MIEDZYPOWIATOWY KONKURS „Matematyczna Mini Matura”
edycja 2022 – to już historia
W dniu 06.06.2022 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie odbył się finał Międzypowiatowego Konkursu Matematyczna Mini Matura.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas trzecich po szkole podstawowej liceów z terenu miast: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Mysłowice, Sosnowiec.
Głównym celem konkursu było stworzenie uczniom możliwości do zaprezentowania umiejętności matematycznych i weryfikacji poziomu ich opanowania pod kątem przygotowania do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z matematyki w nowej formule od 2023 roku.
Pozostałe cele to: propagowanie i rozwijanie aktywności matematycznej wśród młodzieży; rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych oraz umiejętności logicznego i twórczego myślenia; stwarzanie uczniom okazji do doskonalenia umiejętności matematycznych oraz poszerzenia wiedzy i umiejętności z zakresu matematyki szkoły ponadpodstawowej; stwarzanie warunków do zdrowej rywalizacji.
W konkursie uczestniczyło 729 uczniów z 12 liceów z Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Mysłowic i Sosnowca.
Konkurs realizowany był w trzech etapach.
Etap szkolny – 30.03.2002 r.
Szkolne komisje konkursowe zakwalifikowały do drugiego etapu konkursu 77 uczestników.
Etap powiatowy – 12 kwietnia 2022 r.
Etap ten przeprowadzono w szkołach z powiatów: Dąbrowa Górnicza – Zespół Szkół Ekonomicznych; Jaworzno – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego; Mysłowice – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki; Sosnowiec – II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater. Powiatowe komisje konkursowe wyłoniły 37 finalistów.
Etap miedzypowiatowy – 06 czerwca 2022 r.
Finał konkursu zorganizowany został w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie. Poziom uczestników był zaskakująco wysoki. Aby wyłonić zwycięzców potrzebna była tzw. dogrywka. Ostatecznie trzy pierwsze miejsca i dwa wyróżnienia trafiły do uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica z Sosnowca, a jedno wyróżnienie otrzymał uczeń z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki z Jaworzna.
Na każdym etapie konkursu uczniowie przez 90 min rozwiązywali zadania, za które mogli uzyskać maksymalnie 25 pkt. Do kolejnego etapu przechodziły osoby, które zdobyły co najmniej 80% wszystkich możliwych do zdobycia punktów.
Wszystkie zadania konkursowe były zadaniami autorskimi nauczycieli matematyki współpracującymi w ramach sieci współpracy z Panią Mariolą Dąbek-Nagacz, nauczycielem-doradcą metodycznym dla nauczycieli matematyki szkół ponadpodstawowych w RODN „WOM” w Katowicach. Zadania wzorowane były na przykładach z „Informatora o egzaminie maturalnym z matematyki jako przedmiotu obowiązkowego (poziom podstawowy) od roku 2023/2024” i obejmowały m.in. zagadnienia z zakresu liczb rzeczywistych, wyrażeń algebraicznych, równań i nierówności, układów równań, trygonometrii, funkcji, ciągów, planimetrii, geometrii analitycznej.
Zakres materiału objętego konkursem był ściśle powiązany z obowiązującą podstawą programową matematyki oraz wymaganiami egzaminacyjnymi egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. Dlaczego poziom podstawowy? – Dlatego, że egzamin maturalny z matematyki na tym poziomie jest obowiązkowy dla wszystkich zdających egzamin dojrzałości.
Po części pisemnej, kiedy komisja sprawdzała pracę, finaliści mieli możliwość zrelaksowania się przy grach i zabawach z matematyką w tle. W tym czasie mogli wymienić opinie i podzielić się wrażeniami na temat konkursu. Był to również czas na integrację finalistów z czterech miast.
Podczas finału dodatkową atrakcją był wykład dr. Tomasza Szweda – członka Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, autora zbiorów zadań z matematyki, popularyzatora matematyki, prelegenta wielu wykładów i szkoleń poświęconych matematyce. Wykład poświęcony był uczeniu się z naciskiem na uczenie się matematyki. Bardzo się podobał zarówno uczniom jak i nauczycielom, dla nich będzie wsparciem w doskonaleniu kompetencji dydaktyczno-metodycznych.
Osoby zaangażowane w układanie zadań konkursowych oraz w działania związane z organizacją konkursu:
Mariola Dąbek-Nagacz – pomysłodawca i koordynator konkursu, nauczyciel doradca metodyczny dla nauczycieli matematyki w RODN „WOM” w Katowicach, nauczyciel matematyki w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie;
Elżbieta Gaj – przewodnicząca konkursu, nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jaworznie;
Ewa Banaszek – nauczyciel matematyki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater z Oddziałami Dwujęzycznymi w Sosnowcu;
Edyta Kapral – nauczyciel matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Mysłowicach;
Beata Kowalska – nauczyciel matematyki Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej;
Agnieszka Adamska – nauczyciel matematyki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Miłosza w Jaworznie;
Iwona Milcarz – nauczyciel matematyki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater z Oddziałami Dwujęzycznymi w Sosnowcu;
Agnieszka Jędrzejczak – nauczyciel matematyki w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Sosnowcu;
Michalina Malinowska – nauczyciel matematyki w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu
Sylwia Nowak – nauczyciel przedmiotów graficznych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie
Należą się im podziękowania za ogromne zaangażowanie, kreatywność i poświęcenie własnego czasu wolnego. To zespół, nauczycieli pasjonatów chętnych do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz do podejmowania wyzwań.
Nie sposób nie wymienić instytucji wspierających:
- Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o. – patronat merytoryczny, fundator nagród;
- Czasopismo Świat Matematyki – patronat medialny, fundator nagród;
- Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach – patronat merytoryczny;
- Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe – fundator nagród;
- Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. – fundator nagród;
- Szkoła Językowa „Wieża Babel” z Mysłowic – fundator nagród;
- Wydział Oświaty Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza – fundator nagród;
- Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Jaworzno – fundator nagród;
- Wydział Edukacji Urzędu Miasta Jaworzno
Podziękowanie za wsparcie merytoryczne, ufundowanie nagród, docenienie wysiłku uczestników oraz wkład w rozwój zainteresowań uczniów matematyką.
GRATULUJEMY wszystkim uczestnikom, a w sposób szczególny finalistom oraz zwycięzcom i wyróżnionym!
koordynator konkursu:
Mariola Dąbek-Nagacz
mdabek@womkat.edu.pl
mariola.dabek-nagacz@ckziu.jaworzno.pl
[ngg src=”galleries” ids=”503″ display=”basic_thumbnail”]
Ilość odsłon: 1644