Międzynarodowy Dzień Jazzu!

Dziś obchodz­imy ??Między­nar­o­dowy Dzień Jaz­zu! Świę­to to było proklam­owane w 2011 roku na 36. sesji Kon­fer­encji Gen­er­al­nej Unesco. W deklaracji z pier­wszy­ch obchodów świę­ta może­my przeczy­tać: „Ustanowie­nie Dnia Jaz­zu ma na celu pod­niesie­nie świado­moś­ci społecznoś­ci między­nar­o­dowych na tem­at sztuki jaz­zu, jego korzeni, stylów i odd­zi­ały­wań oraz pod­kreśle­nie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważne­go środ­ka komu­nikacji społecznej”. Oblicza jaz­zu są różne, ale jest to muzyka zawsze warta słucha­nia, przeży­wa­nia i poz­na­nia.

26 kwietnia – Światowy Dzień Własności Intelektualnej

26 kwiet­nia obchodz­imy Świa­towy Dzień Włas­noś­ci Intelek­tu­al­nej.

Źródło: https://irme.pl/swiatowy-dzien-wlasnosci-intelektualnej/

Jest to świę­to, które w roku 2000 ustanow­iła Świa­towa Orga­ni­za­c­ja Włas­noś­ci Intelek­tu­al­nej, pow­stała pon­ad trzy­dzieś­ci lat wcześniej orga­ni­za­c­ja wyspec­jal­i­zowana ONZ (ang.: WIPO). 

Włas­ność intelek­tu­al­na to ter­min, który określa monopole prawne, twor­zone przez wybrane dobra nie­ma­te­ri­al­ne (pra­wo autorskie) oraz wybrane włas­noś­ci prze­mysłowe (paten­ty, znaki towarowe). Pojaw­ił się w roku 1888, gdy w Szwa­j­carii utwor­zono Bureau fédéral de la pro­priété intel­lectuelle. Pop­u­larność zyskał w drugiej połowie XX wieku, gdy utwor­zono WIPO, nową agendę ONZ.

Jest to efekt pra­cy twór­czej człowieka, który ze wzglę­du na ory­gi­nal­ność, znacze­nie dla kul­tu­ry, gospo­darki i społeczeńst­wa powinien być bezwzględ­nie chro­niony. Mowa tu o utworach takich, jak film, muzyka, tek­sty lit­er­ack­ie, paten­ty, znaki towarowe, fotografie, rysunki, malarst­wo, ale także, jak się okazu­je, posty w social medi­ach. I pomi­mo że na pier­wszy rzut oka nie kojarzy nam się to wszys­tko z biz­ne­sem i nowoczes­nymi tech­nolo­giami, to właśnie firmy z tych sek­torów odpowiada­ją za tworze­nie nowych rynków.

Co roku na całym świecie pode­j­mowane są różne inic­jaty­wy, których celem jest m.in.:

  • ukazanie wpły­wu praw autors­kich, paten­tów i znaków towarowych na nasze codzi­en­ne życie;
  • pogłę­bi­e­nie wiedzy na tem­at prawa włas­noś­ci intelek­tu­al­nej;
  • zaprezen­towanie znaczenia pra­cy twór­ców i wynalazców dla roz­wo­ju społeczeńst­wa;
  • ksz­tał­towanie postawy poszanowa­nia praw włas­noś­ci intelek­tu­al­nej.
post

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Obchod­zony 23 kwiet­nia Świa­towy Dzień Książki i Praw Autors­kich to doroczne świę­to orga­ni­zowane przez UNESCO. Jego celem jest pro­moc­ja czytel­nict­wa, edy­torstwa i ochrony włas­noś­ci intelek­tu­al­nej za pomocą praw autors­kich. Pomysł orga­ni­za­cji świę­ta zrodz­ił się w Kat­alonii w 1926 roku. Wys­tąpił z nim wydaw­ca Vicen­te Clavel Andrés, ponieważ tego dnia obchod­zone jest nar­o­dowe świę­to jej patrona — Święte­go Jerze­go. Zgod­nie z trady­cją w Kat­alonii obdarowywano w ten dzień kobi­ety czer­wonymi różami, mają­cymi sym­bol­i­zować krew poko­nane­go przez Św. Jerze­go smoka, a kobi­ety odwza­jem­ni­ały się mężczyznom podarunk­ami w postaci książek.Data ta również ma sym­bol­iczne znacze­nie dla lit­er­atu­ry świa­towej. Tego samego dnia przy­pada również roczni­ca urodz­in lub śmier­ci wielu wybit­ny­ch pis­arzy, np. Migue­la de Cer­van­tes, Willia­ma Szek­spi­ra, Halldóra Lax­nes­sa, Vladimi­ra Naboko­va, Josepa Pla i Manue­la Mejía Valle­jo.

