Co nas kręci, co nas inspiruje…

26-10-2021

19 października w holu budynku III odbył się pokaz hobby, zainteresowań i osiągnięć uczniów CKZiU.

By tradycji stało się zadość w trakcie obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery młodzież w naszym Centrum miała szansę zaprezentować swoje zainteresowania, hobby. Tegorocznej edycji przyświecało hasło: „Wyprawa na 3K- Kariera.Kompetencje.Kreatywność”.

We wtorek hol budynku III należał do wyjątkowej dużej grupy dwudziestu pięciu wspaniałych, bo tylu odważyło się przedstawić swoje pasje i podzielić się nimi ze społecznością szkolną.

Oprócz prac graficznych, które możemy oglądać co roku podczas obchodów OTK, zobaczyliśmy dzieła rąk przedstawicieli innych dziedzin sztuki: rękodzielnictwa- wytwory biżuterii oraz ceramiki, maskotki wykonywane na szydełku czy fotografii. Zobaczyliśmy też drukowanie na drukarce 3D modelu łódki, hodowlę pająków, kolekcję kapeluszy, replik broni i strojów militarnych, posłuchaliśmy muzyki granej na keyboardzie i mogliśmy śledzić sprawność w układaniu kostek Rubika. Ale to nie wszystko oglądaliśmy także specjalnie zaprojektowane klawiatury mechaniczne, malowane ręcznie figurki wojowników, pojazdów z gier, szkice architektoniczne i portrety zwierząt. Mogliśmy też zagrać w stare gry na leciwych komputerach, pooglądać wiekowe aparaty fotograficzne i najnowsze modele rowerów, bo i fana tego środka lokomocji mieliśmy wśród wystawców. Jednym słowem wiele pasji kilkudziesięciu uczniów.

A zatem, kto się odważył zaprezentować? Kogo podziwiała społeczność CKZiU?

Oto lista odważnych:

Jakub Stroński i Szymon Cichoń zachwycali zręcznością w kontakcie z kostkami i ostrosłupami oraz innymi cudami do układania. Szymon układa je od 5 lat, cały czas szukając nowych wyzwań. Posiada kolekcje 12 różnych kostek. Kuba nie tylko kręci kostką, ale także jo-jo. Pokazał kilka ciekawych trików z tym przedmiotem.

Maria Fedak uczestniczyła w warsztatach fotograficznych i wygrała Jaworznicki konkurs „Street book”. Tam jako nagrodę otrzymała swój pierwszy aparat fotograficzny, co przyczyniło się do rozwoju nowej pasji – fotografii. Zaprezentowała szereg zdjęć, zwłaszcza natury, świadczących dużej wrażliwości artystycznej ich autorki.

Oliwia Dworak zauroczyła ręcznie wykonywaną biżuterią, którą od roku sama wykonuje. Zaprezentowała naszyjniki, bransoletki, kolczyki i pierścionki. Do swoich prac stara się wybierać jak najlepsze produkty. Życzymy Oliwii kreatywnych pomysłów na nowe cudeńka.

Igor Szuba ubiegłoroczny finalista konkursu „Mój pomysł na biznes” zabrał nas w świat nowych technologii, prezentując własne klawiatury mechaniczne oraz ergonomiczne przełączniki. Szkoda, że w tym roku nie było żadnego „żeńskiego” modelu klawiatury. Ten różowy sprzed dwóch lat…

Agnieszka Bieniek rysuje od 12. roku życia. Jest mistrzynią rysunku i grafiki, interesuje ją głównie furry art. Wśród oglądających znalazło się wielu fanów tego stylu.

Olivier Gregorczyk to młody człowiek, który ma nietypowe hobby- od 6 lat hoduje pająki i ma ich, nie licząc kątników domowych, 20 sztuk. Oczywiście tych mniej i bardziej jadowitych ptaszników. Fanów terrarystyki w wydaniu arachne w naszej szkole jest wielu.

Jakub Stawski pokazał, że glina w połączeniu ze szkłem i szkliwem daje wspaniałą rzecz – ceramikę. Zajmuje się nią od 4 lat, szlifując umiejętności w Stowarzyszeniu Betlejem. Od
od 2 lat zajmuje się również szydełkowaniem. Wieloryb z ośmiornica, domki i inne cudeńka cieszyły oko oglądających.

Kamil Szmyd, zbieracz oryginalnych kapeluszy, broni i przedmiotów wojennych od 4 lat gromadzi rożne artefakty. Jego zbiory są pokaźne.

Szymon Musiał -rysuje głównie dla siebie, aby miło spędzić czas. Digital Art zajmuje się na poważnie od 2 lat. Jego grafiki portretują postaci z gier, a sam digital art to szeroko rozumiane rysowanie i malowanie przy pomocy tabletu graficznego i programu do edycji grafiki rastrowej takiego choćby jak Krita. Szymon przedstawił nam całkiem pokaźny zbiór grafik.

