Jaworznicki Maraton Przedsiębiorczości dobiega końca…

02-12-2019

Jak co roku w naszym Centrum zostały podjęte działania w ramach Jaworznickiego Maratonu Przedsiębiorczości, który trwa od 15 listopada do 6 grudnia. Odbiorcami części z nich byli nasi uczniowie, części uczniowie klas ósmych szkół podstawowych naszego miasta.

Co obejmowała tegoroczna edycja?

Na początek był to udział naszych uczniów w uroczystej gali III edycji konkursu „Przedsiębiorcze Jaworzno”, zorganizowanego przez Jaworznicką Izbę Gospodarczą, podczas której uhonorowano najlepsze firmy z Jaworzna. Firmą roku został FUD-MEN.

Następnie uczniowie drugich i czwartych klas automatycznych i mechatronicznych uczestniczyli w spotkaniu z panem Franciszkiem Matysikiem, wiceprezesem Jaworznickiej Izby Gospodarczej oraz panem Grzegorzem Byrczkiem, reprezentującym Andrychowską Fabrykę Maszyn DEFRUM S.A. Podczas niego dowiedzieli się, jak można planować ścieżkę kariery w firmach zatrudniających automatyków i mechatroników, jakich kompetencji pracowniczych oczekuje pracodawca, jakie są zarobki w branży osób obsługujących na przykład obrabiarki CNC.

Klasy trzecie uczestniczyły w prelekcji pt. „Jak przekształcać marzenia w cele, jak je formułować, a później realizować. Skąd czerpać motywację do działania” wygłoszonej przez pana Kamila Zielińskiego, psychologa, coacha oraz w projekcji filmu „Z najwyższego szczytu”, który obrazował poruszany temat.

Planowanie przyszłości, szukanie motywacji, szczególnie tej wewnętrznej, w osiąganiu postawionych celów, jest wyrazem naszej przedsiębiorczości, podobnie jak dbanie o własny wizerunek, o to, by dobrze prezentować się w sieci i w realu. Tych zagadnień dotyczyły kolejne działania: prelekcja dla klas II na temat „Personal brandingu” wygłoszona przez panią dr Barbarę Wolek-Kocur z WSZOP w Katowicach oraz warsztaty z „Dress code” prowadzone prze panie Magdalenę Wrone i Magdalenę Krepel w powiatowego Urzędu Pracy dla samorządów klasowych klas I oraz samorządu uczniowskiego.

To dla uczniów CKZiU, a dla uczniów klas VIII przygotowaliśmy wizyty studyjne u pracodawców, podczas który zobaczyli rzeczywiste warunki pracy w firmach, zapoznali się ze specyfiką zawodów i dzięki temu będą mogli świadomie podejmować decyzje dotyczące dalszej edukacji. Czy wybiorą zawody, w których kształcimy w CKZiU? Zobaczymy. Na razie młodzi ludzie uczestniczyli w wizytach: w Tauronie Wytwarzanie S.A. Elektrownia II, w Tauronie Wydobycie S.A. Szyb Górniczy Sobieski, w redakcji gazety „Co Tydzień”, w Banku PKO S.A. oraz w firmach „Informatics” i „Synapsa”.

Co przed nami?

Spotkanie z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy na temat „Źródeł informacji o rynku pracy”.

Kilka słów o inspiracji dla Jaworznickiego Maratonu Przedsiębiorczości

Inspiracja dla JMP jest Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W tym roku obchodzony w dniach 18.11.2019 – 24.11.2019 miał promować świadomy rozwój zawodowy, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. To również święto tych, którzy nie boją się ryzyka i przełamują bariery.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości organizowany jest od 2008 r. w ponad 150 krajach świata, w tym w Polsce. W jego trakcie organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, zakładania start-upów, negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki.

W inicjatywy organizowane w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości włączają się miliony młodych ludzi, tworząc w ten sposób wielki ruch społeczny, będący źródłem nowych idei i motorem zmian na lepsze. Tydzień jest również okazją do podkreślenia roli innowatorów i pracodawców, którzy tworząc firmy przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia mieszkańców. Imprezy organizowane w listopadzie są dobrą okazją, by wymienić się doświadczeniami i uruchomić potencjał kolejnych pokoleń przedsiębiorców.

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości byli premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. Koordynatorem ŚTP w Polsce jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która dąży do stworzenia jak najszerszej koalicji organizacji, instytucji i osób, które zaangażują się w organizację tego przedsięwzięcia.

Więcej informacji na stronie Global Entrepreneurship Week.

TMŁ

A oto fotorelacja:

Ilość odsłon: 1173

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.