post

Andrzejki

Andrze­jki to taka wyjątkowa noc w roku, gdy wszys­tko jest nieco bardziej mag­iczne niż na co dzień. Ponoć to wtedy właśnie może­my wywróżyć sobie co przyniesie nam przyszłość. Nie trze­ba koniecznie w te wróżby wierzyć, ale pobaw­ić się warto! 

Źródło: https://pl.pinterest.com

post

113. Rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego

Stanisław Wyspi­ański urodz­ił się 15 I 1869 r. w Krakowie jako syn rzeźbiarza. Ukończył krakowskie eli­tarne Gim­nazjum św. Anny. W lat­ach 1887–1895 stu­diował z prz­er­wami w Szkole Sztuk Piękny­ch pod okiem Jana Mate­jki. Już w cza­sie studiów pod kierunk­iem Jana Mate­jki Stanisław Wyspi­ański uczest­niczył w wykony­wa­niu polichromii (bar­wne deko­rac­je wnętrz architek­ton­iczny­ch) odnaw­iane­go wtedy koś­cioła mari­ack­iego. Później sam pro­jek­tował polichromie i witraże. W lat­ach 1897–1902 według jego pro­jek­tu pow­stały witraże w krakowskim koś­ciele fran­ciszkanów. Z kolei w lat­ach 1898–1899 Wyspi­ański był kierown­ikiem artysty­cznym cza­sopis­ma „Życie”. Pełniąc tę funkcję zwró­cił uwagę na grafikę wydawniczą. Był poza tym zwolen­nikiem sztuki stosowanej, t.zn. pro­jek­towa­nia przez artys­tów plas­tyków mebli i inny­ch przed­miotów codzi­en­nego użytku.

Był człowiekiem wielu tal­en­tów i wszech­stron­nym artys­tą. Przede wszys­tkim jed­nak zaj­mował się malarst­wem i pis­arst­wem, a dokład­niej dram­atopis­arst­wem. Twór­c­zość lit­er­acką rozpoczął w lat­ach 1891–1893 od utworów dra­maty­czny­ch Królowa Pol­skiej Korony i Daniel. Najbardziej jed­nak znanym utworem Wyspi­ańskiego jest Wese­le (1901).

Oprócz dra­matów Wyspi­ańskiemu zdarza­ło się pisać wier­sze, jed­nakże nie były one pub­likowane za życia. Miały one oso­bisty charak­ter i zwyk­le były dołączane do listów artysty. Były to m.in. Jakżeż ja się uspoko­jęGdy przyjdzie mi ten świat porzu­cićNiech nikt nad grobem mi nie płaczePociecho ty moja, książeczkoWesoły jestem, wesoły i inne.

 Wyspi­ański był wspani­ałym malarzem i grafikiem. Mal­ował najczęś­ciej kwiaty, dzieci, macierzyńst­wo, pejza­że. Zwłaszcza znane są jego portre­ty dzieci. Pośród nich nie brakowało portretów dzieci samego artysty. Wśród obrazów Wyspi­ańskiego moż­na wymienić między innymi takie obrazy jak: Auto­portret z żoną (1904), Macierzyńst­wo (1904), Śpią­cy Staś (1904), Śpią­cy Miecio (1904), Portret dziew­czynki (1895), Plan­ty o świcie (1894), Cho­choły (1898), Główka Helenki, córki artysty (1900), Widok z okna pra­cowni na Kopiec Koś­ciuszki (1904), Dziew­czynka z wazonem z kwiatami (1902), kilka­naś­cie auto­portretów i wiele inny­ch obrazów. 

Poza dzi­ałal­noś­cią lit­er­acką i plas­ty­czną polem dzi­ała­nia Stanisława Wyspi­ańskiego był też teatr. Oczy­wiś­cie była z nim związana jego dzi­ałal­ność lit­er­acka, pisał bowiem dra­maty, czyli dzieła sceniczne, jed­nakże nie ograniczał się do tego. Pra­cow­ał przez pewien czas w teatrze jako malarz deko­ra­tor. Z cza­sem został też reży­serem teatral­nym i refor­ma­torem teatru. Wys­taw­iał włas­ne sztuki, ale nie tylko. Jego dziełem było pier­wsze w his­torii wys­taw­ie­nie na sce­nie Dzi­adów Mick­iewicza w 1901 roku. 

