Szukam cię w nocy

Ciemnej,

W taki mrok,

W taki chłód

Jesień  - najbardziej zjawiskowa pora roku. Jej rozkosz inspirowała malarzy, pisali o niej z zachwytem poeci, jej czarującą magię podziwia każdy! Ponieważ jesień – to nie tylko deszcz, mgła i zimno. Jesień – to kalejdoskop barw, pstrokate parasole, wyjazdy do lasu na grzyby i oczywiście czas na nastrojową muzykę, chociażby z repertuaru Czesława Niemena ????

IWK

Źródło:https://www.youtube.com/watch?v=wTjLZwpmufw

Featured
Kiermasz Podręczników Używanych już za nami!!!

Kiermasz Podręczników Używanych już za nami!!!

Wrześniową  tradycją naszej szkoły są kiermasze podręczników.?? W dniach 9 i 16 września w CKZiU odbył się kiermasz podręczników, zorganizowany przez ??‍???‍?????‍♀️ Bibliotekarzy szkolnej biblioteki.?? W  holu budynku III zgromadziły się tłumy zainteresowanych zarówno kupnem jak i sprzedażą książek . Tegoroczna akcja cieszyła się ogromną popularnością. Mamy nadzieję, że za rok sukces się powtórzy.

Bibliotekarze CKZiU

Featured
17 września – Dzień Sybiraka 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

17 września – Dzień Sybiraka 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Sejm ustanowił 17 września Dniem Sybiraka

W 2013 r. Sejm RP ustanowił 17 września Dniem Sybiraka. Tego dnia Sybiracy spotykają się przed pomnikiem Golgoty Wschodu na gdańskim Cmentarzu Łostowickim, a następnie w Szymbarku na Kaszubach w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Można tam zobaczyć Dom Sybiraka przywieziony z Syberii, pociąg, którym wywożono Polaków na zsyłkę i repliki łagrów. W kościele im. św. Rafała Kalinowskiego znajdują się pamiątki podarowane przez Sybiraków.

Postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow

Najnowsze badania historyczne pokazują w nowym świetle okoliczności realizacji tajnego protokołu do niemiecko-sowieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r., zobowiązującego ZSSR do zbrojnego wkroczenia na tereny II RP po agresji III Rzeszy.

Po układzie monachijskim w październiku 1938 r., który przypieczętował zgodę Zachodu na rozbiór Czechosłowacji – Moskwa kanałami dyplomatycznymi zapowiedziała Francji „czwarty rozbiór Polski”. W kwietniu 1939 r. sztaby Francji i Wielkiej Brytanii przewidywały, że przyszły kształt Polski nie będzie zależał od przebiegu wojny, lecz od powojennych ustaleń.

Agresja ZSRR na Polskę

Niemcy po 1 września wielokrotnie domagali się od Stalina rozpoczęcia działań wojennych. Zdecydował o tym dopiero po konferencji francusko-brytyjskiej 12 września, na której sojusznicy Rzeczpospolitej zrezygnowali z uderzenia na III Rzeszę i pomocy Warszawie. A także po podpisaniu 16 września rozejmu przerywającego na Wschodzie wojnę z Japonią.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Rosjanie, napadając na Polskę, złamali postanowienia układu ryskiego z 1921 roku, a także paktu o nieagresji z 1932 r. Powołali się na ucieczkę rządu RP, co było propagandowym kłamstwem, opuścił bowiem granice państwa dopiero po agresji ZSSR. Na Polskę ruszyło 620 tysięcy sowieckich żołnierzy, 4,7 tysięcy czołgów i ponad 3 tysiące samolotów. Sowieccy oficerowie i komisarze wzywali żołnierzy i ludność cywilną do zbrodni na „polskich panach”. Wraz z wojskiem posuwały się oddziały NKWD, dokonujące aresztowań i rozstrzeliwań Polaków, które przerodziły się w masowe represje. Konsekwencją agresji sowieckiej jest utrata Kresów wraz ze Lwowem i Wilnem, czyli dzisiejsza wschodnia granica na Bugu, zbrodnia katyńska oraz zsyłka setek tysięcy Polaków na Syberię i do Kazachstanu.

Oprac. Ilona W.K.

17 września wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny wkroczyły do Polski, rozpoczynając najkrwawszy, czwarty zabór.

17 września – Dzień Sybiraka i 79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę
Źródło:  Wikimedia Commons / domena publiczna/
Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski, 17.09.1939

Featured
Rok Cypriana Norwida

Rok Cypriana Norwida

Uchwałą sejmową z 27 listopada ubiegłego roku zostali uhonorowani giganci polskiej literatury. Wśród nich jest także mistrz XIX-wiecznej nowelistyki Cyprian Kamil Norwid, którego imieniem nazwano rok 2021.

Norwid z pewnością zasługuje na wyjątkową uwagę i poznanie. Nie tylko ze względów rocznicowych. Nie jest to twórca łatwy w odbiorze, ale każde nowe pokolenie powinno odczytywać go na nowo, każdy powinien mieć „swego Norwida”. Ten trud poznawania jest budujący, bardzo ubogaca duchowo, często zmienia patrzenie na świat. Z całą pewnością intencją uchwały sejmowej było, z jednej strony, uhonorowanie tego genialnego poety, dramatopisarza, prozaika, malarza, rytownika, rzeźbiarza i myśliciela chrześcijańskiego.

Pamięć o tym genialnym poecie i twórcy „Promethidiona”, jego życiu, fascynacjach literackich, przyjaźniach i jego twórczości, a także późniejszej recepcji jego twórczości, będziemy prezentować przez cały rok szkolny na stronie biblioteki.

IWK

Źródło: Fotografia Norwida. Autor J. Delintraz 1861 Biblioteka Narodowa

Featured
Zapraszamy na Kiermasz Podręczników!!!

Zapraszamy na Kiermasz Podręczników!!!

???W dniu 16 września (czwartek) ⏳ o godz. 11.15  ???

(między 4 a 5 lekcją)  w holu budynku  III odbędzie się Kiermasz Używanych Podręczników.  

Zapraszamy sprzedających i kupujących 

                                                                           ? Bibliotekarze CKZiU 

Featured
Adam Asnyk – 183. rocznica urodzin

Adam Asnyk – 183. rocznica urodzin

Poeta, publicysta, działacz patriotyczny, podejmujący w swej twórczości refleksję nad przeżywanym kryzysem światopoglądowym, pogłębionym klęską narodową. W swej liryce wyrażał tęsknotę za "siłą ducha"i pragnienie odrodzenia "duszy współczesnej", co stało się przyczynkiem do nadania mu miana "poety-filozofa".

Urodził się 11 września w Kaliszu, 1838 roku w rodzinie Kazimierza, oficera biorącego udział w Powstaniu Listopadowym, zesłańca na Syberię, wziętego do niewoli w bitwie pod Olszynką Grochowską. Pomimo tytułu szlacheckiego ojciec przyszłego poety po powrocie z niewoli i zesłania zajął się handlem, co zapewniło rodzinie wysoki status materialny.

Młody Asnyk odbierał typową dla ówczesnej młodzieży edukację domową, w duchu romantycznego patriotyzmu i przywiązania do tradycji rycerskiej dawnej polskiej szlachty. Jako 11-latek rozpoczął naukę w kaliskiej wyższej szkole realnej, ukończył ją w 1853 opanowawszy biegle 3 języki oraz wiedzę botaniczną oraz chemię. Tę edukację uzupełniła też aplikacja w kaliskim sądzie pokoju. Należał więc do elity ówczesnej polskiej młodzieży. Przyszły poeta swą uniwersytecką edukację rozpoczął od rolnictwa, przez rok (1856-1857) uczył się w Szkole Rolniczej w podwarszawskim wówczas Marymoncie, by w roku 1857 porzucić rolnictwo i oddać się studiom medycznym w otwartej właśnie warszawskiej Akademii Medyko-Chirurgicznej. W czasie studiów po raz pierwszy zaangażował się politycznie.

W roku 1859 znalazł się we Wrocławiu, a było to skutkiem ucieczki przed rozpoczętymi właśnie przez carskie władze represjami wobec studenckich stowarzyszeń. Przez dwa semestry kontynuował swe studia medyczne, wkrótce jednak wrócił do Warszawy. Aresztowany, przetrzymywany był w więzieniu znajdującym się na terenie cytadeli. Uwolniony w 1860 roku, nakłoniony przez rodziców udał się do Paryża, biorąc czynny udział w polskim życiu emigracyjnym. Wkrótce jednak przeniósł się do Heidelberga, gdzie studiował. Tym razem nie była to już jednak medycyna, lecz studia typowo humanistyczne: filozofia, historia, prawo międzynarodowe, filozofia prawa a także prawo rzymskie i niemieckie. Nie zapominał jednak Asnyk o swym marzeniu: udziale w zbrojnym powstaniu mającym doprowadzić do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do Warszawy powrócił w roku 1862, by znaleźć się w stronnictwie „czerwonych”, dążących do wywołania narodowego zrywu. Wszedł w skład Rządu Narodowego, tajne raporty austriackie sporządzane kilka lat po klęsce Powstania Styczniowego przekazują informację, że Asnyk był w grupie przygotowującej zamach na znienawidzonego przez warszawiaków carskiego namiestnika hrabiego Berga. Po rozwiązaniu we wrześniu 1863 roku przez Romualda Traugutta Rządu Narodowego zaciągnął się w szeregi wojsk powstańczych. Czy brał bezpośredni udział w bitwach – nie wiadomo. Na przeszkodzie mogło stać zawsze słabe zdrowie.

Klęskę Powstania obserwował już poza granicami dawnej Polski. "Rozpadło się w gruzy tęczowe państwo romantycznej Muzy" – tak opisywał po kilku latach swoje uczucia po klęsce młodzieńczych ideałów. Pogrążony w depresji, za namową rodziców w latach 1864-1865 zwiedzał Niemcy, Holandię i Włochy. W 1865 roku powrócił do studiów w Heidelbergu, uwieńczonych dyplomem doktora filozofii i magistra sztuk wyzwolonych.

