W ramach zajęć praktycznych uczniowie klas 3-ich o specjalności technik górnictwa podziemnego skorzystali z zaproszenia Dyrektora ds. Technicznych Janusza Jarczyka i dnia 12 oraz 23 lutego uczestniczyli w wycieczce na terenie Zakładu Górniczego Sobieski Tauron Wydobycie S.A. Podczas zwiedzania poznali systemem dyspozytorski zakładu górniczego. Inżynier budujący system przedstawił bardzo szczegółowo dyspozytornię, jako miejsce finalnego spływu informacji, wizualizacji z użyciem najnowocześniejszych ekranów modułowych cienko ramkowych, łączności z wykorzystaniem szerokiego spektrum linii przesyłowych zapewniających możliwość komunikacji w każdych warunkach i najnowocześniejszych urządzeń telekomunikacyjnych. Oglądaliśmy również zakończenia systemu „nerwowego” kopalni, jakimi są czujniki, kamery i telefony alarmowe.
Dalszy ciąg wycieczki poświęcony był działaniom proekologicznym zakładu, czyli: zakładowej stacji uzdatniania wody, w której woda odpompowywana z dołu w systemie odwadniania wyrobisk przystosowywana jest do powrotnego wykorzystania, jako woda technologiczna w łaźniach i woda pitna, z czego warto podkreślić, iż woda technologiczna jest, w jakości nadającej się do spożycia (w razie awarii górnik na dole może użyć tej wody do picia), a wydajność stacji wynosi 6 tyś. litrów na minutę. Drugim miejscem była stacja pomp ciepła, wykorzystywana, jako źródło ciepła, które jest generowane z wód dołowych.
Na zakończenie wycieczki zapoznaliśmy się z kolejkami podwieszanymi, stanowiącymi główny system transportu materiałów i ludzi w wyrobiskach dołowych w naszym zakładzie górniczym.
Wnioski, jakie nam się nasunęły po wycieczce są jasne: zakład górniczy to bardzo złożony organizmie, w którym nie szczędzi się środków by podnosić bezpieczeństwo (najnowocześniejszy system dyspozytorski) i ekologię (stacja uzdatniania wody i pompy ciepła).
RT
Ilość odsłon: 1466