Lądowanie na ekranie z Wikipedią

03-02-2023

„I have a dream” – mam marzenie. Wszystko zaczyna się od marzeń. Jakie jest marzenie z dzieciństwa Waszego kolegi Wiktora Pawuski? Chce zostać astronautą i wyjść poza ziemską orbitę. Czy spełni się jego marzenie czas pokaże, ale jedno wiemy na pewno, jest na dobrej drodze.

Wiktor jest już licencjonowanym pilotem oraz uczniem klasy IVbT5 na kierunku technik fotografii i multimediów. Fotografia to druga jego pasja. Dlatego też zdecydował się na stworzenie własnego projektu społecznego pt. „ Lądowanie na ekranie z Wikipedią.”

Cele projektu były następujące:

  • Wspieranie uczniowskich pasji i kreatywnego sposobu myślenia,
  • Włączanie uczniów do tworzenia wolnej wiedzy,
  • Wykorzystanie Wikipedii w szkole, nauka edycji i korzystania z zasobów wolnej wiedzy,
  • Przeprowadzenie projektu społecznego,
  • Promocja miasta Jaworzna, CKZiU Jaworzno, Wikimedia Polska, Szkoły Pilotów AIR4 sp.z o.o. w Gliwicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

 

Projekt  polegał na wykonaniu przez ucznia zdjęć miasta Jaworzna podczas lotu samolotem a następnie umieszczeniu tych zdjęć z opisami w Wikipedii na licencji Creative Commons. Uczeń wraz z opiekunką projektu, nauczycielką, Anną Kosobudzką  zostali przeszkoleni z zasad edycji w Wikipedii przez trenerki – wikipedystki panie Klarę Sielicką- Baryłkę i Wiolettę Matusiak. Efekty pracy zostały zaprezentowane  30 stycznia br.,  uczniom klasy 1bT5 CKZiU podczas lekcji. Wiktor pokazał jak jego zdjęcia lądowały na ekranie i wraz z opiekunką oraz wikipedystką panią Wiolettą Matusiak omówił aspekty związane z prawem autorskim oraz jak współtworzyć encyklopedię. Pani Wioletta wyjaśniła młodzieży czym jest Wikipedia oraz zachęciła uczniów do zaangażowania się w jej edycję. Podczas prelekcji okazało się, że jeden z nauczycieli CKZiU ma już swój biogram w Wikipedii i niejako przy okazji, na żywo, Wiktor zrobił mu zdjęcie i umieścił w Wikimedia Commons. Kim jest ten tajemniczy nauczyciel? Chodzi oczywiście o pana Krzysztofa Pileckiego, nauczyciela fotografii, który robił zdjęcia podczas wydarzenia. Punktem kulminacyjnym projektu jest wystawa w jaworznickiej bibliotece. Zdjęcia przedstawiają m.in. park Gródek, GEOsferę, Sosinę, centrum i panoramę naszego miasta, wykonaną z wysokości 500 metrów. Każde zdjęcie opatrzone jest linkiem i kodem QR prowadzącym do Wikipedii. Wystawę będzie można zobaczyć od 31 stycznia do 11 lutego, a wernisaż wystawy odbędzie się 7 lutego o godzinie 17:00.

Partnerami projektu są: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, Szkoła Pilotów AIR4 sp.z o.o. w Gliwicach, Wikimedia Polska oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie.

 

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Aerial_photographs_of_Jaworzno

Z lotniczym pozdrowieniem 😉

Opiekunka projektu: Anna Kosobudzka

Foto: W. Pawuska, A.Kosobudzka i K. Pilecki
Autor plakatu: Patryk Grabania kl. IVdT5 technik reklamy

 

 

Ilość odsłon: 683

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.