Stanisław Wyspiański urodził się 15 I 1869 r. w Krakowie jako syn rzeźbiarza. Ukończył krakowskie elitarne Gimnazjum św. Anny. W latach 1887–1895 studiował z przerwami w Szkole Sztuk Pięknych pod okiem Jana Matejki. Już w czasie studiów pod kierunkiem Jana Matejki Stanisław Wyspiański uczestniczył w wykonywaniu polichromii (barwne dekoracje wnętrz architektonicznych) odnawianego wtedy kościoła mariackiego. Później sam projektował polichromie i witraże. W latach 1897–1902 według jego projektu powstały witraże w krakowskim kościele franciszkanów. Z kolei w latach 1898–1899 Wyspiański był kierownikiem artystycznym czasopisma „Życie”. Pełniąc tę funkcję zwrócił uwagę na grafikę wydawniczą. Był poza tym zwolennikiem sztuki stosowanej, t.zn. projektowania przez artystów plastyków mebli i innych przedmiotów codziennego użytku.
Był człowiekiem wielu talentów i wszechstronnym artystą. Przede wszystkim jednak zajmował się malarstwem i pisarstwem, a dokładniej dramatopisarstwem. Twórczość literacką rozpoczął w latach 1891–1893 od utworów dramatycznych Królowa Polskiej Korony i Daniel. Najbardziej jednak znanym utworem Wyspiańskiego jest Wesele (1901).
Oprócz dramatów Wyspiańskiemu zdarzało się pisać wiersze, jednakże nie były one publikowane za życia. Miały one osobisty charakter i zwykle były dołączane do listów artysty. Były to m.in. Jakżeż ja się uspokoję, Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić, Niech nikt nad grobem mi nie płacze, Pociecho ty moja, książeczko, Wesoły jestem, wesoły i inne.
Wyspiański był wspaniałym malarzem i grafikiem. Malował najczęściej kwiaty, dzieci, macierzyństwo, pejzaże. Zwłaszcza znane są jego portrety dzieci. Pośród nich nie brakowało portretów dzieci samego artysty. Wśród obrazów Wyspiańskiego można wymienić między innymi takie obrazy jak: Autoportret z żoną (1904), Macierzyństwo (1904), Śpiący Staś (1904), Śpiący Miecio (1904), Portret dziewczynki (1895), Planty o świcie (1894), Chochoły (1898), Główka Helenki, córki artysty (1900), Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki (1904), Dziewczynka z wazonem z kwiatami (1902), kilkanaście autoportretów i wiele innych obrazów.
Poza działalnością literacką i plastyczną polem działania Stanisława Wyspiańskiego był też teatr. Oczywiście była z nim związana jego działalność literacka, pisał bowiem dramaty, czyli dzieła sceniczne, jednakże nie ograniczał się do tego. Pracował przez pewien czas w teatrze jako malarz dekorator. Z czasem został też reżyserem teatralnym i reformatorem teatru. Wystawiał własne sztuki, ale nie tylko. Jego dziełem było pierwsze w historii wystawienie na scenie Dziadów Mickiewicza w 1901 roku.
Stanisław Wyspiański był wszechstronnie uzdolnionym artystą, który pozostawił po sobie wiele dzieł. Zmarł 28 XI 1907 r. w Krakowie. Choroba przerwała jego życie w wieku zaledwie 38 lat.
Ilona W.K.
Źródło: https://teatrwkrakowie.pl/, H.Blum, Stanisław Wyspiański, Wyd. Arkady 1969, J.Z.Jakubowski, Stanisław Wyspiański, Wyd. PZWD 1967, W.Okoń, Stanisław Wyspiański, Wyd. Dolnosląskie 2001.