Zachęcamy do wysłuchania wiersza Ada­ma Asny­ka „Gdy­bym był młod­szy”, który po­wstał w 1868 roku. Przed­sta­wia uczu­cia nie­szczę­śli­wie za­ko­cha­ne­go męż­czy­zny, któ­ry za­uro­czył się w znacz­nie młod­szej dziew­czy­nie.

???????? Oprac. IWK

Źródło: https://www.youtube.com/watch, Jacek Malczewski, "Portret Adama Asnyka z Muzą", 1894–1897, fot. Wikipedia
Featured
Uwaga! Kiermasz Podręczników!!!

Uwaga! Kiermasz Podręczników!!!

W dniu 9 września (czwartek) o godz. 11.15 (między 4 a 5 lekcją)  w holu budynku  III odbędzie się Kiermasz Używanych Podręczników.

                          Zapraszamy sprzedających i kupujących:)?

                                                             Bibliotekarze CKZiU

Featured
Narodowe Czytanie “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

Narodowe Czytanie “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września. Lekturą jubileuszowej 10. edycji będzie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Źródło: https://lustrobiblioteki.pl/2021/06/narodowe-czytanie-2021-zglos-swoja-biblioteke/

Źródło: https://lustrobiblioteki.pl/2021/06/narodowe-czytanie-2021-zglos-swoja-biblioteke/

Featured
Czwartki z poezją

Czwartki z poezją

Ocalić od zapomnienia

Ile razem dróg przebytych,
ile ścieżek przedeptanych,
ile deszczów, ile śniegów,
wiszących nad latarniami,
ile listów, ile rozstań,
ciężkich godzin w miastach wielu,
i znów upór żeby powstać,
i znów iść i dojść do celu.

Ile w trudzie nieustannym,
wspólnych zmartwień,
wspólnych dążeń,
ile chlebów rozkrajanych,
pocałunków, schodów, książek,
oczy Twe jak piękne świece,
a w sercu źródło promienia,
więc ja chciałabym
Twoje serce ocalić od zapomnienia!

U Twych ramion płaszcz powisa,
krzykliwy, z leśnego ptactwa,
długi przez cały korytarz,
przez podwórze aż gdzie gwiazda Wenus(Mars?!),
a Tyś lot i górność chmurną,
blask wody i kamienia,
chciałabym oczu Twoich chmurność
ocalić od zapomnienia!

Konstanty Ildefons Gałczyński

Źródło: https://www.kigalczynski.pl/wiersze/piesni

Poniżej ???utwór Gałczyńskiego w wykonaniu Marka Grechuty, który nie stronił od poezji na wskroś nowoczesnej, czego wyrazem jest "Piosenka" do wiersza Juliana Przybosia równie "futurystyczna" w eksplodujących smyczkach, co słowa poety .

Grechuta potrafił też tworzyć liryczne miniatury bliższe kanonowi muzyki popularnej, jak "Zadymka" do strof Tuwima, ale kolejne perełki poezji śpiewanej w wykonaniu Marka Grechuty przedstawię już w nowym roku szkolnym. ??

Życzymy udanych i słonecznych wakacji??? Nie zapomnijcie o wypożyczeniu ciekawych książek na wakacje!

Do Zobaczenia??

IWK

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=m4A589YPITA

Featured
21 czerwca– 73. urodziny Andrzeja Sapkowskiego

21 czerwca– 73. urodziny Andrzeja Sapkowskiego

Andrzej Sapkowski. Początek kariery

Zanim Sapkowski stał się jednym z najbardziej poczytnych polskich pisarzy fantasy, zajmował się handlem. Absolwent XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku handel zagraniczny, początkowo pracował sprzedając futra w firmie "Skórimpex". Karierę literacką rozpoczął jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha w "Fantastyce". Swoje pierwsze opublikowane opowiadanie pt. Stalogłowy (1984) wydał w "Wiadomościach Wędkarskich". Dotyczyło ono połowu pstrąga stalogłowego.

Wiedźmin

Pierwszy "Wiedźmin" ukazał się w grudniu 1986 roku w miesięczniku "Fantastyka". Andrzej Sapkowski został wówczas laureatem III nagrody w konkursie literackim ogłoszonym przez czasopismo. Do 1990 roku powstały jeszcze cztery opowiadaania "Droga, z której się nie wraca""Kwestia ceny". "Ziarno prawdy" i "Mniejsze zło". Postać Geralta z Rivii obecna jest także sadze (Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża Jaskółki, Pani Jeziora). W 1993 roku powstało też "Ostatnie życzenie" – zbiór opowiadań fantasy (m.in. Głos rozsądku, Kraniec świata). W 2002 roku wydano również dwa tomy antologii "Opowieści o wiedźminie" zawierające 15 opowiadań jako zestawienie dziejów Geralta.

Postać wymyślona przez Andzreja Sapkowskiego pojawia się także u niego w opowiadaniach: "Granica możliwości (1991), "Miecz przeznaczenia" (1992) i "Coś się kończy, coś się zaczyna" (2000) oraz powieści "Sezon burz" (2013).

Wiedźmin pojawiła się potem w komiksie (6 zeszytów w latach 1993–1995), filmie z 2001 roku z Michałem Żebrowskim w roli tytułowej oraz serialu Netflixa z 2019. Na kanwie opowiadań Sapkowskiego powstała także gra fabularna Wiedźmin: Gra Wyobraźni oraz gra karciana. W oparciu o cykl wiedźmiński stworzono także serię komputerowych gier RPG, wydaną przez warszawskie studio CD Projekt RED:  Wiedźmin (premiera 26 października 2007), Wiedźmin 2: Zabójcy królów (17 maja 2011 roku) oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon (19 maja 2015). 15 września 2017 w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni odbyła się także premiera musicalu "Wiedźmin".

Oprac. Ilona W.K.

Źródło: https://www.se.pl/wiadomosci/gwiazdy/andrzej-sapkowski-kim-jest-pisarz-ktory-stworzyl-wiedzmina-aa-gaHK-vhGB-WGVL.html

Poniżej??? ?Piosenka z filmu "Wiedźmin" Marka Brodzkiego. Słowa i muzyka - Grzegorz Ciechowski, śpiew - Robert Gawliński. Teledysk oryginalny z soundtracku do filmu. Reżyser - Bartek Jastrzębowski, zdjęcia - Artur Szyman. 2001.

Źródło:https://www.youtube.com/watch?v=ce1MC48T3p8
Featured
14 czerwca- Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca- Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przetransportowali do obozu w Auschwitz grupę 728 Polaków, między innymi żołnierzy kampanii wrześniowej. Był to pierwszy masowy transport  więźniów do nowo założonego obozu. Dzień ten uznawany jest za początek działalności obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Muzeum Auschwitz: zmarł ostatni z żyjących więzień Sonderkommanda wieszwiecej - tvp.info
Źródło: https://www.tvp.info/47328216/muzeum-auschwitz

W 2006 r. Sejm złożył hołd pamięci ofiar wszystkich nazistowskich zbrodni i ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W uchwale przywołano nazwiska posłów na Sejm z czasów II Rzeczypospolitej, którzy w Auschwitz stracili życie.

W 2015 roku Izba, jak podkreślili posłowie, „w imię prawdy historycznej”, zmieniła nazwę święta. Od tamtej pory 14 czerwca obchodzimy?Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Nowa nazwa jednoznacznie wskazuje sprawców zbrodni popełnianych na terytorium okupowanej Polski.

W uchwale z 2006 r. Izba przypomniała słowa papieża Benedykta XVI, który podczas pielgrzymki do Polski odwiedził teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. „Łączymy się w uczuciach ze słowami papieża Benedykta XVI o nauce, która dla przyszłości ludzkości płynie z miejsca, gdzie nienawiść do ludzi doszła do swych najdalszych granic” – głosi treść dokumentu.

Oprac. Ilona W.K.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=qC5xz1xMYLQ
Featured
Eliza Orzeszkowa 180. rocznica urodzin

Eliza Orzeszkowa 180. rocznica urodzin

Pisarka, publicystka, działaczka społeczna, której powieści dają bogaty obraz życia społecznego epoki, panujących wówczas idei, wierzeń, rozterek i klęsk. Przetłumaczone zostały na blisko 20 języków.

Eliza Orzeszkowa, fot. Biblioteka Narodowa / Polona.pl

Urodziła się 6 czerwca 1841 w Miłkowszczyźnie koło Grodna jako Eliza Pawłowska, córka zamożnych ziemian. Odebrała konwencjonalne wychowanie domowe, później przebywała na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie poznała Marię Wasiłowską, później Konopnicką. Ich przyjaźń, ugruntowana wspólnymi zainteresowaniami literackimi, przetrwała do końca życia Elizy. Bardzo młodo została wydana za mąż z woli rodziców. W 1858 poślubiła Piotra Orzeszkę, właściciela majątku Ludwinowo pod Kobryniem.

Małżeństwo nie było udane, ale pobyt w Ludwinowie stał się dla przyszłej pisarki pierwszą okazją do zaangażowania w życie społeczne i publiczną debatę o kształt tego życia. Klęska w wojnie krymskiej i bunty ludowe były przyczyną rozpoczętej przez carat dyskusji o reformach społeczno-gospodarczych, głównie o możliwości i sposobie uwłaszczenia chłopów. Forum dyskusyjnym były komitety ziemiańskie. Orzeszkowa zaangażowała się po stronie rozwiązań demokratycznych przeciwko egoizmowi posiadaczy - ku niezadowoleniu męża, na którym jednak wymogła zgodę na prowadzenie szkoły dla dzieci wiejskich.

Działalność społeczną kontynuowała po wybuchu powstania styczniowego. Była łączniczką partyzantów, zaopatrywała ich w żywność. Klęska powstania zasadniczo odmieniła jej życie. Majątek męża został skonfiskowany, on sam - zesłany do guberni permskiej. Orzeszkowa wróciła do rodzinnej Miłkowszczyzny, która borykała się z takimi trudnościami, jak większość majątków na Litwie: prześladowania, represje ekonomiczne, trudności z dostosowaniem do nowej sytuacji gospodarczej po uwłaszczeniu.

