„Czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał”

07-01-2018

CZEGO JAŚ SIĘ NIE NAUCZYŁ TEGO JAN NIE BĘDZIE UMIAŁ”

Czyli dobre obyczaje w życiu codziennym i szkolnym

Każdy z nas jest indywidualnością, ma inną osobowość, temperament. Często denerwują nas nakazy i zakazy, ograniczają normy i przepisy, usztywnią ją zasady i reguły. Ale spróbujmy bez nich żyć!

Wyobraźmy sobie choćby jeden dzień, w którym wszystko jest dozwolone i nic nie jest zabronione, każdy może robić co chce, jak chce i kiedy chce. Byłby to zapewne najgorszy dzień w dziejach ludzkości. Żyjąc wśród ludzi musimy przestrzegać praw i zwyczajów. Nie możemy też lekceważyć reguł dobrego wychowania, chociaż za ich łamanie nie grozi nam mandat czy więzienie.

 3 stycznia 2018 roku odbył się w CKZiU konkurs dotyczący dobrych manier ,który ma za zadanie wyłonić „ Mistrza  Savoir  vivre Uczniowie mierzyli się wielu konkurencjach takich jak :

„CZY UMIESZ ZACHOWAĆ SIĘ PRZY STOLE”,  TEST DOBRYCH MANIER „Dobre  Wychowanie  w przysłowiach” oraz znajomość takich pojęć jak: DOBRE MANIERY, BON TON, SAVOIR – VIVRE, ETYKIETA, GAFA, AFRONT.

Na koniec uczniowie przystąpili do wspólnej pracy nad opracowaniem „Szkolnego kodeksu dobrych manier”

Celem opracowania kodeksu było uświadomienie uczniom, że naukę form towarzyskich rozpoczynamy od stosowania podstawowych, bardzo ważnych zasad obowiązujących we wszystkich kontaktach międzyludzkich. Zasady te to: uprzejmość, punktualność, uśmiech, życzliwość, dyskrecja, prawdomówność, uczciwość, a ogólnie określa je się jako kulturę dnia codziennego. Przedstawienie uczniom listy nieeleganckich ,czasem niekontrolowanych  gestów, odruchów. Zwrócenie uwagi na niestosowność tego typu zachowań i konieczność pracy nad  ich wyeliminowaniem.

Konkurs odbył się w ramach realizacji projektu –konkursu „ Szkoła Dobrze Wychowana „ do którego przystąpiło CKZiU w Jaworznie ,a że  świetnie się bawiliśmy zobaczcie sami jak zawsze był z mani nasz niezawodny fotoreporter Paweł Bień .                                           

 M.R.

Ilość odsłon: 1310

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.