Stanisław Wyspi­ański był wszech­stron­nie uzdol­nionym artys­tą, który pozostaw­ił po sobie wiele dzieł. Zmarł 28 XI 1907 r. w Krakowie. Choroba prz­er­wała jego życie w wieku zaled­wie 38 lat.

Ilona W.K.

Źródło: https://teatrwkrakowie.pl/, H.Blum, Stanisław Wyspiański, Wyd. Arkady 1969,  J.Z.Jakubowski, Stanisław Wyspiański, Wyd. PZWD 1967, W.Okoń, Stanisław Wyspiański, Wyd. Dolnosląskie 2001.

post

26 listopada 2020 r. obchodzimy 165. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza

Jesienią 1855 roku Mick­iewicz prze­by­wał w tureckim Istam­bule. Tworzył tam pol­ski odd­zi­ał, który miał wal­czyć w wojnie krym­skiej prze­ci­wko Rosji, po stron­ie Tur­cji. Poeta ciężko pra­cow­ał, nie dojadał, ale nie uskarżał się na zdrowie. 26 listopada niespodziewanie zachorował i wiec­zorem tego samego dnia zmarł.

Wiado­mo, że Mick­iewicz przed śmier­cią obaw­iał się o swo­je życie. Dawał temu wyraz w lis­tach do przy­jaciół. Cypri­an Nor­wid, po mszy pożeg­nal­nej, napisał wier­sz “Coś ty Atenom zro­bił Sokrate­sie?”. Prof. Ali­na Witkowska z IBL odna­j­du­je w nim sug­estię, że Mick­iewicz zginął od tru­cizny, tak jak Sokrates. Dyskusję na tem­at nie­jas­ny­ch okolicznoś­ci śmier­ci Mick­iewicza pod­ję­to jed­nak dopiero w 1932 roku, z inic­jaty­wy Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jako pier­wszy wyraz­ił on głośno swo­je wąt­pli­woś­ci — nie tylko jako badacz lit­er­atu­ry, ale także jako lekarz. Nie moż­na też wyk­luczyć, że rację miała Wisława Knapowska, która w trzy lata po artykule Boya postaw­iła tezę, że Mick­iewicza zabiło wycieńcze­nie orga­niz­mu spowodowane wycz­er­pu­ją­cym trybem życia w Tur­cji.

Muzeum Adama Mick­iewicza mieś­ci się w dziel­ni­cy Bey­oğlu, w domu gdzie zmarł poeta. Przed­staw­iamy film pro­mu­ją­cy muzeum po rear­anżacji ekspozy­cji stałej, przy­go­towanej przez warsza­wskie Muzeum Lit­er­atu­ry przy wspar­ciu Kon­sulatu Gen­er­al­ne­go RP w Stam­bule. Wys­tawa została wzbo­ga­cona o mul­ti­me­dia oraz eksponaty pochodzące z okre­su życia poe­ty. 

Zaprasza­my do odwiedzenia muzeum każde­go, kto chci­ałby bliżej poz­nać syl­wetkę wybit­ne­go pol­skiego poe­ty oraz zas­tanaw­ia się, co skłoniło go do przy­by­cia do Stam­bułu. 

Ilona W.K.

Źródło: tysol.pl, https://www.gov.pl/web/turcja/film-promujacy-muzeum-adama-mickiewicza-w-stambule, https://ninateka.pl


			
post

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Janusz Kor­czak (Hen­ryk Gold­szmit) już blisko sto lat temu napisał Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, oby­wa­tel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Lata dziecięce – to życie rzeczy­wis­te, nie zapowiedź.
Choć wiele się zmieniło w Polsce w pode­jś­ciu do dzieci przez ostat­nie sto lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni respek­towane, a wiele osób uza­leż­nia respek­towanie praw od wypeł­ni­a­nia przez dzieci obow­iązków. Wciąż poku­tu­je przeko­nanie, że dzieci nie są jeszcze pełno­prawnymi ludźmi i dlat­e­go prawa człowieka im w pełnie nie przy­należą. Jest wprost prze­ci­wnie!