Czy­taj! Dużo czy­taj.

To najlep­sza for­ma bun­tu

jaką masz.

Otwarte­go umysłu nie zabierze Ci nikt.

Ks. Paweł Ankiewicz

Nowe książki w bibliotece CKZiU

UWAGA, UWAGA !!!!!

Nowe książki ?w bib­liote­ce CKZ­iU.   Każdy zna­jdzie coś dla siebie:

-  lit­er­at­u­ra pol­ska i świa­towa

-   wybit­ni autorzy

-  tytuły wysoko oce­ni­ane w rankingach czytel­niczy­ch

-  intrygu­jące, arcy­ciekawe, fas­cynu­jące his­to­rie …

Zaprasza­my Naszy­ch Czytel­ników

Współpra­ca bib­liotekarek z naszej szkoły z Księ­gar­nią i Hur­town­ią Taniej Książki „ Tuliszków’’ zaowocow­ała, jak co roku,  wzbo­gace­niem nasze­go księ­gozbioru.

                                                                                                                  M. J-K,  B.P.

78. Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Wios­ną 1943 roku, po rozpoczę­ciu przez Niem­ców ostate­cznej lik­widacji get­ta warsza­wskiego Żydzi pod­jęli się zbro­jne­go zry­wu — zaczęli wal­czyć. Wal­czyli o god­ność, cho­ci­aż ich szanse na zwycięst­wo były znikome. Sym­bol­em pamię­ci o tych wydarzeni­ach jest skrom­ny, wiosen­ny kwiat — żonkil. Zachę­camy Was do samodziel­ne­go wyko­na­nia papierowe­go żonki­la. Gotowy szablon dostęp­ny jest na stron­ie Muzeum POLIN, szablon żonki­la do samodziel­ne­go złoże­nia https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf.

Zrób­cie sobie zdję­cie z tym prze­j­mu­ją­cym sym­bol­em, opub­liku­j­cie w medi­ach ???społecznoś­ciowych i oznacz­cie #Łączy­Nas­Pamięć.

Źródło: https://www.ore.edu.pl/2019/04/76-rocznica-wybuchu-powstania-w-getcie-warszawskim/

Dzisi­aj przy­pada 78. roczni­ca wybuchu pow­sta­nia w get­cie warsza­wskim. Zachę­camy Was do udzi­ału w wirtu­al­ny­ch obchodach upamięt­ni­a­ją­cy­ch wydarzenia z 1943 r, które będziecie mogli zobaczyć na stron­ie Muzeum His­torii Żydów Pol­s­kich POLIN.

19.04

8.00 – pre­miera słu­chowiska na pod­staw­ie opowiadań: “Pamięć drobinek” Zofii Sta­neck­iej oraz “His­to­ria z pewnej uli­cy” Joan­ny Bednarek dla uczniów i uczen­nic klas 1–3 szkoły pod­sta­wowej,

9:30 — pre­miera fil­mu “Będę pisać” dla uczniów i uczen­nic klas 4–6 szkoły pod­sta­wowej.

11:00 — pre­miera fil­mu “Muranów – Dziel­ni­ca Północ­na” dla uczniów i uczen­nic klas 7–8 szkół pod­sta­wowych oraz szkół pon­ad­pod­sta­wowych. Filmy eduka­cyjne będą streamowane na pro­filu Cen­trum Eduka­cyjne oraz w ser­wisie YouTube.

12:00 trans­mis­ja na żywo spod pom­nika Bohaterów Getta15:00 — “W sukience i mundurze” — Fil­mowa opowieść o bojown­iczkach autorstwa prze­wod­niczki Katarzyny Jankowskiej.

Stream­ing na Face­booku Muzeum His­torii Żydów Pol­s­kich POLIN i w ser­wisie YouTube.

