CKZIU złapane w sieć? Czujesz to?

12-05-2022

Ambasada USA i American Corners zapraszają nauczycieli, rodziców i młodzież na cykl bezpłatnych warsztatów online pt.: Cyber(nie)bezpieczeństwa – jak się chronić”. Nauczyciel i ekspert Łukasz Gierek zaprasza do świata bezpiecznego Internetu, pokaże jak weryfikować  informacje, jak rozpoznać trolla i uniknąć manipulacji oraz dostępu nieproszonych osób do naszych wrażliwych danych.

Spotkania będą odbywać się w języku polskim w czwartki w godz.  18:00 – 19:30.  Można uczestniczyć w dowolnie wybranych warsztatach.
Uczestnicy i uczestniczki, którzy się zarejestrują i wezmą udział we wszystkich spotkaniach  otrzymają certyfikat poświadczający ukończenie całego cyklu. 

Osobom zarejestrowanym prześlemy link do wydarzenia na platformie MS Teams na adres email podany przy rejestracji.

Cykl “Cyber(nie)bezpieczeństwa” składa się z 4 webinariów na poniższe tematy: 

12.05.2022  18:00
Jak fake news staje się newsem, a hate speech nowomową.
Albert Einstein powiedział kiedyś, iż „Wadą cytatów internetowych jest to, że każdy od razu wierzy w ich prawdziwość” – postaramy się udowodnić, iż słowa wybitnego uczonego są rzeczywiście prawdą, a może nie są? Co w dzisiejszym świecie jest prawdą, a co fałszem? Jak nie płynąć z falą fake newsów i segregować wiadomości z mediów społecznościowych. Jak walczyć z hejtem? O tym wszystkim dowiesz się na tym webinarze.

Link do rejestracji (dziś tylko do godz. 16:00): bit.ly/formularz_hate_i_fake


19.05.2022 18:00
Dezinformacja w sieci, czyli ciemna strona Internetu.
Wojna w XXI wieku przeniosła się do mediów cyfrowych. Gdy kiedyś zastanawialiście się jak wyglądałaby nowoczesna wojna w dobie mediów społecznościowych – to właśnie ona trwa. Została poprzedzona cyberalertami, atakami na infrastrukturę informatyczną kraju, sianiem paniki i szeroko pojętą dezinformacją – i to wszystko działo się wtedy, gdy jeszcze wojny oficjalnie nie rozpoczęto. Szeroko dostępne mass media, brak możliwości dezaktywacji Internetu w kraju atakowanym spowodowały, iż docierają do nas różne newsy, tak więc – jak odróżnić prawdę od fałszu, jak nie ulec propagandzie, jak nie udostępnić tego, czego nie powinniśmy – aby nie siać dezinformacji i paniki, jak rozpoznać trolla Internetowego, czy jak nie dać się zmanipulować informacją – o tym wszystkim dowiecie się na tym webinarze.

Link do rejestracji (do 18.05.2022)bit.ly/formularz_dezinformacja

26.05.2022 18:00
Socjotechniki i inne formy „cybermanipulacji”.
„Dzień dobry, ja dzwonię do Pani/ Pana z programu czysty powiat /twoje województwo dba o zdrowie/ z prezentacją fantastycznych, super niepotrzebnych produktów w fantastycznej, super dużej cenie, gdzie do odebrania ma Pan/Pani wyjątkowy gadżet. Mogę też dzwonić do Pana/Pani w nietypowej sprawie – włamania na Państwa konto bankowe, ale mogę też wysłać fałszywego sms, sfałszować stronę banku lub… no właśnie – możliwości i prób oszukiwania zwykłego obywatela jest mnóstwo, niestety, nie znając mechanizmów internetowych lub socjotechnik coraz bardziej dajemy się oszukiwać.  Jak być bezpiecznym, jak weryfikować informacje, jak nie dać się wyprowadzić w socjologiczno- marketingowy ciemny róg – dowiesz się na tym webinarze.”

 

Link do rejestracji (do 25.05.2022): bit.ly/formularz_cybermanipulacja

 

02.06.2022 18:00
Deepfake – coraz bardziej prawdziwa nieprawda.
Kłamstwo w kooperacji z nowoczesną technologią, bardzo sprawnie potrafi udawać prawdę, logika i kultura nie mają szans, aby bez odpowiedniej wiedzy wydostać się z mrocznej studni nieprawdy i manipulacji. Tym  właśnie jest deepfake – nowoczesna technologia, która była do tej pory przyjmowana jako ciekawostka z krainy sci-fi, czy jako pokaz możliwości telewizji i mediów przyszłości – dziś stała się skutecznym orężem w sianiu nieprawdy i dezinformacji. Orężem  bardzo potrzebnym, aby sterować społeczeństwem, ale także aby być częścią taktyki wojskowej zmieniającej losy świata. Czy da się odróżnić foto manipulację od prawdy – są na to sprawdzone metody, o których opowiem, czy da się odróżnić deepfake od prawdy… na to pytanie postaram się odpowiedzieć na tym webinarze.

Link do rejestracji (do 01.06.2022)bit.ly/formularz_deepfake

 

Więcej informacji na stronie: https://pl.usembassy.gov/pl/webinary/ i na naszym Facebooku: https://bit.ly/3NiFJlx

 

Ilość odsłon: 460

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.