1 marca z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie klas 2ac TE oraz 1a T6 wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu poświęconym promocji książki Karoliny Wichowskiej „Łączka”.
Uczniowie mieli okazję obejrzeć materiał filmowy przedstawiający mroczną historię lat stalinizmu kryjącą się w niedawno odkrytej kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach.
To właśnie w tym miejscu, na tytułowej Łączce, od lipca 2012 roku prowadzone są prace ekshumacyjne zmierzające do odnalezienia i identyfikacji ofiar mordów sądowych z okresu komunizmu, straconych w latach 1948-1956. Uczniowie pogłębili wiedzę na temat historii Żołnierzy Wyklętych oraz niesamowicie trudnego procesu identyfikacji ofiar. Spotkanie z autorką książki ukazało proces odkrywania prawdy historycznej, tak skrzętnie ukrywanej przez władze komunistyczne. Obraz masowych mogił polskich bohaterów, z pietyzmem podnoszonych potrzaskanych szczątków poruszył serca wielu uczniów… Wierzymy, że zaangażowanie młodych ludzi w zainicjowane przez Instytut Pamięci Narodowej obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to doskonała okazja przybliżenia wiedzy historycznej, jak również wyraz rzeczywistego hołdu Bohaterom.
Prelekcja w Instytucie Pamięci Narodowej poprzedzona została wizytą w Muzeum Śląskim w Katowicach. Muzeum mieści się w dawnej Kopalni Katowice i ciągle się tworzy. A efekt jest niezwykły. Mieliśmy okazję obejrzeć kilka wystaw, a nawet aktywnie uczestniczyć w zwiedzaniu. Bardzo ciekawa wystawa w laboratorium przestrzeni teatralnych przedstawiała najważniejsze dokonania teatru europejskiego od czasów antyku po współczesność. Jedną z ciekawszych ekspozycji w muzeum był „labirynt” przez historię Górnego Śląska. Były plakaty z powstań śląskich, życie codzienne Ślązaków pod zaborami i w wolnej Polsce, po I wojnie światowej i w czasie II wojny. Zobaczyliśmy fragmenty peerelowskich bloków i mieszkań oraz „malucha”. Druga część zwiedzania to galeria sztuki polskiej od 1800 – 1945, po 1945 r. oraz galeria śląskiej sztuki sakralnej. Na koniec efektowna sala składająca się z luster – to wystawa izraelskiego rzeźbiarza Daniego Karavana skłaniająca do refleksji nad istotą natury ludzkiej, do spojrzenie w głąb siebie. Spojrzenia w swoje odbicie.
Dziękujemy organizatorom i czekamy na kolejne spotkania z historią.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”58″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”180″ thumbnail_height=”140″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”30″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/rotsu81/domains/ckziu.jaworzno.pl/public_html/wordpress/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Ilość odsłon: 1162