Budujemy trójkąt Sierpińskiego

20-03-2019

2019 rok, to Jubileuszowy Rok Matematyki ustanowiony przez Senat.

100 lat temu, 02.04.1919 roku, w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim, w gmachu Collegium Nowodworskiego, przy ulicy św. Anny założono pierwsze w Polsce Towarzystwo Matematyczne w Krakowie, które później przekształciło się w Polskie Towarzystwo Matematyczne.
Więciej informacji na ten temat na stronie:  JRM2019

Przyłączając się do do obchodów rocznicy tego wydarzenia uczniowie CKZiU  zbudują 21.03.2019 r. żywy fraktal zwany trójkątem Sierpińskiego.
Konstrukcję trójkąta Sierpińskiego w 1915 roku podał polski matematyk – Wacław Sierpiński. Trójkąt ten to prawdopodobnie najpopularniejszy fraktal, czyli figura geometryczna tzw. samopodobna, co oznacza, że każda z jej części jest podobna do całości. Trójkąt Sierpińskiego otrzymuje się przez podzielenie trójkąta równobocznego na cztery mniejsze trójkąty równoboczne i usunięcie środkowego trokąta. Algorytm ten powtarza się w nieskończoność dla  pozostałych trójkątów.

Oto kolejne etapy trójkąta Sierpińskiego:

Kolejne kroki Puszek w konstrukcji trójkąta Sierpińskiego

 

Wartym wspomnienia jest także fakt, że Wacław Sierpiński nie był pierwszym, który ten fraktal skonstruował. Pojawia się on m.in. na mozaice w XVIII-wiecznej włoskiej katedrze miasta Anagni czy dekoracjach bazyliki Santa Maria in Cosmedin.

Cattedrale di Anagni, pavimento cosmatesco - Anagni cathedral, cosmatesque pavement

Link do instrukcji budowania Trójkąta Sierpińskiego: fraktal-na-100-lecie

 

Ilość odsłon: 3640

wstecz

Kontakt



Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.