Życzymy Wam zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań.??? ???????? Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, wytchnienie i radość.???Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.
Drodzy Czytelnicy, zapraszamy po książki, które umilą Wam świąteczny ??????? czas. Pamiętajcie, że w trakcie zdalnego nauczania biblioteka jest otwarta!
13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało ???wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym ???informował on o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około pięciu tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów.
13 grudnia 1981 r. na fotografiach i we wspomnieniach jawi nam się jako dzień szary i mglisty. Zwały brudnego śniegu zalegały na poboczach ulic i chodników. W miastach stały wojskowe gaziki, milicyjne „suki” oraz ciężarowe więźniarki. Ulice blokowali uzbrojeni w pałki, kaski i tarcze zomowcy. Nad asfaltem unosiły się opary gazu łzawiącego. Pogoda i dekret o stanie wojennym nie sprzyjały fotografowaniu, mimo to kilka osób uwieczniło tamte historyczne wydarzenia.
Milicja przygotowuje się do zajęcia siedziby Zarządu Regionu łódzkiej “Solidarności”, 13 grudnia 1981 r. IPN Ld 633/25Wojskowe transportery opancerzone na ulicach Gdańska, 15 grudnia 1981 r. IPN Gd.433/5Katowice- Brynów. Okolica KWK “Wujek”(fot. archiwum IPN)
Pamiętamy o wszystkich ofiarach i represjonowanych w stanie wojennym. Pamiętajmy o Bohaterach! To dzięki ich odwadze i sile komunizm w końcu upadł, a Polska odzyskała wolność.??? Im zawdzięczamy to, że żyjemy dziś we własnym suwerennym, demokratycznym państwie.
Barbórka jest ważnym świętem w polskim kalendarzu od niepamiętnych czasów, a górnicy mają do dnia swojej patronki szczególne podejście. Zwyczajowo, przed zjazdem w głąb kopalni, kierowali do świętej modlitwę z prośbą o zapewnienie ochrony i bezpieczną pracę. Pod jej wizerunkiem cała śląska rodzina prosiła o szczęśliwy powrót ze zmiany ojca, męża czy brata górnika, by mogli „szychta zrobić, a wybyć”.
4 grudnia rozpoczyna się od uroczystej mszy świętej i wspólnego pacierza w kopalnianej cechowni czy kościele, po których następuje część poświęcona zabawie. Górnicy – koniecznie w pełnym galowym mundurze i ozdobnej czapce z pióropuszem, bawią się na licznych koncertach, festynach – często przy muzyce kopalnianych orkiestr dętych, które inicjują zabawę, maszerując z muzyką ulicami osiedli zamieszkanych przez górnicze rodziny.
Za swoją patronkę uważają św. Barbarę nie tylko górnicy. Ponieważ jest orędowniczką ochrony przed wypadkiem lub dobrej śmierci, uciekamy się do niej w sytuacjach, kiedy jesteśmy narażeni na szczególne niebezpieczeństwo. Barbórki obchodzą także strażacy, hutnicy, marynarze, rybacy, minerzy, saperzy, kamieniarze czy żołnierze.
Źródło: Poczet sztandarowy parafii św. Anny w Janowie w mundurach górniczych. Autor Ewkaa. Źródło Wikimedia. CC 3.0
Do zwyczajów barbórek należy kilka związanych z obchodami elementów: „wyzwoliny”, czyli tradycyjne pasowanie na górnika przez uderzenie szpadą po ramieniu. Każdy adept ma na tę okazję przygotować kolegom „nieckę krupnioku” czy „napitek”. Częścią inicjacji są też „skoki przez skórę”, czyli specjalny gruby fartuch, zakładany pod ziemią przez rębaczy i pakowaczy, który trzyma dwóch starszych górników. Zasłużeni górnicy w Barbórki otrzymują paradne szpady.
Kilka dni przed obchodami, są organizowane ?karczmy piwne. Górnicy zasiadają przy dwóch długich stołach, dzieląc się na starszych i bardziej doświadczonych – stare strzechy??? i młodszych, czyli strzechy młode?. Rywalizują ze sobą w sprawach piwnych i biesiadnych. Opowiada się wówczas dowcipy, śpiewa pieśni górnicze i przekazuje prezenty, powiązane z zabawnymi wydarzeniami. Za niepoprawnie skompletowany na tę uroczystość strój górniczy, w ramach zabawy można dostać również symboliczną karę. Kobiety w tym czasie, które tradycyjnie nie biorą udziału w takim wydarzeniu, spotykają się w ramach jego odpowiednika – są to tzw. combry babskie.
Opracowała IWK
Z okazji Górniczego Święta “Barbórki” życzymy Całej Braci Górniczej dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim spokojnej i bezpiecznej pracy. Oby Waszemu górniczemu stanowi zawsze towarzyszyła satysfakcja i duma z wykonywanej pracy ?⚒oraz powszechny szacunek.?