Miłkowszczyzna nie wytrzymała tych obciążeń; około 1870 roku trzeba było ją sprzedać. Lecz lata spędzone w majątku rodziców były ważnym okresem w dojrzewaniu pisarki. Objęła w posiadanie bogatą bibliotekę ojca i przestudiowała literaturę XVIII i XIX wieku - nie tylko piękną, również filozofię, socjologię i ekonomię. Studiowała m.in. pisma Hyppolyte'a Taine'a, Johna Stuarta Milla, Herberta Spencera, Henry'ego Thomasa Bucle'a. Przez pryzmat zdobytej wiedzy usiłowała zrozumieć przyczyny upadku ziemiaństwa, niemożność dostosowania się do nowej rzeczywistości ekonomicznej - przyczyny wypływające zarówno z okoliczności zewnętrznych, jak i immanentnych cech swojej klasy społecznej. Postrzegała też powody, dla których droga jej tradycja patriotyczna, pielęgnowana przez ziemiaństwo, była co najmniej obojętna, jeśli nie wroga dla chłopów.

W tym też czasie rozpoczęła pracę pisarską, nawiązała kontakty ze środowiskiem "Tygodnika Ilustrowanego" i "Przeglądu Tygodniowego" - organu warszawskich pozytywistów. Unieważniła swoje małżeństwo i związała się ze Stanisławem Nahorskim, choć oficjalnie poślubiła go dopiero w 1894.

Od 1869 mieszkała w Grodnie. W latach 1879-82 przebywała w Wilnie, gdzie była współwłaścicielką księgarni wydawniczej publikującej książki, kalendarze i pismo humorystyczne.

Władzom carskim nie podobała się ta działalność. Wydawnictwo zamknięto, a pisarkę skazano na przymusowe osiedlenie w Grodnie. W 1905 i 1909 wysuwano kandydaturę Orzeszkowej do nagrody Nobla. W 1906 otrzymała nagrodę im. F. Kochmana. Zmarła 18 maja 1910 w Grodnie i tam została pochowana. W Grodnie znajduje się jej muzeum i pomnik dłuta Romualda Zerycha. Pomnik autorstwa Henryka Kuny stoi również w Warszawie. Od 1920 istnieje Towarzystwo im. Elizy Orzeszkowej.

Zachęcam do obejrzenia kolekcji poświęconej autorce Nad Niemnem Elizie Orzeszkowej (1841–1910), wybitnej przedstawicielce doby pozytywizmu. Cyfrowe wersje dzieł pisarki ??oraz opracowania dotyczące jej życia i twórczości zaprezentowane są na stronie BN/Polona: https://polona.pl/collections/institutions/1/orzeszkowa,NDI0ODQ1MDgxNTU0Njg0OTQzOA/?sort=score%20desc

Zespół tworzą powieści, opowiadania i zbiory opowiadań, nowele i zbiory nowel, listy, publicystyka dotycząca emancypacji kobiet oraz ikonografia (fotografie, pocztówki) związana z osobą pisarki. Na szczególną uwagę zwracają zwłaszcza mniej znane utwory, wśród nich Argonauci czy Iskry. Ozdobą kolekcji są rękopisy takich utworów, jak Nad NiemnemLiść uwiędłyPerła szczęścia, ponadto rozprawy poświęcone Orzeszkowej pióra Stanisława Baczyńskiego oraz Marii Czesławy Przewóskiej.

Biblioteka Narodowa przygotowała również bezpłatne audiobooki?, m.in. lektury: Nad Niemnem i Dobra Pani. https://polona.pl/collections/institutions/1/orzeszkowa,NDI0ODQ1MDgxNTU0Njg0OTQzOA/?filters=category:audiobooks,public:1,hasTextContent:0&sort=score%20desc

Oprac. Ilona W.K.
Źródło: Pocztówka - Gabinet Elizy Orzeszkowej, Biblioteka Narodowa
Źródło: Rękopis: Perła szczęścia. Baśń grecka, Biblioteka Narodowa
Źródło: Czarownica: opowiadanie skrócone z powieści Elizy Orzeszkowej "Dziurdziowie", Biblioteka Narodowa

Featured
Czwartki z poezją

Czwartki z poezją

Samotność

Cisza – niekiedy tylko pająk siatką wzruszy,
 Lub przed oknem topolę wietrzyk pomuskuje;
 Och! jak lekko oddychać, słodko marzyć duszy –
 Tu mi gwar, tu mi uśmiech myśli nie krępuje.
 
 Jak niewolnik, co ciężkie siłą więzy skruszy
 I zgasłe życie w sercu na nowo poczuje,
 Tak ja, na chwilę zwolnion z natrętnych katuszy,
 Wdzięk i urok milczenia czuję i pojmuję.
 
 Bo gdy w kole biesiady serce nas nie łączy,
 Gdy różnorodne myśli mieszkać z sobą muszą,
 Gdy dusza duszy pojąć, zrozumieć niezdolna –
 
 Próżno nektar napojów hojnie się wysączy;
 Śmiechy, piosnka, biesiada – wszystko jest katuszą;
 U mnie rozkosz i życie, gdy moja myśl wolna.

Cyprian Kamil Norwid

Źródło: https://www.youtube.com/embed/4de3HyBy9i4, https://pl.wikisource.org/wiki/Samotno%C5%9B%C4%87_(Norwid), https://culture.pl/

Featured
Dzień dziecka:)

Dzień dziecka:)

Raz w roku jest taki dzień,
Kiedy wspomnienie dzieciństwa,
Powraca do nas jak cień!
W tym dniu, każdy z nas,
Chciałby znów się dzieckiem stać,
Choć na krótki czas!
Bo przecież w każdym z nas,
Bo przecież w każdej,
dorosłej osobie.
Zarówno we mnie,
Jak i w tobie.
Cząstka dziecka nadal tkwi!
Więc bawmy się dziś,
- Jak dzieci!
I otwórzmy zabawie drzwi!

Życzymy Wam wiele słoneczka,
uśmiechu i radości.
Niech w Waszych sercach,
zawsze ciepełko gości.
Bawcie się dziś wesoło,
realizujcie marzenia,
bo kiedy minie to Święto,
zostaną wspaniałe wspomnienia!

Bibliotekarze CKZiU

Featured
Leopold Staff — 31 maja 64. rocznica śmierci

Leopold Staff — 31 maja 64. rocznica śmierci

Kochać i tracić, pragnąć i żałować, Padać boleśnie i znów się podnosić, Krzyczeć tęsknocie "precz!" i błagać "prowadź!" Oto jest życie: nic, a jakże dosyć...

Leopold Staff

Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/24239/leopold-staff

Polski poeta, tłumacz i eseista. Jeden z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku, kojarzony głównie jako przedstawiciel współczesnego klasycyzmu; prekursor poezji codzienności, związany także z franciszkanizmem i parnasizmem. Zaliczany do czołowych poetów młodopolskich, w okresie międzywojennym stał się duchowym przywódcą skamandrytów. Już za życia nazywany „pomnikiem polskiej poezji”, postrzegany jako wzór klasyka i artysty-mędrca. W roku 1950 nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

W latach 1897–1901 studiował na uniwersytecie we Lwowie prawo, filozofię i romanistykę. Uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował także jako członek, a później wiceprezes Polskiej Akademii Literatury, wydawca dzieł filozoficznych. Pomimo otaczającej go sławy, starał się nie wyjawiać szczegółów swojego życia, w tym też celu w okresie późnej starości spalił niemal całą swoją osobistą korespondencję.

W ciągu sześćdziesięciu lat twórczego życia liryka Staffa podlegała wewnętrznym przemianom, których stałym elementem było pojmowanie poezji jako ocalenia sumienia i nauki służącej osiąganiu pełni człowieczeństwa. W ujęciu Staffa poeta jest przeznaczony do tego, aby – nawet w obliczu wojny czy też rozkładu klasycznych wartości – zachował umiar i harmonię, głosił sprawiedliwość oraz nadzieję odrodzenia. Nienaganna forma oraz kult ładu i spokoju sprawiły, że łączono go z nurtem apollińskim polskiej poezji. Głównym zainteresowaniem całej jego twórczości był przy tym „konkretny, pojedynczy człowiek”, osoba ludzka jako nieskończona wartość sama w sobie. W tomie Szumiąca muszla Staff objawił się jako autor subtelnych erotyków. Osobne zbiory wierszy poświęcił tematyce I wojny światowej (Tęcza łez i krwi) oraz poszukiwaniu mistycznych doświadczenia Boga (Ucho igielne). Tom Wysokie drzewa stał się wyraźnym postulatem zamiłowania Staffa do „spokojnego, sensownego” i majestatycznego piękna Natury przeciwstawionej Historii i miejskiej cywilizacji. Novum przyniósł rozsławiony przez skamandrytów tomik Ścieżki polne, sławiący we wzniosłym stylu wiejską codzienność oraz – pozorną niepoetyckość – psów, wołów, kur czy wywozu gnoju.
Był synem Františka Staffa, lwowskiego cukiernika, prezesa „Ogniska czeskiego” we Lwowie[10]. Brat Franciszka Staffa i Ludwika Marii Staffa. Ukończył C. K. V Gimnazjum we Lwowie, a w latach 1897–1901 studiował na Uniwersytecie Lwowskim, początkowo prawo, potem filozofię i romanistykę. W okresie studiów działał w życiu literackim uczelni. W 1898 był w lwowskiej redakcji wydawanego w Krakowie pisma akademickiego Młodość. Pod sam koniec XIX wieku zetknął się ze współczesną literaturą europejską, m.in. z pismami Fryderyka Nietzschego, odegrało to znaczną rolę w kształtowaniu światopoglądu i postawy poetyckiej Staffa.

Był on przez kilkanaście lat przełomu XIX i XX wieku uczestnikiem poetyckich spotkań i dyskusji lwowskiej grupy Płanetnicy, zbierającej się w willi Maryli Wolskiej Zaświecie obok lwowskiego Ossolineum. Do grupy tej należeli oprócz Staffa i Wolskiej: Ostap Ortwin, Józef Ruffer, Jan Kasprowicz, Edward Porębowicz, Stanisław Antoni Mueller. Dom na Zaświeciu był główną kwaterą Płanetników, zaś latem całe towarzystwo wyjeżdżało też w Karpaty do Storożki i Perepelnik niedaleko miejscowości Skole. Największym przyjacielem Staffa był ksiądz Antoni Boratyński, z którym pisarz zapoznał się w Skarżysku Kamiennej. Przez wiele lat ksiądz Boratyński wspierał Staffa w trudnych chwilach i mówiono, że był dla niego inspiracją do pisania.

