Dziś obchodzimy ??Międzynarodowy Dzień Jazzu! Święto to było proklamowane w 2011 roku na 36. sesji Konferencji Generalnej Unesco. W deklaracji z pierwszych obchodów święta możemy przeczytać: „Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej”. Oblicza jazzu są różne, ale jest to muzyka zawsze warta słuchania, przeżywania i poznania.
26 kwietnia – Światowy Dzień Własności Intelektualnej
26 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej.

Jest to święto, które w roku 2000 ustanowiła Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, powstała ponad trzydzieści lat wcześniej organizacja wyspecjalizowana ONZ (ang.: WIPO).
Własność intelektualna to termin, który określa monopole prawne, tworzone przez wybrane dobra niematerialne (prawo autorskie) oraz wybrane własności przemysłowe (patenty, znaki towarowe). Pojawił się w roku 1888, gdy w Szwajcarii utworzono Bureau fédéral de la propriété intellectuelle. Popularność zyskał w drugiej połowie XX wieku, gdy utworzono WIPO, nową agendę ONZ.
Jest to efekt pracy twórczej człowieka, który ze względu na oryginalność, znaczenie dla kultury, gospodarki i społeczeństwa powinien być bezwzględnie chroniony. Mowa tu o utworach takich, jak film, muzyka, teksty literackie, patenty, znaki towarowe, fotografie, rysunki, malarstwo, ale także, jak się okazuje, posty w social mediach. I pomimo że na pierwszy rzut oka nie kojarzy nam się to wszystko z biznesem i nowoczesnymi technologiami, to właśnie firmy z tych sektorów odpowiadają za tworzenie nowych rynków.
Co roku na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, których celem jest m.in.:
- ukazanie wpływu praw autorskich, patentów i znaków towarowych na nasze codzienne życie;
- pogłębienie wiedzy na temat prawa własności intelektualnej;
- zaprezentowanie znaczenia pracy twórców i wynalazców dla rozwoju społeczeństwa;
- kształtowanie postawy poszanowania praw własności intelektualnej.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. Wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Andrés, ponieważ tego dnia obchodzone jest narodowe święto jej patrona — Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka, a kobiety odwzajemniały się mężczyznom podarunkami w postaci książek.Data ta również ma symboliczne znaczenie dla literatury światowej. Tego samego dnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy, np. Miguela de Cervantes, Williama Szekspira, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Czytaj! Dużo czytaj.
To najlepsza forma buntu
jaką masz.
Otwartego umysłu nie zabierze Ci nikt.
Ks. Paweł Ankiewicz
Nowe książki w bibliotece CKZiU
UWAGA, UWAGA !!!!!
Nowe książki ?w bibliotece CKZiU. Każdy znajdzie coś dla siebie:
- literatura polska i światowa
- wybitni autorzy
- tytuły wysoko oceniane w rankingach czytelniczych
- intrygujące, arcyciekawe, fascynujące historie …
Zapraszamy Naszych Czytelników
Współpraca bibliotekarek z naszej szkoły z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki „ Tuliszków’’ zaowocowała, jak co roku, wzbogaceniem naszego księgozbioru.
M. J-K, B.P.
78. Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Wiosną 1943 roku, po rozpoczęciu przez Niemców ostatecznej likwidacji getta warszawskiego Żydzi podjęli się zbrojnego zrywu — zaczęli walczyć. Walczyli o godność, chociaż ich szanse na zwycięstwo były znikome. Symbolem pamięci o tych wydarzeniach jest skromny, wiosenny kwiat — żonkil. Zachęcamy Was do samodzielnego wykonania papierowego żonkila. Gotowy szablon dostępny jest na stronie Muzeum POLIN, szablon żonkila do samodzielnego złożenia https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf.
Zróbcie sobie zdjęcie z tym przejmującym symbolem, opublikujcie w mediach ???społecznościowych i oznaczcie #ŁączyNasPamięć.