18:00 — “Staw­iam pom­nik tym, którzy zginęli” — Roz­mowa Krystyny Bud­nick­iej i Mikoła­ja Gryn­ber­ga. Stream­ing na Face­booku Muzeum His­torii Żydów Pol­s­kich POLIN.

20:30 — “Córki, matki, robot­nice” — Kon­cert Pawła Szam­burskiego i Joan­ny Hal­szki Sokołowskiej. Stream­ing na Face­booku Muzeum POLIN i w ser­wisie YouTube.

Zachę­cam do wysłucha­nia poezji z okazji 78. roczni­cy wybuchu Pow­sta­nia w Get­cie Warsza­wskim – Mazowiecki Insty­tut Kul­tu­ry pamię­ta. Maja Komorowska i Zbig­niew Zama­chowski czy­ta­ją poezję z warsza­wskiego get­ta. Pre­miera 25 kwiet­nia, godz. 9.00,

pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=v6c0dyl-PQo

Więcej infor­ma­cji na tem­at wybuchu pow­sta­nia w get­cie warsza­wskim, moż­na przeczy­tać na stron­ie: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/77-rocznica-wybuchu-powstania-w-warszawskim-getcie

oprac. IWK

Strony wspomagające naukę online, darmowe e-booki, wirtualne muzea, najlepsze książki dla młodzieży

Strony wspo­ma­ga­jące naukę i najlep­sze książki młodzieżowe

Dar­mowe e-booki:

Wirtu­al­ne muzea:

  • KULTURA DOSTĘPNA (Auschwitz-Birke­nau. Niemiecki nazis­towski obóz kon­cen­tra­cyjny i zagłady, Bazy­lika Kat­e­dral­na pw. WNM Pan­ny i św. Mikoła­ja w Łow­iczu, Cerkiew Opieki Bogurodz­i­cy w Owczarach, Cerkiew św. Jakuba Młod­sze­go Apos­toła w Powroźniku, Fil­har­mo­nia Nar­o­dowa w Warsza­w­ie, Muzeum Pow­sta­nia Warsza­wskiego, Muzeum Sztuki Współczes­nej w Krakowie, Teatr Wielki – Opera Nar­o­dowa, Wrocław – spac­er po mieś­cie itp.)
post

Czwartki z poezją- Cyprian Kamil Norwid

Impos­si­bilis­sime!

Jak omni­bu­sa koń nie­my i bia­ły,
Któ­re­mu grzy­wa się w księ­ży­cu weł­ni,
My­ślil­byś, że jest o wszyst­ko nie­dba­ły,
Ni­cze­go nie rad ni coś­kol­wiek peł­ni —
Że iskry mu się w bru­ku po­do­ba­ły,
Rwa­ne pod­ko­wą, lecz sam stoi luź­no…
Tak słu­ga pań­stwa — je­że­li nie zgo­ła,
To po obie­dzie, to na dziś za­póź­no,
Przyjść zdo­ła!

Cypri­an Kamil Nor­wid

Poniżej rękopisy Cypri­ana Kami­la Nor­wida z zasobów Archi­wum Polona/ [Kartki z pamięt­ników — ok. 1850- 1900 r.] i [ Przekład frag­men­tów Ody­sei Home­ra]

Źródło: https://polona.pl/item/kartki-z-pamietnikow,Mjc3MDI4/0/#info:metadata
Źródło: https://polona.pl/item/hrabina-palmyra-fragmenty-dramatu,MjgyODEyNA/0/#info:metadata
post

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

14 kwiet­nia obchodz­imy 1055. rocznicę przyję­cia chrz­tu przez Pol­skę. Chrzest Pol­ski to trady­cyj­na nazwa chrz­tu księ­cia Polan – Mieszka I, który zapoc­zątkował pro­ces chrys­tian­iza­cji Pol­ski. Akt przyję­cia chrz­tu, datowany przez his­to­ryków na dzień 14 kwiet­nia 966 roku, uważa się za sym­bol­iczny początek państ­wa pol­skiego i koś­cioła katolick­iego w naszym kra­ju.

Mieszko I zde­cy­dował się na przyję­cie chrz­tu z Rzy­mu za pośred­nictwem Czech. Uchroniło to Pol­skę od groźby przy­mu­sowej chrys­tian­iza­cji ze strony Niemiec. Wejś­cie do chrześ­ci­jańst­wa zachod­niego zostało poprzed­zone małżeńst­wem z księżniczką czeską Dobrawą w 965 roku. Utwierdza­ło ono jed­nocześnie zawarty sojusz Pol­ski i Czech w toc­zonej przez Mieszka I wojnie z Wiele­tami.