W latach 1901–1903 przebywał we Francji i we Włoszech, a w czasie I wojny światowej w Charkowie, później zamieszkał w Warszawie. W latach 1920‒1921 współredagował miesięcznik Nowy Przegląd Literatury i Sztuki. Należał do Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich, (wiceprezes – 1924, prezes – 1924–1931). Od 1933 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Literatury. W okresie okupacji przebywał w Warszawie, a pierwsze lata po wojnie spędził w Krakowie. W 1946 roku władze powiatu jeleniogórskiego planowały przekazanie Staffowi domu po Gerharcie Hauptmannie w Agnieszkowie (dziś Jagniątków, część Jeleniej Góry) w Karkonoszach. Ostatecznie dom otrzymało Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.
Od roku 1949 mieszkał w Warszawie.

2 maja 1923 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski), a w 1933 – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był dwukrotnym laureatem państwowej nagrody literackiej, w latach 1927 i 1951. W roku 1929 otrzymał nagrodę Lwowa, w 1938 – Warszawy, w 1947 – Ziemi Krakowskiej, a w 1948 – Pen Clubu za twórczość przekładową. Został doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego (1939) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (1949).
Uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej z 15 czerwca 1946 na wniosek Ministerstwa Kultury i Sztuki został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi w dziedzinie Teatru i Sztuki na terenie całego kraju). W latach 1951 i 1955 otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia. W 1953 odznaczony Orderem Sztandaru Pracy I Klasy za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki.

Został pochowany w Alei Zasłużonych (grób 68/69)na Cmentarzu Powązkowskim

W czasie okupacji niemieckiej całość twórczości Leopolda Staffa trafiła na niemieckie listy proskrypcyjne jako szkodliwa i niepożądana z przeznaczeniem do zniszczenia.

Źródło: Artykuł ze strony https://lubimyczytac.pl/autor/24239/leopold-staff

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=F9lBCHKalDQ
Featured
26 Maja- Dzień Matki?

26 Maja- Dzień Matki?

Nie ma piękniejszych dłoni niż ręce, które cię ?przytulały, kiedy się urodziłeś.

Nie ma piękniejszych dłoni niż ręce, które cię wspierały, ?kiedy stawiałeś pierwsze kroki w życiu.

Nie ma piękniejszych ?dłoni niż ręce, które cię pielęgnowały, które ubierały cię i karmiły ??w dzieciństwie.

Nie ma piękniejszych dłoni niż ręce, które Cię? obejmowały. Ocierały łzy przez całe życie.

Nie ma piękniejszych dłoni niż ręce, które pracowały? dla Ciebie …Ręce, które pieściły Twój ból, strach, i dzięki temu dały ci odwagę i siłę, by iść naprzód. Ręce, które dały ci wszystko.

Ręce, które pracowały dla Ciebie? niestrudzenie, niosąc ciężary, znosząc surowość.??? Ręce, które tysiące razy otworzyły Twoje drzwi.

"Nie ma piękniejszych dłoni... niż ręce Mamy". ❤

~ Sześćdziesiąt Sekund

Źródło:https://www.youtube.com/watch?v=zS64PO20nAU
Featured
Weź książkę na weekend:)

Weź książkę na weekend:)

Szykuje się gorący weekend. Ma być 30 stopni???

10 stopni w piątek?

10 stopni w sobotę?

10 stopni w niedzielę ?

Nie zapomnijcie o wypożyczeniu książek! ?

Może być ilustracją

Źródło: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/ksiazek

Featured
Czwartki z poezją :)

Czwartki z poezją :)

Bolesław Leśmian - W malinowym chruśniaku

W malinowym chruśniaku, przed ciekawych wzrokiem 

Zapodziani po głowy, przez długie godziny 

Zrywaliśmy przybyłe tej nocy maliny. 

Palce miałaś na oślep skrwawione ich sokiem. 

Bąk złośnik huczał basem, jakby straszył kwiaty, 

Rdzawe guzy na słońcu wygrzewał liść chory, 

Złachmaniałych pajęczyn skrzyły się wisiory 

I szedł tyłem na grzbiecie jakiś żuk kosmaty. 

Duszno było od malin, któreś, szepcząc, rwała, 

A szept nasz tylko wówczas nacichał w ich woni, 

Gdym wargami wygarniał z podanej mi dłoni 

Owoce, przepojone wonią twego ciała. 

I stały się maliny narzędziem pieszczoty 

Tej pierwszej, tej zdziwionej, która w całym niebie 

Nie zna innych upojeń, oprócz samej siebie, 

I chce się wciąż powtarzać dla własnej dziwoty. 

Źródło: https://polska-poezja.pl/lista-wierszy/65-boleslaw-lesmian-w-malinowym-chrusniaku, https://www.youtube.com/watch?v=yO5GriNz_Bs
Featured
IX Noc Muzeum w Limanowej

IX Noc Muzeum w Limanowej

Tegoroczna Noc Muzeów odbyła się w zupełnie innych warunkach niż do tej pory. Reżim sanitarny związany z pandemią koronawirusa wymusił wiele zmian. Pomimo trudności wiele instytucji kultury zdecydowało się otworzyć swoje podwoje dla miłośników historii. W tę wyjątkową noc, a właściwie wieczór, dostępne były ekspozycje w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej.

Przestrzeń wypełniały przytłumione głosy zwiedzających, a wprawne ucho mogło wyłapać niekończące się pytania: Skąd te filmy o rafinerii? Na czym polegało korzystanie z drzewa pokrewieństw? Czym jest w istocie dewizka? Odpowiedzi na te wszystkie pytania❓ udzielał dr Arkadiusz Urbaniak- pracownik limanowskiego muzeum.

Muzeum przygotowało kilka wystaw. Prawdziwą atrakcją była nowo otwarta wystawa poświęcona rozwojowi miasta na prawie magdeburskim oraz pokaz trudnej i wręcz magicznej sztuki kaligrafii 22 liter alfabetu hebrajskiego oraz wystawa czasowa poświęcona historii ubioru żydowskiego.

Z kolei spacer w kierunku wystawy o zabytkowych dewizkach był prawdziwym zaskoczeniem. Gabloty wypełnione cennymi precjozami iskrzyły się blaskiem, komplet dworskich mebli w tym finezyjny sekretarzyk zapełniły bibeloty takie jak luneta czy secesyjne broszki.

W kolekcji każda postać to esencja indywidualizmu, który zdradzają oczy, ale na szczególną uwagę zasłużył chyba monumentalny wręcz portret damy Józefiny- pędzla Stanisława Gałka. Dama w oczach artysty? to kobieta spokojnie dumna i wyrafinowana, ale też subtelna, zasadniczo nie potrzebująca ornamentów by budzić wrażenie.

Wnętrze apteki 5- pokoleniowej rodziny limanowskich farmaceutów Mȕlerów, Zubrzyckich i Bączkowskich (meble i instrumenty apteczne z okresu 1813 do lat 50-tych XX wieku), to prawdziwa perełka z kolekcji wystaw limanowskiego muzeum, która w magiczny sposób ⏳działa niczym przeniesienie w przeszłość.

Obrazków z wystawy można by jeszcze wiele wymienić i zapewne każdy kto był osobiście dostrzegł coś zupełnie innego i inaczej by to opisał, ale w tym miejscu relacja się kończy, a my bibliotekarze zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z IX Nocy Muzeum w Limanowej.

Oprac. Ilona W.K.


Fotogaleria z IX Nocy Muzeum w Limanowej??

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba

Źródło: prezentacja zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej- fot. ze zbiorów IWK

Featured
Noc Muzeów 2021

Noc Muzeów 2021

Co roku świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Dokładnie 28 maja 1977 roku, w Moskwie podpisana została – z inicjatywy Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM, ang: International Council Of Museums) – rezolucja o obchodach Międzynarodowego Dnia Muzeów. ICOM działa od 1946 roku przy UNESCO, ma Komitety Narodowe w wielu krajach (a stałą siedzibę w Paryżu) i jest organem konsultacyjnym Rady Ekonomicznej i Społecznej ONZ. Polska należy do ICOM od roku 1948, obecnie jako jeden ze 171 krajów w tej 28-tysięcznej międzynarodowej społeczności ekspertów z dwóch tysięcy muzeów, skupionej w ICOM.

Obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów służą między innymi ukazaniu roli i znaczenia muzeów dla rozwoju społeczeństwa, a więc i okazją do tego, by poruszyć problem mecenatu czy – generalnie – wspierania muzealnictwa i placówek muzealnych.

Noc Muzeów 2021 jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Jak podał Instytut Kultury Miejskiej, Noc Muzeów 2021 odbędzie się w dniach 15-16 maja 2021 roku. Nie możemy jednak zapominać o trwającej pandemii koronawirusa. Organizacja wydarzenia będzie możliwa tylko pod warunkiem otwarcia instytucji kultury dla ??‍???‍♀️??‍?zwiedzających.

Dodatkowo instytucje zorganizują specjalne wydarzenia online, które będą dopełnieniem tradycyjnego zwiedzania lub jego pandemicznym ekwiwalentem.

Muzeum Śląskie w Katowicach – Wikipedia, wolna encyklopedia
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum w Katowicach

Poniżej znajdziesz program, listę muzeów i najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia??

