Cieszyn – „Mały Wiedeń”, malownicze miasto nad rzeką Olzą

02-11-2023

Podczas naszej wizyty w Cieszynie mieliśmy okazję odwiedzić fascynujące muzeum drukarstwa, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak powstają tradycyjne wydawnictwa i jak mistrzowie druku wykorzystywali swój fach w dawnych czasach. Byliśmy świadkami powstawania druku archaicznym sposobem- od podstaw, od ręcznego składania czcionek. W trakcie prezentacji otrzymaliśmy ważne informacje historyczne związane z rozwojem „czarnej sztuki”, dowiedzieliśmy się o istotnych wydarzeniach i dokonaniach wielkich odkrywców, takich jak Gutenberg czy Ottmar Mergenthaler.
Zobaczyliśmy tu maszynę typograficzną z zestawem czcionek, matryc chemigraficznych i drzeworytniczych, prasy dociskowe oraz urządzenia introligatorskie.
To było prawdziwe głębokie zanurzenie się w historię druku!

Uczestniczyliśmy w warsztatach, na których poznaliśmy metodę druku wypukłego, jakim jest linoryt, w której matryca wykonana jest z linoleum. Technika ta polega na wyryciu w linoleum obrazu lub wzoru i przeniesieniu go za pomocą farby drukarskiej na podłoże. Żłobi się te fragmenty projektu, które pozostaną białe. Matryca działa jak stempel, pieczątka i na podłożu powstaje jej lustrzane odbicie, tworząc prawdziwe dzieła artystyczne.

Po zwiedzaniu muzeum postanowiliśmy udać się do urokliwej, tradycyjnej kawiarni, gdzie delektowaliśmy się pyszną gorącą czekoladą. Następnie udaliśmy się na spacer po okolicy Cieszyna. Podziwialiśmy malownicze widoki miasta. Zobaczyliśmy najbardziej rozpoznawalny element Góry Zamkowej i zarazem symbol całego Cieszyna- romańską Rotundę z XI wieku oraz potężną Wieżę Piastowską z XIV wieku.

To była naprawdę udana wycieczka!

Martyna Gierek, Julia Filipczyk, Wiktoria Ziarkowska & IWK

Ilość odsłon: 504

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.