Dzisiaj przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zachęcamy Was do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r, które będziecie mogli zobaczyć na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
19.04
8.00 – premiera słuchowiska na podstawie opowiadań: “Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz “Historia z pewnej ulicy” Joanny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1–3 szkoły podstawowej,
9:30 — premiera filmu “Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4–6 szkoły podstawowej.
11:00 — premiera filmu “Muranów – Dzielnica Północna” dla uczniów i uczennic klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube.
12:00 transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta15:00 — “W sukience i mundurze” — Filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej.
Streaming na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w serwisie YouTube.
18:00 — “Stawiam pomnik tym, którzy zginęli” — Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
20:30 — “Córki, matki, robotnice” — Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube.
Zachęcam do wysłuchania poezji z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – Mazowiecki Instytut Kultury pamięta. Maja Komorowska i Zbigniew Zamachowski czytają poezję z warszawskiego getta. Premiera 25 kwietnia, godz. 9.00,
pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=v6c0dyl-PQo
Więcej informacji na temat wybuchu powstania w getcie warszawskim, można przeczytać na stronie: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/77-rocznica-wybuchu-powstania-w-warszawskim-getcie
oprac. IWK
Strony wspomagające naukę online, darmowe e-booki, wirtualne muzea, najlepsze książki dla młodzieży
Strony wspomagające naukę i najlepsze książki młodzieżowe
- Lustro Biblioteki (strona zawiera bogatą listę e-zasobów: odnośniki do cyfrowych bibliotek w Polsce i na świecie ),
- Najlepsze książki dla młodych czytelników (według portalu granice.pl wszystko o literaturze),
- https://www.coprzeczytac.pl/ (gatunki literackie, nowości, zapowiedzi),
- WIELKI BUK- blog literacki (top najlepszych książek dla młodzieży),
- Najlepsze książki młodzieżowe według portalu Czytaj.pl,
- Złota lista Fundacji ABC najlepszych książek dla dzieci i młodzieży ‚(Fundacja ABC, jak sama o sobie pisze: “Wspiera mądre wychowanie, prowadząc programy edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i uczniów. Krzewi czytelnictwo poprzez kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, programy „Czytające szkoły” i „Czytające przedszkola” oraz Kluby Czytających Rodzin. Promuje wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, prowadząc Złotą Listę książek, tworząc własne książki i organizując Konkurs Literacki im. A. Lindgren” zob. https://calapolskaczytadzieciom.pl/o-fundacji,
- Legalna kultura (baza legalnego dostępu do kultury: książek, muzyki, filmów itp.),
- “Zeszyty Komiksowe” (magazyn poświęcony komiksom)
Darmowe e-booki:
- https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe
- https://wolnelektury.pl/katalog/gatunek/basn/?gclid=CjwKCAjwvZv0BRA8EiwAD9T2VY4ZVMqGhVcq2m2esRgW80n3oO5pTQPtZfEPF-J_3xJ8ZL6YyjYOExoCQKsQAvD_BwE
- https://eksiazki.az.pl/darmowe-ebooki/
- Marvel udostępnia za darmo komiksy w sieci!
- https://czytajkomiksy.pl/darmowe-komiksy-online-dc-comics/
Wirtualne muzea:
- KULTURA DOSTĘPNA (Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, Bazylika Katedralna pw. WNM Panny i św. Mikołaja w Łowiczu, Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Wrocław – spacer po mieście itp.)

Czwartki z poezją- Cyprian Kamil Norwid
Impossibilissime!
Jak omnibusa koń niemy i biały,
Któremu grzywa się w księżycu wełni,
Myślilbyś, że jest o wszystko niedbały,
Niczego nie rad ni cośkolwiek pełni —
Że iskry mu się w bruku podobały,
Rwane podkową, lecz sam stoi luźno…
Tak sługa państwa — jeżeli nie zgoła,
To po obiedzie, to na dziś zapóźno,
Przyjść zdoła!
Cyprian Kamil Norwid
Poniżej rękopisy Cypriana Kamila Norwida z zasobów Archiwum Polona/ [Kartki z pamiętników — ok. 1850- 1900 r.] i [ Przekład fragmentów Odysei Homera]



14 kwietnia – Święto Chrztu Polski
14 kwietnia obchodzimy 1055. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.
Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Uchroniło to Polskę od groźby przymusowej chrystianizacji ze strony Niemiec. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w 965 roku. Utwierdzało ono jednocześnie zawarty sojusz Polski i Czech w toczonej przez Mieszka I wojnie z Wieletami.
Początkowo ochrzcił się sam książę i jego bezpośrednie otoczenie. Natomiast chrystianizacja społeczeństwa trwała przez kolejne lata. Pierwszym biskupem polskim został w 968 roku – Jordan.
Przyjęcie chrztu przyczyniło się do trwalszego zespolenia młodego organizmu państwowego. Utworzenie hierarchii kościelnej ułatwiło administrowanie krajem. Przez chrzest i proces chrystianizacji, Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej.
IWK
Źródło: Święto Chrztu Polski/fot. gov.pl
Samuel Beckett — kronikarz biedy i absurdu
Jak obliczono: w historii nowożytnej kultury napisano więcej tylko o Szekspirze, Wagnerze i Napoleonie — mówił o jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku Antoni Libera, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Becketta. Dziś 32. rocznica śmierci noblisty.