Początkowo ochrz­cił się sam książę i jego bezpośred­nie otocze­nie. Nato­mi­ast chrys­tian­iza­c­ja społeczeńst­wa trwała przez kole­jne lata. Pier­wszym bisku­pem pol­skim został w 968 roku – Jor­dan.  

Przyję­cie chrz­tu przy­czyniło się do trwal­sze­go zespole­nia młode­go orga­niz­mu państ­wowe­go. Utworze­nie hier­ar­chii koś­ciel­nej ułatwiło admin­istrowanie kra­jem. Przez chrzest i pro­ces chrys­tian­iza­cji, Pol­ska na trwałe związa­ła się z zachod­nim kręgiem kul­tu­ry europe­jskiej.

IWK

Źródło: Świę­to Chrz­tu Polski/fot. gov.pl

Samuel Beckett — kronikarz biedy i absurdu

Jak oblic­zono: w his­torii nowożyt­nej kul­tu­ry napisano więcej tylko o Szek­spirze, Wag­n­erze i Napoleonie — mówił o jed­nym z najważniejszy­ch pis­arzy XX wieku Antoni Lib­era, tłu­macz, reży­ser, znaw­ca twór­c­zoś­ci Beck­et­ta. Dziś 32. roczni­ca śmier­ci noblisty.

Źródło: https://www.britannica.com/biography/Samuel-Beckett

Data urodz­in Beck­et­ta miała dla autora znacze­nie sym­bol­iczne. Irland­czyk przyszedł na świat 13 kwiet­nia 1906 roku.

- Data urodzenia Beck­et­ta została przez niego samego zmi­tol­o­gi­zowana: urodz­ił się trzy­naste­go w piątek, a był to Wielki Piątek. Co więcej: on się urodz­ił wiec­zorem o godzinie dziewiątej, a godz­i­na ta w naszej trady­cji judeochrześ­ci­jańskiej ma co najm­niej dwa znaczenia: w Judei dwa tysiące lat temu lic­zono czas od godziny 6, a zatem godz­i­na trze­cia po połud­niu to właśnie godz­i­na dziewią­ta. Beck­ett wyko­rzys­tał tę dwuz­naczność i potem mówił, że urodz­ił się w godzinie śmier­ci Chrys­tusa — mówił pis­arz Antoni Lib­era, tłu­macz Beck­et­taw audy­cji Iwony Mali­nowskiej z cyk­lu “Biografie niezwykłe”.

POSŁUCHAJ PONIŻEJ??

Audy­cji Iwony Mali­nowskiej z cyk­lu “Biografie niezwykłe” poświę­conej postaci??? Samue­la Beck­et­ta z udzi­ałem Antoniego Libery.

https://player.polskieradio.pl/kolejka

Apos­toł Joyce’a

Już jako uczeń zdradzał tal­ent do nauki języków. Stu­diował roman­istykę. W Paryżu zapro­ponowano mu posadę wykład­ow­cy lit­er­atu­ry ang­iel­skiej. Po dwóch lat­ach pra­cy we Francji wró­cił do rodzin­nej Irlandii, gdzie z kolei prowadz­ił zaję­cia z lit­er­atu­ry fran­cuskiej. Jed­nak dość szy­bko zrezyg­nował z posady aka­demick­iej i zajął się pisaniem.

- Moż­na się domyślać, że bodźcem, który skłonił go do rozpoczę­cia kari­ery pis­arza było spotkanie z Jame­sem Joycem – wyjaś­ni­ał Antoni Lib­era. — Joyce zaprosił go do uczest­nict­wa w przed­sięwz­ię­ciu lit­er­ackim: stworzył wokół siebie dwu­nas­tu apos­tołów, którzy mieli napisać dwanaś­cie ese­jów wokół ostat­niej wielkiej powieś­ci Joyce’a. Beck­ett miał wtedy 22 lata.

