I Festiwal Nauki w CKZiU Jaworzno
Każde zjawisko gdzieś ma swój początek, moment, od którego zaczyna się liczenie czasu, twórczą chwilę w historii świata. Takim momentem w historii szkoły na Promiennej 65 może być wydarzenie, które 1 czerwca 2023 roku zaistniało w czasoprzestrzeni uniwersum pod nazwą „Nauka ma Megamoc”, czyli pierwsza edycja Festiwalu Nauki. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego wydarzenia był jeden z największych podmiotów gospodarczych naszego kraju, firma Tauron Wytwarzanie S.A. przy wsparciu Tauron Wydobycie S.A. Nasze Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie współorganizowało to przedsięwzięcie.
Pogoda tego dnia była szczególnie piękna, słońce świeciło na niemal bezchmurnym niebie, wiał lekki wiatr, zaś temperatura nie przekraczała 25 stopni. Idealne warunki do przeprowadzenia imprezy, której znaczna część odbywała się w plenerach szkolnych. Miejsce akcji już znamy, zatem przyszedł moment, by przybliżyć czas wydarzenia.
Już od wczesnego rana miała miejsce krzątanina – rozstawianie namiotów, krzeseł, stołów oraz przygotowanie rozlicznych stanowisk festiwalowych. Oficjalnie I Festiwal Nauki rozpoczął się o godzinie dziewiątej na boisku szkolnym wystąpieniem dyrektora szkoły p. Simony Smugowskiej. Tuż po powitaniu gości w auli szkolnej miał miejsce wykład inauguracyjny na temat energetyki jądrowej. Wygłosiła go profesor Politechniki Śląskiej dr hab. inż. Mirosława Pawlyta.
No i wreszcie bohaterowie naszej historii oraz treść, czyli właściwa akcja.
Lista uczestników jest naprawdę długa i imponująca, podobnie jak długa i imponująca jest lista wydarzeń pierwszej edycji festiwalu. No, ale po kolei.
Opisując wydarzenia tego dnia, nie od rzeczy będzie wprowadzenie pewnego podziału, celem nadania opowieści większej wyrazistości. Zatem, wydarzenia miały charakter wewnętrzny, tzn. odbywały się w budynku szkoły, zewnętrzny, czyli na terenach do szkoły przylegających oraz takie, które przenikały oba te miejsca.
W budynku szkoły centrum wydarzeń była niewątpliwie aula, tu odbywały się wykłady zaproszonych gości. Oprócz wspomnianego już wykładu o przeszłości i teraźniejszości energetyki jądrowej w naszym kraju, wykłady wygłosili Dyrektor Zarządzający ds. Produkcji Tauron Wytwarzanie p. Adam Sładek, Szef Biura Urządzeń i Instalacji elektrowni Łagisza p. Grzegorz Sojka oraz przedstawiciel Tauron Wytwarzanie S.A. p. Grzegorz Bigos.
No i wreszcie clou całego spotkania, czyli debata oksfordzka, której celem podstawowym było udowodnienie na drodze ożywionej dyskusji, że energetyka jądrowa nie ma sensu i jest, najogólniej rzecz biorąc, niebezpieczna lub też odwrotnie, iż ma sens i nie ma innej przyszłości dla energetyki, jak tylko jądrowa. Jury debaty, w składzie profesor Politechniki Śląskiej dr hab. inż. Mirosława Pawlyta, p. Simona Smugowska, prorektor Akademii Śląskiej p. Magdalena Wierzbik-Strońska oraz nauczyciel akademicki Akademii Śląskiej dr Marcin Budzyński, miało niemały orzech do zgryzienia.