Prawa człowieka zawarte w Powszech­nej Deklaracji Praw Człowieka doty­czą każdej osoby od chwili nar­o­dz­in, a jeszcze dodatkowo dzieci chro­nione są prawami zawartymi w uch­walonej Kon­wencji o Prawach Dziecka. Kon­wenc­ja uch­walona z inic­jaty­wy Pol­ski, 20 listopada 1989 roku przez Zgro­madze­nie Ogól­ne Nar­o­dów Zjed­noc­zony­ch, została pod­pisana przez wszys­tkie państ­wa na świecie.

Nieste­ty, w wielu zakątkach świata dzieci nie mają dostępu do edukacji, opieki medy­cznej, bez­pieczeńst­wa i życia w poko­ju, do schronienia, do ochrony przed wyzyskiem, do wol­ne­go cza­su i zabawy, do wyraża­nia włas­ny­ch poglądów, do wol­noś­ci.
Obow­iązkiem nas dorosły­ch jest dąże­nie do tego, by prawa te były respek­towane zarówno na naszym pod­wórku, jak i w naj­dal­szy­ch zakątkach Ziemi. Dzisi­aj, na pamiątkę uch­wale­nia Kon­wencji o Prawach Dziecka obchodz­imy Między­nar­o­dowy Dzień Praw Dziecka i Ogólnopol­ski Dzień Praw Dziecka. 

Źródło: https://prawadziecka.org/
https://polona.pl/

post

19 listopada- Światowy Dzień Filozofii

Ustanowiony w 2005 r. z inic­jaty­wy UNESCO Świa­towy Dzień Filo­zofii, obchod­zony jest co roku w trze­ci czwartek listopada. Wydarzenia orga­ni­zowane z okazji Dnia, mają na celu pobudze­nie kry­ty­czne­go myśle­nia i dyskusji filo­zoficznej nad prob­le­mami współczes­ne­go świata oraz umożli­wie­nie udzi­ału w niej wszys­tkim zain­tere­sowanym, nie tylko osobom zawodowo zaj­mu­ją­cym się filo­zofią. Celem Dnia jest także pro­moc­ja debaty filo­zoficznej, respek­tu­jącej zasady ludzkiej god­noś­ci i różnorod­noś­ci oraz pod­kreśle­nie roli filo­zofii dla roz­wo­ju ludzkiej myśli, kul­tu­ry, jak również osobowoś­ci każde­go człowieka.

Filo­zofia to dziedz­i­na nie tylko inspiru­ją­ca rozwój myśli ludzkiej, lecz także obec­na w codzi­en­nej prak­tyce życia, poma­ga­ją­ca w dokony­wa­niu istot­ny­ch zmi­an społeczny­ch, Pozwala­jąc odkryć różnorod­ność prądów intelek­tu­al­ny­ch na świecie, filo­zofia sty­mu­lu­je dialog międzykul­tur­owy, otwier­a­jąc umysły na racjon­al­ną kon­frontację opinii, poma­ga budować bardziej tol­er­an­cyjne i szanu­jące się wza­jem­nie społeczeńst­wo. W ten sposób filo­zofia poma­ga zrozu­mieć główne wyzwa­nia współczes­ne­go świata i reagować a nie, tworząc intelek­tu­al­ne warunki do zmi­any.

