„Będziemy potrzebować się nawzajem, żeby przetrwać i móc się rozwijać ”- ten przekaz z wystąpienia dyrektor CKZiU p. Simony Smugowskiej, który wybrzmiał w sali gimnastycznej we wtorek 15 października, jest chyba najlepszym podsumowaniem tegorocznego święta Dnia Edukacji Narodowej. Choć zapewne kontekst tej wypowiedzi szczególnie dobrze był zrozumiany w szkole przy Promiennej 65, to przecież myśl ta ma charakter bardziej uniwersalny. Szkoła i edukacja, jak podkreśliła p. Smugowska, to wszak „wspólnota, która wzajem się wspiera i dba o swoje dobre imię”.
Wystąpienie pani dyrektor było częścią uroczystej akademii przygotowanej przez Szkolną Radę Uczniowską oraz jej opiekunów. O wczesnej godzinie popołudniowej społeczność CKZiU zebrała się w sali gimnastycznej, białe koszule połyskiwały w blasku październikowego słońca, gdy wprowadzano sztandar Technikum nr 6 im. króla Jana III Sobieskiego i gdy w chwilę później śpiewano hymn narodowy. Ta część akademii miała charakter uroczysty i odświętny, niemniej chwilę potem atmosfera nieco się zmieniła.
Przyczyną zmiany nastroju było ogłoszenie wyników uczniowskiej ankiety, którą rokrocznie przeprowadza SRU. Inspiracją całego wydarzenia są filmowe Oscary przyznawane w drodze głosowania najlepszym z najlepszych. Tym razem kluczem wyborów były, zgodnie z duchem czasów, internetowe aplikacje. „Nauczyciel jako typowy użytkownik aplikacji?”- brzmi intrygująco, zwłaszcza gdy za tą pozornie zabawna formą kryje się całkiem poważne uzasadnienie wyborów.
Jawory 2024 (czyli szkolne Oscary) przyznano w siedmiu kategoriach:
- Google; użytkownik tej aplikacji ma wszechstronną wiedzę, potrafi odpowiedzieć zarówno na najtrudniejsze nawet pytanie, jak też na to mniej lotne. W tej kategorii nagrodę otrzymała S. Smugowska.
- Fitatu; użytkownik tej aplikacji jest niezwykle wysportowany, jego sylwetka mówi sama za siebie a liczenie kalorii to przysłowiowa bułka z… humusem. W tej kategorii zwycięża M. Kędrak.
- Duolingo; użytkownik tej aplikacji jest mistrzem językowym, i to nie w jednym języku, zaś po kursie z Duolingo nawet niemy będzie hablante nativo/a. Nagrodę w tej kategorii otrzymała K. Pelc.
- X ; ten użytkownik jest skarbnicą wiedzy, potrafi zarzucić dobrym żartem, zna najgorętsze newsy, słowem można się od niego szybko uzależnić. Nagrodę w tej kategorii otrzymał J. Łoś.
- Gadu-Gadu; z kolei użytkownik tej apki jest niezwykle przebojowy i przyjazny, ma potężne pokłady empatii, jest niezrównanym słuchaczem, ale ma też wiele do powiedzenia. W tej kategorii nagrodę otrzymała p. P. Stachoń-Pastucha.
- Lekturowo; użytkownik tej aplikacji to oczytany pasjonat literatury o niezwykle bogatej osobowości a przy tym piękny jak baśnie Andersena. Nagrodę w kategorii Lekturowo otrzymała B. Guja.
- Instagram; niezwykle modny, popularny, młodzieżowy typ użytkownika. Wyznacza trendy, zaś wiedzę przekaże w formie możliwie najprostszej. Przy tym wielozadaniowy, nieszablonowy i niezwykle pomysłowy. Nagrodę w tej kategorii otrzymał p. W. Bubak.
No i tak oto doszliśmy do końca gali. Kończy się również relacja z wydarzeń tego dnia, które po raz kolejny społeczność CKZiU obchodziła w szkole przy Promiennej 65.
Janusz Papaj
Ilość odsłon: 664