Noc Muzeów 2021- Katowice??

https://histmag.org/Noc-Muzeow-2021-Katowice-program-lista-muzeow-22299/

Noc Muzeów 2021- Kraków??

https://histmag.org/Noc-Muzeow-2021-Krakow-program-lista-muzeow-22302/

??Zobaczcie program Nocy Muzeów 2021 w poszczególnych miastach Polski:

https://histmag.org/Noc-Muzeow-2021-data-program-atrakcje-lista-muzeow-22293/

Oprac. IWK

Featured
Czwartki z poezją

Czwartki z poezją

Źródło: https://polska-poezja.pl/adam-mickiewicz, grafika Ilona W.K.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=XWgehPzY-rE
Featured
Najpiękniejsze biblioteki świata

Najpiękniejsze biblioteki świata

Na świecie są takie miejsca, o których marzy każdy bibliotekarz i wszyscy książkoholicy. Marzą nie tylko o tym, aby zobaczyć te piękne miejsce, ale również poczuć ten zapach i dotknąć co najmniej kilku książek ze zbiorów. Przygotowaliśmy dla Was najpiękniejsze biblioteki świata.

Biblioteka Narodowa w Brazylii

Najpiękniejsze biblioteki świata. Raj dla książkoholików - Polszczyzna.pl
Źródło: diariodecultura.com.ar

Biblioteka Narodowa w Brazylii została otworzona 29 października 1810 roku, jednak jej historia sięga roku 1755. Pierwotnie bowiem zbiory znajdowały się w Lizbonie. Wszystko zmieniło trzęsienie ziemi, które niejako wymusiło przewiezienie zbiorów bibliotecznych w bezpieczne miejsce do Brazylii. W bibliotece znajduje się aż dziewięć milionów pozycji książkowych – to siódma co do wielkości biblioteka na świecie. Wśród jej zbiorów możemy znaleźć między innymi kolekcję fotografii Teresy Cristiny Marii, która zawiera 21 742 zdjęć z XIX wieku.

Biblioteka w Birmingham – Wielka Brytania

Źródło: boredpanda.com

Na początku września 2013 roku powstała największa biblioteka publiczna w Europie. Szacuje się, że inwestycja ta mogła kosztować Wielką Brytanię aż 189 milionów funtów. W środku znajduje się szereg połączonych ze sobą okrągłych sal. Z myślą o czytelnikach powstał również taras, na którym można w otoczeniu natury przeczytać wybrana pozycję książkową. Co ciekawe, w punkcie widokowym biblioteki znajduje się kopia pośmiertnej maski Williama Szekspira. Ma to być forma upamiętnienia jednego z największych dramaturgów wszech czasów.

Biblioteka Trinity College w Irlandii

Źródło: boredpanda.com

Jest to biblioteka akademicka, a jednocześnie największa biblioteka w Irlandii. To właśnie tu znajduje się najważniejszy zabytek irlandzkiego chrześcijaństwa: Księga z Kells z 800 roku, a także najstarszy znany ewangeliarz zawierający łaciński przekład czterech Ewangelii. Historia biblioteki Trinity College związana jest z utworzeniem Uniwersytetu Dublińskiego, który powstał z inicjatywy Elżbiety I. Zbiory biblioteczne to ponad sześć milionów druków. Mówi się, że są one równoznaczne z 400-letnim rozwojem nauki.

Biblioteka publiczna w Kansas City, USA

Źródło: kcur.org

To najstarsza biblioteka w Kansas. Trzeba przyznać, że jej widok robi ogromne wrażenie. Imitacja grzbietów książek tworzy fasadę budynku widoczną z parkingu. Zbiory tej biblioteki również są imponujące. Wśród nich można znaleźć wiele materiałów związanych z historią miasta, jak na przykład: pocztówki, znaczki, listy, mapy itd. Biblioteka publiczna w Kansas City prowadzi także program pomocy imigrantom oraz angażuje się w liczne akcje społeczne, między innymi te, które mają pomóc osobom bezdomnym. Jak widać, piękno w przypadku tej biblioteki jest dość szerokim pojęciem.

IWK

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji o najpiękniejszych bibliotekach świata!??

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=s_QcVXXBNPw

Featured
8 maja- Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja- Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. W tym roku Tydzień Bibliotek pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece” ze względu na obowiązujące ograniczenia odbędzie się w przestrzeni wirtualnej.

Wszystkie książki mówią… Każda z nich ma jakąś najdroższą tajemnicę, którą powierzyć pragnie,

każda niesie jakąś wiadomość, którą chce podać w najdalsze pokolenia.

Każda, nawet najbardziej zapomniana, więdnąca w najciemniejszym kącie,

za lada skrzypnięciem drzwi drży z nadzieją, że wchodzi jej wybrany, ktoś, co na nią zawoła i ktoś,

co jej wysłucha. A są wśród nich i takie, co setkami lat chowają ową nadzieję,

niby zeschłe kwiaty między nierozciętymi kartkami i z tęsknotą wyglądają czytelnika.

Jan Parandowski

Ponieważ „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” przypominamy, że poza zdobywaniem wiedzy i poszerzaniem horyzontów, czytanie jest po prostu dobrą zabawą i świetną forma spędzania wolnego czasu. Tajemnicze kryminały, emocjonujące powieści obyczajowe, fascynujące publikacje o przyrodzie, czasem ciekawsze niż fikcja biografie i reportaże- to doskonała rozrywka. Dlatego w rozrywkowej formie promujemy przyjemność czytania i zapraszamy do Biblioteki wszystkich, którzy chcą fajnie spędzić czas. Bo czytanie to przyjemność dostępna dla każdego! A biblioteki zmieniają swoje oblicze!

W roli tego, co oszalał dla książek? ( z przymrużeniem oka) śpiewa Paweł Pruczkowski , tekst: Katarzyna Wojtaszak?

Źródło: http://www.bracz.edu.pl/

Posłuchajcie!!! ??

Źródło: https://www.youtube.com/watch

Featured
230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJIMAJA

230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJIMAJA

Wielkoformatowe płótno Jana Matejki to "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" to najsłynniejsze przedstawienie tego wyjątkowego momentu w dziejach Rzeczypospolitej, jakim był dzień zaprzysiężenia Ustawy Rządowej. Przyjrzyjmy się bliżej triumfalnemu pochodowi posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana wśród wiwatujących mieszkańców Warszawy i zwróćmy uwagę na szczegóły, skrywające w sobie całą skarbnicę wiedzy na temat tego niezwykle ważnego, a zarazem jakże trudnego czasu w historii Polski. Seria "Ożywione obrazy" towarzyszy wystawie "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja".

Więcej o wystawie: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedz..

Źródło: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/230.-rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Zamek Królewski w Warszawie przygotował szereg wydarzeń, przede wszystkim wystawę pt.

Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

1 maja8 sierpnia 2021 r.

Wystawa poświęcona Ustawie rządowej to wydarzenie, do którego organizacji w sposób szczególny skłania nas fakt, że to właśnie w Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Senatorskiej, miało miejsce zaprzysiężenie tego dokumentu o wyjątkowym znaczeniu nie tylko w dziejach polskiego parlamentaryzmu, ale również w historii powszechnej.

Podcasty: ?? kliknij i posłuchaj??

Seria Czytając Konstytucję – fragmenty Ustawy rządowej z komentarzem historycznym:

1. Konstytucja 3 maja o społeczeństwie
2. Konstytucja 3 maja o władzy


Wykłady online
:

3 maja 2021 r. – "Łagodna rewolucja" 3 maja 1791 r. – wykład z cyklu Wielcy ludzie majowej konstytucji. Prowadzenie: dr hab. Piotr Ugniewski, Uniwersytet Warszawski

3 maja 2021 r.godz. 12.00  Pierwsza Konstytucja w Europie: dlaczego 3 maja 1791 ma znaczenie – wykład prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego przygotowany w kooperacji z Instytutem Polskim w Londynie

Filmy:

1. Sekrety obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku – film edukacyjny z udziałem Anny Popek i Tomasza Drapały

2. Seria Ożywione obrazy:

Rejtan – Upadek Polski

Konstytucja 3 maja 1791 roku

Wybierzcie się na wirtualny spacer po Zamku Królewskim w Warszawie. Poznajcie dzieje Zamku i jego otoczenie. Zobaczcie perły kolekcji oraz wystawy czasowe, których nie można przegapić!

Oprac. IWK

Featured
Międzynarodowy Dzień Jazzu!

Międzynarodowy Dzień Jazzu!

Dziś obchodzimy ??Międzynarodowy Dzień Jazzu! Święto to było proklamowane w 2011 roku na 36. sesji Konferencji Generalnej Unesco. W deklaracji z pierwszych obchodów święta możemy przeczytać: „Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej”. Oblicza jazzu są różne, ale jest to muzyka zawsze warta słuchania, przeżywania i poznania.

Featured
26 kwietnia – Światowy Dzień Własności Intelektualnej

26 kwietnia – Światowy Dzień Własności Intelektualnej

26 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej.

Źródło: https://irme.pl/swiatowy-dzien-wlasnosci-intelektualnej/

Jest to święto, które w roku 2000 ustanowiła Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, powstała ponad trzydzieści lat wcześniej organizacja wyspecjalizowana ONZ (ang.: WIPO).

Własność intelektualna to termin, który określa monopole prawne, tworzone przez wybrane dobra niematerialne (prawo autorskie) oraz wybrane własności przemysłowe (patenty, znaki towarowe). Pojawił się w roku 1888, gdy w Szwajcarii utworzono Bureau fédéral de la propriété intellectuelle. Popularność zyskał w drugiej połowie XX wieku, gdy utworzono WIPO, nową agendę ONZ.

Jest to efekt pracy twórczej człowieka, który ze względu na oryginalność, znaczenie dla kultury, gospodarki i społeczeństwa powinien być bezwzględnie chroniony. Mowa tu o utworach takich, jak film, muzyka, teksty literackie, patenty, znaki towarowe, fotografie, rysunki, malarstwo, ale także, jak się okazuje, posty w social mediach. I pomimo że na pierwszy rzut oka nie kojarzy nam się to wszystko z biznesem i nowoczesnymi technologiami, to właśnie firmy z tych sektorów odpowiadają za tworzenie nowych rynków.

Co roku na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, których celem jest m.in.:

 • ukazanie wpływu praw autorskich, patentów i znaków towarowych na nasze codzienne życie;
 • pogłębienie wiedzy na temat prawa własności intelektualnej;
 • zaprezentowanie znaczenia pracy twórców i wynalazców dla rozwoju społeczeństwa;
 • kształtowanie postawy poszanowania praw własności intelektualnej.
Featured
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. Wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Andrés, ponieważ tego dnia obchodzone jest narodowe święto jej patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka, a kobiety odwzajemniały się mężczyznom podarunkami w postaci książek.Data ta również ma symboliczne znaczenie dla literatury światowej. Tego samego dnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy, np. Miguela de Cervantes, Williama Szekspira, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Czytaj! Dużo czytaj.