Tegoroczne obchody Dnia, przy­pada­jące na wyjątkowo trud­ny czas, szczegól­nie moc­no skła­ni­a­ją do reflek­sji nad możli­woś­ci­ami i sposobami staw­ienia czoła wielkim wyzwan­iom, z którymi musimy się mierzyć, nieza­leżnie od tego, kim jesteśmy, skąd pochodz­imy i w jakim miejs­cu się zna­j­du­je­my. Aktu­al­ny kryzys zdrowot­ny wys­taw­ia nas na szczegól­ne próby, staw­ia­jąc pod znakiem zapy­ta­nia wiele aspek­tów życia społeczne­go. W tym kon­tekś­cie filo­zofia, pobudza­ją­ca kry­ty­czną reflek­sję nad prob­le­mami, poma­ga zachować niezbęd­ny dys­tans, wobec zarówno nowych, jak i ist­nieją­cy­ch od daw­na prob­lemów, które pan­demia zwielokrot­niła.

Źródło: VectorStock.com/World Phi­los­o­phy Day

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Nar­o­dowe Świę­to Niepodległoś­ci – świę­to państ­wowe w Polsce obchod­zone corocznie 11 listopada dla upamięt­nienia odzyska­nia niepodległoś­ci przez Pol­skę w 1918, po 123 lat­ach zaborów (1795–1918). Świę­to zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwiet­nia 1937, znie­sione ustawą Kra­jowej Rady Nar­o­dowej 22 lip­ca 1945, przy­wró­cono je ustawą w okre­sie trans­for­ma­cji sys­te­mowej w 1989.

Źródło: https://pl.pinterest.com, https://pl.wikipedia.org/wiki/

Akcja Czytaj PL 2020: 12 bestsellerów znowu za darmo!

Wys­tar­towała akc­ja Czy­taj PL 2020! Najwięk­sza w Polsce i na świecie tego rodza­ju akc­ja czytel­nicza w tym roku będzie szczegól­nie moc­no obec­na w przestrzeni wirtu­al­nej. W reko­r­dowej edy­cji Czy­taj PL 2019 pon­ad 50 000 użytkown­ików przeczy­tało książki aż 130 tysię­cy razy! Poprzeczka została zaw­ies­zona bard­zo wysoko. Orga­ni­za­torzy moty­wu­ją miłośników książek do bicia kole­jny­ch reko­rdów i zachę­ca­ją, by znowu czy­tać, ofer­u­jąc im w aplikacji Woblink 12 najświeższy­ch tytułów pop­u­larny­ch i uznany­ch autorów, m.in. Dominiki Słowik, Mar­iusza Szczygła, Jakuba Małeck­iego, Mikoła­ja Łoz­ińskiego i Remigiusza Mroza. Czy­taj PL rusza 2 listopada i potr­wa cały miesiąc.

plakat czytaj pl 2020 listopad

Czytaj PL 2020 – lista dostępnych książek:

1. Jakub Ćwiek „Top­iel” (Wydawnict­wo Mar­gin­esy)

2. Wojtek Drew­ni­ak „His­to­ria bez cen­zury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnict­wo Znak)

3. Pauli­na Hen­del „Strażnik” (We Need YA)

4. Mikołaj Łoz­iński „Stramer” (Wydawnict­wo Lit­er­ack­ie)

5. Karoli­na Macios „Czarne morze” (Wielka Lit­era)

6. Andri Snær Mag­na­son „O cza­sie i wodzie” (Karak­ter)

7. Jakub Małecki „Hory­zont” (Wydawnict­wo SQN)

8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)

9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnict­wo Fil­ia)

10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnict­wo Znak)

11. Ste­fanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnict­wo Otwarte)

12. Mar­iusz Szczy­gieł „Nie ma” (wydawnict­wo Dowody na Ist­nie­nie)

Znowu czytam

Znowu czy­tam” to hasło, które towarzyszy tegorocznej edy­cji akcji Czy­taj PL. Po raz kole­jny sięgamy po 12 wyjątkowych książek, które we współpra­cy z wydaw­cami udostęp­ni­amy bezpłat­nie dla wszys­t­kich – i tych kocha­ją­cy­ch książki, którzy „znowu” dołączą do akcji i bez waha­nia sięgną po nasze lit­er­ack­ie propozy­c­je, jak i tych, którzy będą z nami po raz pier­wszy.

Zachę­camy do udzi­ału w akcji Czy­ta­j­PL.

Bib­liotekarze CKZ­iU