Ciężkowice – „Skamieniałe Miasto”

18-10-2021

W dniu 13.10.2021 r. uczniowie klas 2aTE (mechatronicy) oraz 2bTE (programiści) mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Ciężkowic pod Tarnowem (woj. małopolskie). 

W drodze do Ciężkowic towarzyszył mam przewodnik P. Mateusz Sarna, z PTTK oddział w Jaworznie (organizatora wycieczki), który opowiedział nam o położeniu geologicznym i ukształtowaniu geograficznym naszego miasta Jaworzna. 

Pierwszym punktem wycieczki była krótka lekcja historii na rynku w Ciężkowicach, którą poprowadził P. Piotr Drebot Nasz miejscowy super przewodnik zdradził nam ciekawostki dotyczące życia Ignacego Paderewskiego – polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego, męża stanu i polityka. 

Z rynku udaliśmy się na spacer po Skamieniałym Mieście – rezerwacie przyrody nieożywionej położonym na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim.  Największą atrakcją spaceru okazał się  jeden z najgłębszych na polskim pogórzu wąwóz zwany Wąwozem Ciężkowickim, a u jego końca wysoki Wodospad Czarownic.  Wędrując szlakiem po rezerwacie podziwialiśmy jego ważniejsze skały: Warownie, Czarownica, Ratusz, Grunwald. Każda z nich kryje jakieś tajemnice, np. znajdująca się przy drodze dużej wychodni skała została nazwana „Grunwald” dla uczczenia pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem i biorących w niej udział 7 rycerzy z okolicy. 

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Poza zapoznaniem się z ekspozycją oraz interaktywnymi stanowiskami z wykorzystaniem multimediów dotyczących flory i fauny Pogórza Ciężkowickiego mieliśmy możliwość uczestniczenia w interaktywnej lekcji przyrody prowadzonej przez P. Piotra Drebota. Na koniec obejrzeliśmy ekologiczny film dotyczący rzeki Biała. 

Poza ważnym elementem integracyjnym, wycieczka stała się lekcją historii, biologii, geografii, geologii oraz ekologii.  

Do Jaworzna wróciliśmy wieczorem, trochę zmęczeni, ale zadowoleni z miło i pożytecznie spędzonego czasu.  

Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas: M. Mikołajczak, M. Dąbek-Nagacz oraz nauczyciele: J. Margielewska-Gromadka, M. Klimek, R. Pawlik

Organizator wycieczki: PTTK oddział w Jaworznie 

DZIĘKUJEMY za super lekcję w terenie. 😊 

MND

Ilość odsłon: 1690

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.