Body Worlds Vital – lekcja anatomii w realu

08-04-2018

Nigdy nie wiedziałem, że tak dużo dzieje się wewnątrz ciała ludzkiego – niczym cichutka fabryka. Niesamowite” – Gary Oldman

Jako nauczyciel biologii wielokrotnie zastanawiałam się, jak wygląda przeciętny uczeń zmagający się z tematyką anatomii człowieka. Hmmm…. już słyszę te narzekania: „Jakie to trudne!”, „Ile tego jeszcze jest!?”, „ Tego wszystkiego nie da się nauczyć!”, „Te nazwy nie mieszczą się w mojej głowie!”. Postanowiłam coś zmienić w tym podejściu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ucznia XXI w., czyli ucznia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, wraz z opiekunami Marcinem Pastuchą i Mirosławą Rachwalik, postanowiliśmy przeprowadzić zajęcia w terenie. Aby łatwiej zrozumieć budowę i funkcjonowanie ludzkiego organizmu, udaliśmy się do Krakowa na wystawę Human Worlds Vital, gdzie nasi podopieczni mogli na własne oczy zobaczyć człowieka od środka i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Wystawa została stworzona przez dr Gunthera von Hagensa, twórcy metody plastyfikacji. Wszystkie prezentowane eksponaty to naturalne ciała lub narządy ludzi, którzy zdecydowali się oddać po śmierci swój organizm dla dobra nauki. Dzięki ich i poświęceniu mogliśmy przekonać się, że organizm człowieka to fabryka, gdzie poszczególne maszyny muszą pracować precyzyjnie, aby nie zaburzać cyklu produkcji. Body Worlds Vital otworzyła nam oczy na budowę i działanie naszego organizmu. Wiemy, jak funkcjonuje układ nerwowy, pokarmowy, szkieletowy. Zobaczyliśmy, jak pracuje układ mięśniowy strażaka wynoszącego rannego z pożaru, czy szachisty precyzyjnie rozgrywającego partię szachów. Wiemy, jak lekarze potrafią wspomagać pracę naszego układu krążenia by passami czy protezami tętnic. Każdy palacz będzie miał przed oczami czarne płuca wypełnione smołą, pochodzącą z wypalonych papierosów. Mogliśmy również podziwiać cud tworzenia się małego człowieka od poczęcia aż do narodzin.

Body Worlds Vital zrobiło na nas duże wrażenie. Nauczyliśmy się szacunku dla natury i naszego ciała. Nasze emocje były ogromne podczas przechodzenia od jednego eksponatu do drugiego. Nie skrywaliśmy wdzięczności dla tych ludzi, którzy dobrowolnie oddali swoje ciało, abyśmy my dzisiaj mogli łatwiej przyswoić wiedzę o nas samych. Była to dla nas niezapomniana lekcja o życiu ludzkim.

PSP

Ilość odsłon: 1224

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.