To najlepsza forma buntu

jaką masz.

Otwartego umysłu nie zabierze Ci nikt.

Ks. Paweł Ankiewicz
Featured
Nowe książki w bibliotece CKZiU

Nowe książki w bibliotece CKZiU

UWAGA, UWAGA !!!!!

Nowe książki ?w bibliotece CKZiU.   Każdy znajdzie coś dla siebie:

-  literatura polska i światowa

-   wybitni autorzy

-  tytuły wysoko oceniane w rankingach czytelniczych

-  intrygujące, arcyciekawe, fascynujące historie …

Zapraszamy Naszych Czytelników

Współpraca bibliotekarek z naszej szkoły z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki ,, Tuliszków’’ zaowocowała, jak co roku,  wzbogaceniem naszego księgozbioru.

                                                                                                                  M. J-K,  B.P.

Featured
78. Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

78. Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Wiosną 1943 roku, po rozpoczęciu przez Niemców ostatecznej likwidacji getta warszawskiego Żydzi podjęli się zbrojnego zrywu - zaczęli walczyć. Walczyli o godność, chociaż ich szanse na zwycięstwo były znikome. Symbolem pamięci o tych wydarzeniach jest skromny, wiosenny kwiat - żonkil. Zachęcamy Was do samodzielnego wykonania papierowego żonkila. Gotowy szablon dostępny jest na stronie Muzeum POLIN, szablon żonkila do samodzielnego złożenia https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf.

Zróbcie sobie zdjęcie z tym przejmującym symbolem, opublikujcie w mediach ???społecznościowych i oznaczcie #ŁączyNasPamięć.

Źródło: https://www.ore.edu.pl/2019/04/76-rocznica-wybuchu-powstania-w-getcie-warszawskim/

Dzisiaj przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zachęcamy Was do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r, które będziecie mogli zobaczyć na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

19.04

8.00 – premiera słuchowiska na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Joanny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej,

9:30 - premiera filmu "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej.

11:00 - premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube.

12:00 transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta15:00 - "W sukience i mundurze" - Filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej.

Streaming na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w serwisie YouTube.

18:00 - "Stawiam pomnik tym, którzy zginęli" - Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

20:30 - "Córki, matki, robotnice" - Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube.

Zachęcam do wysłuchania poezji z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – Mazowiecki Instytut Kultury pamięta. Maja Komorowska i Zbigniew Zamachowski czytają poezję z warszawskiego getta. Premiera 25 kwietnia, godz. 9.00,

pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=v6c0dyl-PQo

Więcej informacji na temat wybuchu powstania w getcie warszawskim, można przeczytać na stronie: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/77-rocznica-wybuchu-powstania-w-warszawskim-getcie

oprac. IWK

Featured
Strony wspomagające naukę online, darmowe e-booki, wirtualne muzea, najlepsze książki dla młodzieży

Strony wspomagające naukę online, darmowe e-booki, wirtualne muzea, najlepsze książki dla młodzieży

Strony wspomagające naukę i najlepsze książki młodzieżowe

Darmowe e-booki:

Wirtualne muzea:

 • KULTURA DOSTĘPNA (Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, Bazylika Katedralna pw. WNM Panny i św. Mikołaja w Łowiczu, Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Wrocław – spacer po mieście itp.)
Featured
Czwartki z poezją- Cyprian Kamil Norwid

Czwartki z poezją- Cyprian Kamil Norwid

Impossibilissime!

Jak omni­bu­sa koń nie­my i bia­ły,
Któ­re­mu grzy­wa się w księ­ży­cu weł­ni,
My­ślil­byś, że jest o wszyst­ko nie­dba­ły,
Ni­cze­go nie rad ni coś­kol­wiek peł­ni —
Że iskry mu się w bru­ku po­do­ba­ły,
Rwa­ne pod­ko­wą, lecz sam stoi luź­no...
Tak słu­ga pań­stwa — je­że­li nie zgo­ła,
To po obie­dzie, to na dziś za­póź­no,
Przyjść zdo­ła!

Cyprian Kamil Norwid

Poniżej rękopisy Cypriana Kamila Norwida z zasobów Archiwum Polona/ [Kartki z pamiętników - ok. 1850- 1900 r.] i [ Przekład fragmentów Odysei Homera]

Źródło: https://polona.pl/item/kartki-z-pamietnikow,Mjc3MDI4/0/#info:metadata
Źródło: https://polona.pl/item/hrabina-palmyra-fragmenty-dramatu,MjgyODEyNA/0/#info:metadata
Featured
14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

14 kwietnia obchodzimy 1055. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.

Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Uchroniło to Polskę od groźby przymusowej chrystianizacji ze strony Niemiec. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w 965 roku. Utwierdzało ono jednocześnie zawarty sojusz Polski i Czech w toczonej przez Mieszka I wojnie z Wieletami.

Początkowo ochrzcił się sam książę i jego bezpośrednie otoczenie. Natomiast chrystianizacja społeczeństwa trwała przez kolejne lata. Pierwszym biskupem polskim został w 968 roku – Jordan.  

Przyjęcie chrztu przyczyniło się do trwalszego zespolenia młodego organizmu państwowego. Utworzenie hierarchii kościelnej ułatwiło administrowanie krajem. Przez chrzest i proces chrystianizacji, Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej.

IWK

Źródło: Święto Chrztu Polski/fot. gov.pl

Featured
Samuel Beckett — kronikarz biedy i absurdu

Samuel Beckett — kronikarz biedy i absurdu

Jak obliczono: w historii nowożytnej kultury napisano więcej tylko o Szekspirze, Wagnerze i Napoleonie - mówił o jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku Antoni Libera, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Becketta. Dziś 32. rocznica śmierci noblisty.

Źródło: https://www.britannica.com/biography/Samuel-Beckett

Data urodzin Becketta miała dla autora znaczenie symboliczne. Irlandczyk przyszedł na świat 13 kwietnia 1906 roku.

- Data urodzenia Becketta została przez niego samego zmitologizowana: urodził się trzynastego w piątek, a był to Wielki Piątek. Co więcej: on się urodził wieczorem o godzinie dziewiątej, a godzina ta w naszej tradycji judeochrześcijańskiej ma co najmniej dwa znaczenia: w Judei dwa tysiące lat temu liczono czas od godziny 6, a zatem godzina trzecia po południu to właśnie godzina dziewiąta. Beckett wykorzystał tę dwuznaczność i potem mówił, że urodził się w godzinie śmierci Chrystusa - mówił pisarz Antoni Libera, tłumacz Beckettaw audycji Iwony Malinowskiej z cyklu "Biografie niezwykłe".

POSŁUCHAJ PONIŻEJ??

Audycji Iwony Malinowskiej z cyklu "Biografie niezwykłe" poświęconej postaci??? Samuela Becketta z udziałem Antoniego Libery.

https://player.polskieradio.pl/kolejka

Apostoł Joyce'a

Już jako uczeń zdradzał talent do nauki języków. Studiował romanistykę. W Paryżu zaproponowano mu posadę wykładowcy literatury angielskiej. Po dwóch latach pracy we Francji wrócił do rodzinnej Irlandii, gdzie z kolei prowadził zajęcia z literatury francuskiej. Jednak dość szybko zrezygnował z posady akademickiej i zajął się pisaniem.

- Można się domyślać, że bodźcem, który skłonił go do rozpoczęcia kariery pisarza było spotkanie z Jamesem Joycem – wyjaśniał Antoni Libera. - Joyce zaprosił go do uczestnictwa w przedsięwzięciu literackim: stworzył wokół siebie dwunastu apostołów, którzy mieli napisać dwanaście esejów wokół ostatniej wielkiej powieści Joyce’a. Beckett miał wtedy 22 lata.

Chociaż wybuch II wojny światowej zastał go w neutralnej Irlandii, Beckett postanowił udać się do Francji, gdzie zaangażował się w działanie ruchu oporu. - Tłumaczył z francuskiego na angielski materiały wywiadowcze - mówił Antoni Libera.

Sława przyszła, Godot nie

Mimo, iż dziś Beckett jest jednym z najsłynniejszych autorów dwudziestego wieku, musiał długo czekać na sławę. - "Czekając na Godota" zostało odrzucone przez 17 teatrów - powiedział Antoni Libera. - Debiut sceniczny Becketta przyszedł dopiero w 1953 roku. Do tego czasu miał na swoim koncie kilka powieści, dwa tomy opowiadań, wiersze i eseje. To wszystko nie przekraczało nakładu 300-400 egzemplarzy.

"Czekając na Godota" to przypowieść będąca alegorią ludzkiego nastawienia do życia. Sztuka przyniosła Beckettowi sławę na całym świecie. Polska premiera dramatu miała miejsce w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Innymi słynnymi dziełami Becketta są: "Ostatnia taśma Krappa" i "Komedia". Bohaterowie Becketta to ludzie kalecy, biedni, pokrzywdzeni przez los i zdegenerowani. Ludzie, których absurdalna egzystencja prowadzi do nieuchronnego końca.

- Częsty motyw, jaki przewija się w jego powieściach, to śmierć w najciemniejszą noc grudniową - mówił Antoni Libera. Beckett zmarł właśnie w taką noc, 22 grudnia 1989.

IWK

Źródło: polskieradio.pl/39/156/Artykul/1329796,Samuel-Beckett-kronikarz-biedy-i-absurdu

Featured
BEZPŁATNE E-BOOKI Z UTWORAMI ADAMA ZAGAJEWSKIEGO NA POLONA.PL

BEZPŁATNE E-BOOKI Z UTWORAMI ADAMA ZAGAJEWSKIEGO NA POLONA.PL

Adam Zagajewski – poeta, prozaik, eseista, czołowy przedstawiciel poezji Nowej Fali – kilka miesięcy temu udzielił Bibliotece Narodowej licencji do całej swojej twórczości. Jego utwory znaleźć można w bibliotece cyfrowej polona.pl. E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF.