Tomasz Cyba, Kamil Chacuś i Kamil Buk reprezentują ciekawą pasję, a mianowicie przygotowywanie, malowanie figurek z systemów bitewnych farbami akrylowymi. Ich stanowisko było podzielone na dwie części- sekcję historyczną, w której mogliśmy oglądać wojowników kompletnie odzianych i uzbrojonych oraz sekcję praktycznej produkcji, na której był pokaz malowania figurek. Armii z takim wyposażeniem i duchem bojowym można pozazdrościć.

Łukasz Dym podzielał pasje modelarskie kolegów i zaprezentował wymalowane przez siebie postaci rycerzy i wojów, podobnie jak Konrad Stróżyński, który przyniósł do zaprezentowania pojazdy bojowe i niezły arsenał replik broni. Zainteresowania służbami mundurowymi i militariami widoczne były także w stroju prezentera. Fanów wojskowości ma wśród przyjaciół, z którymi od 3 lat ubiera się jak żołnierze, wzorując się na mundurach różnych armii.

Gabriel Solecki dostarczył rozrywki fanom gier komputerowych. Na jego stoisku pojawiło się mini muzeum komputerów. Uczestnicy mogli pograć na zabytkowym sprzęcie w takież same „zabytkowe” gry, pooglądać stacje dysków nie używane od 20 lat i podziwiać kolekcję starych aparatów fotograficznych.

Emilia Pater zadziwiła precyzją i realizmem wykonania rysunków budynków architektonicznych. Tworzy je używając cienkopisów. Uwiecznia architekturę zarówno ze zdjęć, jak i z wyobraźni. Rysunek tego typu ćwiczy od roku i jak widać z bardzo dobrym skutkiem.

Hubert Kubowicz to nie tylko sportowiec, ale i pasjonata nowych technologii, to młody inżynier, który zajmuje się drukiem 3D. Na naszych oczach rosła łódeczka, a oglądający podziwiali nie tylko jej powstawanie, ale też gotowe wcześniej wykonane prace. I pomyśleć, że można sobie czaszkę wydrukować… Hubert pracuje także nad udoskonaleniem protezy ręki, którą sam wykonał.

Patrycja Halota ćwiczy rysunek od 10 lat i podczas pokazu portretowała chętnych na uwiecznienie swojego wizerunku. Największa przyjemność sprawia jej rysowanie postaci żeńskich. W wykonywanych pracach stosuje różne techniki i choć uczy się na informatyka, rysowanie na zawsze pozostanie jej pasją.

Grzegorz Woliński to pasjonat rowerów, człowiek, który wie, co komu doradzić, jak naprawić sprzęt, jak wybrać dobry osprzęt. To człowiek, dla którego wszystko ma dwa kółka. Takie też swoje „wypasione” zaprezentował społeczności szkolnej.

Trio w składzie: Kamil Gałuszka, Kacper Lenarczyk i Lidia Malinowska wykonało dla uczestników pokazu dwie piosenki a Capella, a Kamil zagrał jeszcze na keyboardzie, na którym ćwiczy od 2 lat, dokonując dużych postępów jak na samouka.

Przyszło nam się spotkać także z mistrzami: z mistrzynią kreski- z Magdaleną Okońską i z mistrzem pięści- Marcelem Ptakiem.

Magdalena portretuje głównie zwierzęta, korzystając z różnych technik malarskich. Rzadziej tworzy pejzaże. Maluje w akrylu, stosuje suche pastele. Malowanie to jej sposób na spędzanie wolnego czasu- od 5 lat zajmuje się nim, jak sama określiła, na poważnie, a od 10 hobbistycznie. Zwierzęta z jej portretów przemawiają do nas. Jeszcze słychać ryk dzikiej bestii…

A Marcel, nasz skromny Mistrz Polski Juniorów w boksie, przywiózł zdobyte puchary, liczne medale, którymi został obsypany w niespełna 4 lata, odkąd zaczął trenować. Jak widać talent ma wielki i kariera sportowa się kroi- to można stwierdzić bez patrzenia w karty.

„Kariera. Kompetencje. Kreatywność”- 3 K, to trzy ważne słowa, które towarzyszyły nam podczas tegorocznej prezentacji hobby, zainteresowań i sukcesów uczniów, tych mniejszych i tych większych, spektakularnych. Inspirujące jest to, że tylu z nas podąża za głosem serca, że rozwija swoje pasje i zainteresowania, że stawia sobie cele. Zatem osiągajmy to, czego pragniemy, planujmy karierę, korzystając z naszych kompetencji i kreatywności. Wtedy przyszłość stanie się inspirującym przeżyciem, źródłem satysfakcji. Tego życzmy sobie wszyscy. Żyjmy z pasją, zdobywajmy szczyty. I uczestniczmy za rok w kolejnej edycji OTK z pokazem hobby i zainteresowań 🙂

P. Skalny, I. Chacuś, TMŁ

Ilość odsłon: 1408

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.