Data urodzin Becketta miała dla autora znaczenie symboliczne. Irlandczyk przyszedł na świat 13 kwietnia 1906 roku.
- Data urodzenia Becketta została przez niego samego zmitologizowana: urodził się trzynastego w piątek, a był to Wielki Piątek. Co więcej: on się urodził wieczorem o godzinie dziewiątej, a godzina ta w naszej tradycji judeochrześcijańskiej ma co najmniej dwa znaczenia: w Judei dwa tysiące lat temu liczono czas od godziny 6, a zatem godzina trzecia po południu to właśnie godzina dziewiąta. Beckett wykorzystał tę dwuznaczność i potem mówił, że urodził się w godzinie śmierci Chrystusa — mówił pisarz Antoni Libera, tłumacz Beckettaw audycji Iwony Malinowskiej z cyklu “Biografie niezwykłe”.
POSŁUCHAJ PONIŻEJ??
Apostoł Joyce’a
Już jako uczeń zdradzał talent do nauki języków. Studiował romanistykę. W Paryżu zaproponowano mu posadę wykładowcy literatury angielskiej. Po dwóch latach pracy we Francji wrócił do rodzinnej Irlandii, gdzie z kolei prowadził zajęcia z literatury francuskiej. Jednak dość szybko zrezygnował z posady akademickiej i zajął się pisaniem.
- Można się domyślać, że bodźcem, który skłonił go do rozpoczęcia kariery pisarza było spotkanie z Jamesem Joycem – wyjaśniał Antoni Libera. — Joyce zaprosił go do uczestnictwa w przedsięwzięciu literackim: stworzył wokół siebie dwunastu apostołów, którzy mieli napisać dwanaście esejów wokół ostatniej wielkiej powieści Joyce’a. Beckett miał wtedy 22 lata.
Chociaż wybuch II wojny światowej zastał go w neutralnej Irlandii, Beckett postanowił udać się do Francji, gdzie zaangażował się w działanie ruchu oporu. — Tłumaczył z francuskiego na angielski materiały wywiadowcze — mówił Antoni Libera.
Sława przyszła, Godot nie
Mimo, iż dziś Beckett jest jednym z najsłynniejszych autorów dwudziestego wieku, musiał długo czekać na sławę. — “Czekając na Godota” zostało odrzucone przez 17 teatrów — powiedział Antoni Libera. — Debiut sceniczny Becketta przyszedł dopiero w 1953 roku. Do tego czasu miał na swoim koncie kilka powieści, dwa tomy opowiadań, wiersze i eseje. To wszystko nie przekraczało nakładu 300–400 egzemplarzy.
“Czekając na Godota” to przypowieść będąca alegorią ludzkiego nastawienia do życia. Sztuka przyniosła Beckettowi sławę na całym świecie. Polska premiera dramatu miała miejsce w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
Innymi słynnymi dziełami Becketta są: “Ostatnia taśma Krappa” i “Komedia”. Bohaterowie Becketta to ludzie kalecy, biedni, pokrzywdzeni przez los i zdegenerowani. Ludzie, których absurdalna egzystencja prowadzi do nieuchronnego końca.
- Częsty motyw, jaki przewija się w jego powieściach, to śmierć w najciemniejszą noc grudniową — mówił Antoni Libera. Beckett zmarł właśnie w taką noc, 22 grudnia 1989.
IWK
Źródło: polskieradio.pl/39/156/Artykul/1329796,Samuel-Beckett-kronikarz-biedy-i-absurdu
BEZPŁATNE E-BOOKI Z UTWORAMI ADAMA ZAGAJEWSKIEGO NA POLONA.PL
Adam Zagajewski – poeta, prozaik, eseista, czołowy przedstawiciel poezji Nowej Fali – kilka miesięcy temu udzielił Bibliotece Narodowej licencji do całej swojej twórczości. Jego utwory znaleźć można w bibliotece cyfrowej polona.pl. E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF.
Poeta zmarł w Światowym Dniu Poezji. Miał 75 lat. Debiutował w 1972 roku tomem Komunikat, a jako ostatni wydał Prawdziwe życie. O dorobku literackim Adama Zagajewskiego można przeczytać w specjalnym wspomnieniu na blogu POLONY.
Żeby pobrać e-booka wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu i wybrać jeden z dostępnych formatów.
Dostęp do utworów takich, jak:
- Anteny
- Asymetria
- Drugi oddech
- Dwa miasta
- Jechać do Lwowa i inne wiersze
- Komunikat
- Lekka przesada
- List : Oda do wielości
- Niewidzialna ręka
- Obrona żarliwości
- Płótno
- Poeta rozmawia z filozofem
- Poezja dla początkujących
- Powrót
- Późne święta
- Pragnienie
- Prawdziwe życie
- Sklepy mięsne
- Solidarność i samotność
- Wiersze wybrane
- Ziemia ognista
jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od Pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zachęcamy do lektury oraz rozpowszechniania informacji o legalnych i bezpłatnych e-bookach.

Polona.pl jest największą biblioteką cyfrową w Polsce i jedną z największych w Europie, otwartą dla każdego przez całą dobę, z dowolnego miejsca na świecie i bez żadnych ograniczeń. To nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych oraz e-booków i audiobooków.