Poeta zmarł w Światowym Dniu Poezji. Miał 75 lat. Debiutował w 1972 roku tomem Komunikat, a jako ostatni wydał Prawdziwe życie. O dorobku literackim Adama Zagajewskiego można przeczytać w specjalnym wspomnieniu na blogu POLONY.

Żeby pobrać e-booka wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu i wybrać jeden z dostępnych formatów.

Dostęp do utworów takich, jak:

jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od Pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
 
Zachęcamy do lektury oraz rozpowszechniania informacji o legalnych i bezpłatnych e-bookach.

Źródło: http://lustrobiblioteki.pl/2021/04/bezplatne-e-booki-z-utworami-adama-zagajewskiego-na-polona-pl/

Polona.pl jest największą biblioteką cyfrową w Polsce i jedną z największych w Europie, otwartą dla każdego przez całą dobę, z dowolnego miejsca na świecie i bez żadnych ograniczeń. To nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych oraz e-booków i audiobooków.

Źródło: http://lustrobiblioteki.pl/2021/04/bezplatne-e-booki-z-utworami-adama-zagajewskiego-na-polona-pl/
Featured
LITERACKI PATRON ROKU 2021- Baczyński

LITERACKI PATRON ROKU 2021- Baczyński

27 listopada 2020 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ws. ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza.

Jako bibliotekarze oraz czytelnicy, doceniamy kunszt literacki tych wybitnych pisarzy oraz wagę i zasięg ich twórczości, która wykracza daleko poza granice polskiej literatury? i jest częścią literatury światowej. Dlatego też postanowiliśmy przypomnieć sylwetki i dokonania tych genialnych twórców. Przez cały rok będziemy publikować informacje dotyczące życia i dorobku artystycznego Patronów.

IWK

Źródło:  polona.pl, sejm.gov.pl, http://lustrobiblioteki.pl/2020/11/patroni-roku-2021-lem-norwid-baczynski-rozewicz

KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI

KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI ur. 22 stycznia  1921 r. w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 . Syn Stefanii i Stanisława. Ukończył Gimnazjum i Liceum im. St. Batorego w Warszawie 1939 r. Studia polonistyczne na tajnym uniwersytecie w Warszawie przerywa, wstępuje do tajnej Podchorążówki  i kończy ją. Latem 1943 wstąpił do harcerskiego batalionu ,,Zośka”, był sekcyjnym w 2. plutonie ,,Alek” 2. kompanii ,,Rudy” w stopniu starszego strzelca. Bierze czynny udział w tzw. Wielkiej Dywersji w „Szarych Szeregach” aż do wybuchu powstania. Należał do grupy „Zośka”, a potem „Parasol” – harcerskiego batalionu AK, zajmującego się głównie wykonywaniem wyroków śmierci wydanych przez Państwo Podziemne; w lipcu 1944 został zastępcą dowódcy 3. plutonu 3. kompanii batalionu ,,Parasol”, ale w powstaniu walczy w szeregach grupy „Gozdawa” na „Reducie Ratusza”. Ginie od kuli niemieckiej w początkach sierpnia 1944 r. raniony w głowę. Napisał słowa  do kilku pieśni żołnierskich, które śpiewali powstańcy, idąc do boju. Po wojnie „Tygodnik Powszechny” publikował regularnie wiersze Baczyńskiego (w samym 1945 roku pojawiły się w sześciu numerach) oraz poświęcone mu teksty, w tym słynny szkic J. Zagórskiego Śmierć Słowackiego (1947 nr 14-15), a sam Turowicz ogłosił uwagi o Baczyńskim i katolicyzmie (1947 nr 19); kres tym publikacjom położyła cenzura i w latach 1949-51 oraz 1953-56 w tygodniku nie ukazał się ani jeden artykuł o autorze Śpiewu z pożogi.

Zobacz kolekcję cyfrową poświęconą Baczyńskiemu. https://polona.pl/collections/institutions/1/baczynski,NDI0ODQ1MDI4MTU4MTA3MTEyNg/?sort=score%20desc

O mój ty smutku cichy

O mój ty smutku cichy,
smutku gwiazdek maleńkich,
nazywałem, szukałem,
brałem ciebie do ręki.
Jak to się ciało twarde
tak w piasek albo glinę
zamienia w moich dłoniach,
pragnienie każde - w winę.
Jak to się - kiedy dotknę
kwiat przeobraża w ciemność,
a poszum drzew w głuchotę,
a chmury - w grzmot nade mną.
Jak to ja nieobaczny
mijam, sam sobie błahy,
i rzeźbę zanim zacznę,
marmur wypełniam strachem.
Jak to ja nasłuchuję
błyskawic w niebie trwogi.
Jakże to ja nazywam
każde czynienie - Bogiem?
Otom strzęp oderwany
od drzewa wielkich pogód,
sam swym oczom nie znany,
obcy swojemu Bogu.
Oto słyszę, jak w popiół
przemieniam się i kruszę.
I coraz mniejszy ciałem,
wierzę we własną duszę.

1.XI. 1942r. Krzysztof Kamil Baczyński 
Featured
Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych ? ??składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, mnóstwo wiosennego słońca ☀️ oraz samych sukcesów. ? Niech te Święta napełnią Wasze serca ❤radością i nadzieją, a chwile spędzone w gronie najbliższych dodadzą otuchy i pozwolą przezwyciężyć wszystkie trudności. ??

Wicedyrektor Magdalena Esmund i zespół bibliotekarzy: ??Bożena Papaj, Anna Kosobudzka, Marta Kumór- Jasińska, Ilona Woszczyna-Kozioł ??

Świąteczne kartki przygotowali uczniowie technikum reklamy

oraz technikum grafiki i poligrafii cyfrowej???

Źródło: grafiki ze zbiorów CKZiU w Jaworznie, w wykonaniu uczniów klas Technikum reklamy i Technikum grafiki i poligrafii cyfrowej.

Featured
Pamięci Krzysztofa Pendereckiego

Pamięci Krzysztofa Pendereckiego

Rok temu odszedł jeden z największych artystów naszych czasów – Krzysztof Penderecki. Kompozytor i Mistrz. Dzień skłania nas do zadumy i wspomnień. W dzień pierwszej rocznicy Jego odejścia pragniemy złożyć hołd Mistrzowi. Ze wzruszeniem przypominamy nagranie Chaconne z „Polskiego Requiem”, zarejestrowane podczas koncertu dedykowanego pamięci Krzysztofa Pendereckiego, symbolicznie zamykającego sezon artystyczny 2019/2020. Krzysztof Penderecki – Chaconne z „Polskiego Requiem” na orkiestrę smyczkową.

Wykonawcy: NOSPR Piotr Tarcholik – skrzypce, prowadzenie.

Materiały nutowe do utworu: Krzysztof PENDERECKI – Polskie Requiem: Chaconne na smyczki. Za zgodą Schott Music GmbH & Co. KG / Appears courtesy of Schott Music GmbH & Co. KG.Źródło:https://www.facebook.com/NarodowaOrkiestraSymfonicznaPolskiegoRadia/videos/, fotografie https://www.polmic.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7234:fotografie-krzysztofa-pendereckiego-ze-zbiorow-zkp&catid=83&Itemid=196&lang=pl

W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego warto posłuchać koncertu inaugurującego otwarcie Ogrodu Pendereckiego - wirtualnej przestrzeni, stworzonej przez Instytut Adama Mickiewicza w celu upamiętnienia życia i twórczości wybitnego polskiego kompozytora. W programie: nowe utwory Maxa Richtera i Hani Rani, a także występ Atom String Quartet.

Wejdź na: https://pendereckisgarden.pl/pl/amfiteatr

29.03.2021 godz.20.00.

Krzysztof Penderecki uwielbiał przebywać w zaprojektowanym przez siebie ogrodzie w Lusławicach, któremu poświęcał każdą wolną chwilę.  Wirtualna przestrzeń, będąca odwzorowaniem ogrodu Mistrza, łączy w sobie dwie jego największe pasje muzykę oraz świat flory. Pozwala nam również bliżej poznać życiorys kompozytora i jego twórczość. Wejdź do Ogrodu Pendereckiego i daj się zachwycić jego pięknem.

IWK

Featured
Dzisiaj Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Dzisiaj Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Na wstępie naszego spotkania z twórczością J.R.R. Tolkiena coś dla duszy - muzyka z filmu "Władca Pierścienia".

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Fa9SWtautfU

Obchodzimy⏳ dziś Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez stowarzyszenie The Tolkien Society w 2003 roku. Nie jest to data przypadkowa - właśnie na dwudziesty piąty dzień marca przypada rocznica pokonania ⚔Saurona
i zakończenia Wojny o Pierścień.?
Jest to dzień, którego głównym zamysłem jest zachęcenie ludzi w każdym wieku do zapoznania się zarówno z twórczością Profesora, jak i ciekawostkami o nim samym.

IWK

Wiersz Bilba o Aragornie

Nie każde złoto blask odkrywa,

Ani wędrowiec myli drogi,

Starość dojrzała siłą bywa,

Korzeni mróz nie sięga srogi.

Z popiołów płomień się zapali,

I w mroku kiedyś skra zapłonie,

Złamaną klingę można scalić,

Wygnaniec siądzie znów na tronie.

Tłumaczenie Jerzego Łozińskiego

Featured
Zmarł Adam Zagajewski laureat wielu nagród w dziedzinie literatury

Zmarł Adam Zagajewski laureat wielu nagród w dziedzinie literatury

ADAM ZAGAJEWSKI, ur. 1945 we Lwowie. Poeta, prozaik, eseista. Przedstawiciel pokolenia Nowej Fali. Autor kilkunastu tomów poezji i szkiców. W 2004 otrzymał Neustadt International Prize for Literature. Odznaczony m.in. Orderem Legii Honorowej, 2016 i Literacką Nagrodą Księżniczki Asturii, 2017. Ostatnio wydał zbiór szkiców Substancja nieuporządkowana (Znak, 2019) i tom wierszy Prawdziwe życie (a5, 2019).

