Dziwni to ludzie Ci profesorowie, czyli Dzień Edukacji Narodowej w CKZiU

20-10-2019

Dziwni to ludzie Ci profesorowie – takimi słowy zaczęła swoje krótkie wystąpienie podczas akademii  z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektor CKZiU pani Simona Smugowska. Słowa Kornela Makuszyńskiego, wypowiedziane niemal już sto lat temu, wciąż jak ulał pasują do ludzi, co dziwny ten zawód wybrali i wciąż w nim się odnajdują, wciąż uporczywie trwają, choć, jak powiedziała pani dyrektor, wymagań i wyzwań wokół coraz więcej. Jednak, idąc za myślą przewodnią wystąpienia, jest  ślad, co po pracy nauczyciela pozostaje i nadzieję on daje i do dalszej pracy motywację, bo edukacja to wszak ślad, co na zawsze zostaje.

Ale czy jest to praca, którą wykonywać każdy może?

Otóż pewnemu obywatelowi przyśniło się wieczorem, że jest profesorem … i choć wierszyk, który podczas akademii wszyscy usłyszeli, był formą żartobliwą, to jednak dla śniącego był koszmarem sennym, z którego z przyjemnością się obudził. Dla nauczycieli jednak to rzeczywistość, która raz do rozpaczy doprowadza, innym zaś razem uskrzydla i rozpromienia. Zwłaszcza, gdy trud jest przez brać szkolną doceniany.

Tak też się stało i tym razem, gdy nagrody szkolne, zwane już czas jakiś Jaworami, zostały rozdane. W wielu kategoriach młodzież cekaziutkowska swoje głosy dawała, w ten swoisty sposób pracę nauczyciela doceniając. A to męczydusza, a to złoty dyrygent, nauczyciel niespodzianka, złoty ekspres czy bratnia dusza. Kategorii co niemiara, nagrodzonych wielu, laury na głowach i doniczki w dłoniach. Miły akcent w ogólnej atmosferze zabawy i śmiechu. Chwała i uznanie Szkolnej Radzie Uczniowskiej, że znakomicie nadają zabawowy charakter wydarzeniu,  z dużym wyczuciem i niezaprzeczalnym wdziękiem to czyniąc.

No bo przecie, jak już wiemy, zawód ten nie dla każdego, więc go od czasu do czasu docenić trzeba, profesora tego dziwnego choć  troszkę połechtać, boć bez niego ucznia nie ma, szkoły nie ma, ślad edukacyjny zanika i w ogóle, czy ktokolwiek słyszał o okręcie, co by dookoła świata przez szkolne lata bez kapitana płynął ?

Z reporterskim pozdrowieniem

Janusz Papaj

Ilość odsłon: 1616

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.