Cho­ci­aż wybuch II wojny świa­towej zas­tał go w neu­tral­nej Irlandii, Beck­ett postanow­ił udać się do Francji, gdzie zaan­gażował się w dzi­ałanie ruchu oporu. — Tłu­maczył z fran­cuskiego na ang­iel­ski mate­ri­ały wywiad­ow­cze — mówił Antoni Lib­era.

Sława przyszła, Godot nie

Mimo, iż dziś Beck­ett jest jed­nym z najsłyn­niejszy­ch autorów dwudzi­este­go wieku, musi­ał dłu­go czekać na sławę. — “Czeka­jąc na Godota” zostało odrzu­cone przez 17 teatrów — powiedzi­ał Antoni Lib­era. — Debi­ut sceniczny Beck­et­ta przyszedł dopiero w 1953 roku. Do tego cza­su miał na swoim kon­cie kilka powieś­ci, dwa tomy opowiadań, wier­sze i ese­je. To wszys­tko nie przekracza­ło nakładu 300–400 egzem­plarzy.

Czeka­jąc na Godota” to przy­powieść będą­ca ale­gorią ludzkiego nastaw­ienia do życia. Sztuka przyniosła Beck­et­towi sławę na całym świecie. Pol­ska pre­miera dra­matu miała miejsce w Teatrze Współczes­nym w Warsza­w­ie.

Innymi słyn­nymi dziełami Beck­et­ta są: “Ostat­nia taś­ma Krap­pa” i “Kome­dia”. Bohaterowie Beck­et­ta to ludzie kale­cy, bied­ni, pokrzy­wdzeni przez los i zde­gen­erowani. Ludzie, których absurdal­na egzys­tenc­ja prowadzi do nieuchron­nego koń­ca.

- Częsty motyw, jaki przewi­ja się w jego powieś­ci­ach, to śmierć w naj­ciem­niejszą noc grud­niową — mówił Antoni Lib­era. Beck­ett zmarł właśnie w taką noc, 22 grud­nia 1989.

IWK

Źródło: polskieradio.pl/39/156/Artykul/1329796,Samuel-Beckett-kronikarz-biedy-i-absurdu

BEZPŁATNE E-BOOKI Z UTWORAMI ADAMA ZAGAJEWSKIEGO NA POLONA.PL

Adam Zaga­jew­ski – poeta, prozaik, eseis­ta, czołowy przed­staw­iciel poezji Nowej Fali – kilka miesię­cy temu udzielił Bib­liote­ce Nar­o­dowej licencji do całej swo­jej twór­c­zoś­ci. Jego utwory znaleźć moż­na w bib­liote­ce cyfrowej polona.pl. E-booki moż­na bezpłat­nie czy­tać online lub pobrać w for­mat­ach EPUB, MOBIPDF.

Poeta zmarł w Świa­towym Dniu Poezji. Miał 75 lat. Debi­u­tował w 1972 roku tomem Komu­nikat, a jako ostat­ni wydał Prawdzi­we życie. O dorobku lit­er­ackim Adama Zaga­jew­skiego moż­na przeczy­tać w spec­jal­nym wspom­nie­niu na blogu POLONY.

Żeby pobrać e-booka wystar­czy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu i wybrać jeden z dostęp­ny­ch for­matów.

Dostęp do utworów takich, jak:

jest możli­wy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od Pis­arza ze środ­ków Nar­o­dowe­go Pro­gra­mu Roz­wo­ju Czytel­nict­wa.
 
Zachę­camy do lek­tu­ry oraz rozpowszech­ni­a­nia infor­ma­cji o legal­ny­ch i bezpłat­ny­ch e-bookach.

Źródło: http://lustrobiblioteki.pl/2021/04/bezplatne-e-booki-z-utworami-adama-zagajewskiego-na-polona-pl/

Polona.pl jest najwięk­szą bib­lioteką cyfrową w Polsce i jed­ną z najwięk­szy­ch w Europie, otwartą dla każde­go przez całą dobę, z dowol­ne­go miejs­ca na świecie i bez żad­ny­ch ograniczeń. To nieod­płat­ny, sze­roki dostęp do obiek­tów cyfrowych wysok­iej jakoś­ci – książek, cza­sopism, rękopisów, star­o­druków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulot­ny­ch oraz e-booków i audio­booków.

Źródło: http://lustrobiblioteki.pl/2021/04/bezplatne-e-booki-z-utworami-adama-zagajewskiego-na-polona-pl/