Źródło: https://culture.pl/pl/tworca/adam-zagajewski, fot. https://www.zeszytyliterackie.pl/adam-zagajewskiwiersz

Zachęcam do zapoznania się z twórczością Adama Zagajewskiego, którą zaprezentowano na stronie internetowej: https://www.zeszytyliterackie.pl/zagajewski-wiersze-2

BP

Prawda

Wstań otwórz drzwi rozwiąż te sznury

wyplącz się z sieci nerwów

jesteś Jonaszem który trawi wieloryba

Odmów podania ręki temu człowiekowi

wyprostuj się osusz tampon języka

wyjdź z tego kokonu rozgarnij te błony

zaczerpnij najgłębsze warstwy powietrza

i powoli pamiętając o regułach składni

powiedz prawdę do tego służysz w lewej ręce

trzymasz miłość a w prawej nienawiść

wiersz z tomu Komunikat

Adam Zagajewski

Featured
21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

Akceptuję, szanuję, wspieram!

Dziś 21 marca, Światowy Dzień Zespołu Downa. ??Dlaczego właśnie taka data? Jest to nawiązanie do faktu, że osoby z zespołem Downa wyposażone są w dodatkową informację genetyczną przy parze chromosomów 21 (trzeci chromosom lub jego fragment). Poza tym... nadeszła wiosna! Czy to nie idealny moment na takie święto? ?Jednym ze sposobów obchodzenia tego wyjątkowego dnia jest włączenie się do kampanii #LotsOfSocks 2021 (Dzień Kolorowej Skarpetki), która polega na zwiększaniu świadomości ?o zespole Downa, propagowaniu akceptacji i integracji społecznej osób?‍♂️?‍? nim dotkniętych. Ale jak❓ ?Poprzez... założenie kolorowych lub niepasujących skarpet. Taki intrygujący element ubioru ma skłonić osoby nieświadome dzisiejszego święta do zadawania pytań i rozmowy nt. zespołu Downa.

Ja w to wchodzę. A Wy? ?Kolorowego dnia!

IWK

Może być komiksem przedstawiającym ‎co najmniej jedna osoba, okulary i ‎tekst „‎21 marca ZESPOŁU DO DOWNA ŚWIATOWY DZIEŃ Akceptuje, szanuje, wspieram! ۔ LOGO ratorium ര5၀ po‎”‎‎
Źródło: https://www.facebook.com/logoratoriumrenatabronisz/

Featured
Czwartki z poezją

Czwartki z poezją

Krzysztof Kamil Baczyński

Biała magia

Stojąc przed lustrem ciszy
Barbara z rękami u włosów
nalewa w szklane ciało
srebrne kropelki głosu.

I wtedy jak dzban — światłem
zapełnia się i szkląca
przejmuje w siebie gwiazdy
i biały płyn miesiąca.

Przez ciała drżący pryzmat
w muzyce białych iskier
łasice się prześlizną
jak snu puszyste listki.

Oszronią się w nim niedźwidzie,
jasne od gwiazd polarnych,
i myszy się strumień przewiedzie
płynąc lawiną gwarną.

Aż napełniona mlecznie,
w sen się powoli zapadnie,
a czas melodyjnie osiądzie
kaskadą blasku na dnie.

Więc ma Barbara srebrne
ciało. W nim pręży się miękko
biała łasica milczenia
pod niewdzialną ręką.

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/-krzysztof-kamil-baczynski.html

Featured
Kobieta zmienną jest…

Kobieta zmienną jest…

Już nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz zauważył, że „kobieta, to puch marny, to wietrzna istota”, podkreślając jej zmienność i ulotność. I trudno się tu nie zgodzić. Kobieta z natury i delikatna, i wrażliwa, choć niejednokrotnie wykazuje się siłą charakteru równą mężczyźnie, jest w wielu sytuacjach zmienna, a jej zmienność niejednokrotnie rzutuje na dokonywane przez nią wybory. Rzecz jasna, nie da się wszystkich kobiet wrzucić do jednej szuflady – są i takie, które potrafią twardo trzymać się swoich racji i nie ulegają zmiennym nastrojom.

Kobietę zmienną, silną, piękną i wyjątkową w grafikach przedstawiła klasa technikum reklamy 2b T5. Wyjątkowa kolekcja prezentuje oryginalne plakaty z ważnym przesłaniem, które celebrują kobiecą siłę w różnych jej aspektach.

IWK

Featured
3 Marca Międzynarodowy Dzień Pisarzy

3 Marca Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Już po raz 37. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Święto? zostało ustanowione w 1984 roku przez PEN Club czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy?. Nazwa założonej w 1921 roku ⏳w Londynie organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze, a jej zadaniem jest promowanie literatury? oraz wzajemnej przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami na całym świecie. Założycielem Polskiego Klubu Literackiego PEN był? Stefan Żeromski. Wszystkim Pisarzom ?życzymy niewyczerpanej weny oraz lekkiego pióra, a do nas zapraszamy po ??owoce ich ciężkiej pracy. ?

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „3 MARCA MIĘDZ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PISARZY WSZYSTKIM AUTOROM ŻYCZYMY LICZNEGO GRONA WIERNYCH CZYTELNIKÓW ORAZ NIEUSTAJĄCEJ WENY TWäRCZEJ”
Źródło: https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/

"W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi".

Jerzy Pilch, Pod Mocnym Aniołem

Featured
235. rocznica urodzin Wilhelma Karla Grimma

235. rocznica urodzin Wilhelma Karla Grimma

Dziś przypada 235. rocznica urodzin Wilhelma Karla Grimma, niemieckiego filologa, autora niezliczonych baśni dla dzieci. Pisarz przez całe życie zbierał podania ludowe, legendy i mity, a także publikował liczne prace naukowe związane z tą tematyką. Wspólnie ze starszym bratem wydali zbiory baśni ludowych. Na ich „Kopciuszku”, „Śnieżce”, „Śpiącej królewnie” czy „Jasiu i Małgosi” wychowało się wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Bajkowy świat braci Grimm jest zawsze „czarno-biały”, a bohaterowie charakteryzują się bardzo wyrazistymi osobowościami. Jednak w każdej historii dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

File:Wilhelm Grimm.jpg - Wikimedia Commons

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wilhelm_Grimm.jpg

Featured
Dzień Nauki Polskiej

Dzień Nauki Polskiej

Dziś Dzień Nauki Polskiej ?? – polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu doko- nań polskich naukowców .? Data jest związana z przypadającą w tym dniu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

Trudno sobie dziś wyobrazić świat bez komputerów, telewizji, smartfonów i reszty urządzeń elektronicznych, których użytkowanie stało się nawykiem współczesnego człowieka. Do tych dobrodziejstw techniki mamy dostęp właśnie dzięki Polakowi .

Jan Czochralski w 1916 roku odkrył metodę pomiaru szybkości krystalizacji metali, zwaną metodą Czochralskiego, służącą obecnie do otrzymywania monokryształów, będących podstawą produkcji mikroprocesorów. Naukowiec, który mimo braku matury stał się jednym ??z najważniejszych wynalazców naszych czasów, na trop swego odkrycia natrafił ponoć przypadkiem – podczas robienia notatek ✒w laboratorium niechcący zanurzył stalówkę pióra w tyglu z roztopioną cyną, w wyniku czego powstał pręcik zestalonego metalu, czyli kryształ cyny. Odkrycie było największym osiągnięciem badacza, jednak miał on na koncie więcej sukcesów - stworzył m.in. stop bezłożyskowy (metal B), który doprowadził do rewolucji? ?w kolejnictwie, a także proszek na katar i płyn do trwałej ondulacji. Wiedzieliście o tym?

Czytaj więcej: https://histmag.org/10-zapomnianych-polskich-naukowcow-bez-ktorych-swiat-wygladalby-zupelnie-inaczej-11153


Źródło:http://daskalia.eu/19-lutego-dzien-nauki-polskiej-naszej-szkole-wyklad-uniwersytecie/

W bogatym księgozbiorze szkolnej biblioteki CKZiU znajdziecie prawdziwe perełki książkowe?o polskich naukowcach.??

Featured
17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota

Źródło: Szkic ze zbiorów prywatnych IWK.

Koty podbiły niejedno serce, wiele osób nie wyobraża sobie domu bez ich obecności. Również my – bibliotekarze - jesteśmy pod wielkim wrażeniem opowieści o kotach, zawartych na kartach książek, w filmach, sztuce oraz w codziennych opowiadaniach naszych Czytelników.
Z okazji święta tych wyjątkowych czworonogów i dla wszystkich miłośników kotów, klasa 2bT5- na kierunku Reklamy przygotowała „Kocie inspiracje”, prezentując swoje grafiki w formie puzzli.

Miłosz Gałecki, kl.2bT5
Daniel Tasze, kl. 2bT5
Oskar Bąk, kl. 2bT5
Patrycja Fereniec, kl.2b T5
Julia Hałasa, kl. 2bT5
Grzegorz Likus, Kl. 2bT5
Nikola Szczepaniak, kl. 2bT5
Aleksandra Chucherko, kl. 2bT5
Featured
Walentynkowa biblioteka

Walentynkowa biblioteka

Znani i wielcy poeci wiedzieli o tym, że jednym z najważniejszych i najmocniejszych uczuć na świecie jest miłość. Każdy o niej marzy i każdy chciałby jej doświadczyć choć raz w życiu. Tej prawdziwej, wyjątkowej, która cały świat przewraca do góry nogami. Powstałe przez setki lat wiersze o miłości były wsparciem dla wszystkich szczęśliwie i nieszczęśliwie zakochanych. Mówiły o tęsknocie, uczuciu do tego jedynego, ukochanej i do dziecka. 

Wiersz Ada­ma Mic­kie­wi­cza „Nie­pew­ność” jest jed­nym z naj­bar­dziej zna­nych utwo­rów, który warto przypomnieć w tym wyjątkowym dniu zakochanych.

„Niepewność”

Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,

Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;

Jednakże gdy cię długo nie oglądam,

Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam;

I tęskniąc sobie zadaję pytanie:

Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?

(...)

Adam Mickiewicz

Aleksandra Chucherko, kl. 2b T5
Grzegorz Likus, kl .2bT5
Oskar Bąk, kl. 2b T5