Elektromobilność szansą rozwoju polskiej gospodarki?

30-04-2017

Smog, problemy z dostawą energii, przeludnienie, korki… świat przyszłości, a może współczesna już rzeczywistość? Z tymi problemami mierzyli się uczestnicy dwudniowej konferencji „Elektromobilność szansą rozwoju polskiej gospodarki” zorganizowanej w dniach 26 – 27 kwietnia w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

Aula Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach… Na środku stół konferencyjny. Za nim doświadczeni praktycy i teoretycy poszukujący nowoczesnych rozwiązań technologicznych, żeby sprostać wymaganiom czasów współczesnych. Po drugiej stronie stołu głodni wiedzy studenci, goście i przede wszystkim MY uczniowie i nauczyciele CKZiU Jaworzno – czyli osoby, które  nie długo będą zmagać się z problemami, jakie niesie przyszłość.

MY stanowimy większość na sali. Z dumą słuchamy, że nasze Jaworzno jest gościem specjalnym, a Prezydent Paweł Silbert występuje w roli eksperta. Jaworzno jest podawane za przykład miasta, gdzie wykorzystuje się najnowsze technologie. Przede wszystkim na językach prelegentów jest komunikacja miejska, która wykorzystuje autobusy elektryczne. Ku naszemu zaskoczeniu okazuje się, że jesteśmy świadkami niecodziennego wydarzenia – Prezydent Paweł Silbert, reprezentujący Miasto Jaworzno, podpisuje umowę, która powołuje do życia Inteligentną Śląską Strefę E-Mobile. W umowie partycypują oprócz Miasta Jaworzna: Centrum Badawcze PAN KENZO, Instytut Maszyn Przepływowych PAN, w imieniu którego umowę podpisywał Sebastian Bykuć, Polski Program Elektryfikacji Motoryzacji, reprezentowany przez Wojciecha Czaplę oraz Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, która była reprezentowana przez rektora Andrzeja Grzybowskiego.

Co daje umowa?

Wszystko wskazuje na to, że dzięki tej umowie Jaworzno zyska nowy środek komunikacji w postaci elektrycznych taksówek, które będą kursowały między Jaworznem, a Katowicami. Jeśli projekt się sprawdzi, to istnieje możliwość rozbudowy sieci komunikacyjnej o inne miasta.

My tam byliśmy i to widzieliśmy 🙂

D.D.Z.

 

Ilość odsłon: 1042

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.