Jednak nie tylko w auli działy się ciekawe rzeczy, również inne miejsca przyciągały swą atrakcyjnością. Zatem w trzecim budynku można było „poszerzyć rzeczywistość”, zakładając naszpikowane elektroniką gogle. Symulatory VA oraz walki robotów, to główne atrakcje tego miejsca. W budynku piątym odbył się konkurs BHP oraz można było poczuć, jak płynie prąd i jak powstaje, a wszystko to dzięki pracownikom Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych oraz ich rozlicznym aparatom do produkcji mocy służącym. No i wreszcie sala gimnastyczna, drugie z centrów mocy, tu już u wejścia czekało stanowisko body paintingu cieszące się niemałą popularnością. W samej sali zaś atmosfera była prawdziwie naukowa, w końcu to festiwal nauki, nie dziwi zatem fakt, że naukowe tu było wszystko. Lewą stronę sali zapełniły stanowiska prezentujące nauczane w CKZiU zawody, w tyle można było podziwiać prace konkursowe fotograficzne i graficzne, zaś część prawa należała do uczestników konkursu, uczniów szkoły, którzy prezentowali swoje nowatorskie projekty w ramach szeroko rozumianego zjawiska Odnawialnych Źródeł Energii. Pięć niezwykle ciekawych projektów konkursowych czekało na werdykt jury, które miało wyłonić zwycięzcę. Skład szacownej komisji jurorskiej stanowili: dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, dyrektor zarządzający ds. produkcji Tauron Wytwarzanie p. Adam Sładek, starszy operator nastawni blokowej p. Tadeusz Wierzchowski oraz wicedyrektor CKZiU ds. kształcenia zawodowego p. Damian Urbańczyk.
Na zewnątrz atmosfera była już mniej naukowa, tu dominowały bardziej relaksacyjne klimaty. Z głównego namiotu płynęła muzyka, obok można było zrobić sobie niepowtarzalne zdjęcie w namiocie fotolustra, parę kroków dalej podawano lody, dużą popularnością cieszyły się zwłaszcza cytrynowo-bazyliowe, nie dziwi fakt, że zniknęły jako pierwsze. Dalej ustawiono stymulator surfingu, zatem na lekko ugiętych nogach i przy odpowiednim balansie ciała oraz pewnej dozie wyobraźni, można było poczuć dreszcz surfera owiewanego oceaniczną bryzą. Za tym „oceanem” doznań znajdowała się strefa chilloutowa z dużą liczbą leżaków i dmuchanych foteli. Dalej zainstalowała się ekipa ratowników górniczych, którzy prezentowali zebranym sprzęt, jaki w ratownictwie dziś jest używany oraz jakie ma praktyczne zastosowanie. A to nie koniec atrakcji, dla spragnionych intelektualnych doznań Mega Scrabble oferowały grę słowną w naprawdę dużym formacie.
Wśród ogólnych pląsów i swobodnych zachowań festiwalowych wybiła godzina 11 i już zrobiło się bardziej sportowo. Dwadzieścia grup uczestników gry terenowej wystartowało do morderczej walki o zwycięstwo. W różnych miejscach w szkole, jak i wokół szkoły, rozmieszczono szereg punktów mocy, które w istocie były różnego rodzaju zadaniami o charakterze sprawnościowo-intelektualnym. Zdobyć jak największą liczbę punktów, w jak najkrótszym czasie nie było łatwo, tym bardziej, że po drodze czyhały zagrożenia w postaci Zwarcia czy Oporników, niewielu udało się natomiast spotkać Megawacika, który z założenia miał moce wzmacniające. Walka była zacięta i nawet siedzący w cieniu na leżakach z podziwem patrzyli na zaangażowanie i pot, co grubym strumieniem po czołach uczestników gry płynął.
Naturalnie opisanie wszystkich atrakcji I Festiwalu Nauki na Promiennej 65 mogłoby trwać długo jeszcze, ale wszystko ma jakieś ograniczenia, ma je i ta historia, zatem zmierzamy do podsumowania. O godzinie trzynastej, w namiocie głównym, miało miejsce wydarzenie finałowe festiwalu, czyli ogłoszenie wyników ze wszystkich zawodów i konkursów, jakie w tym dniu się odbyły. Przedstawiciele Szkolnej Rady Uczniowskiej przedstwili zwycięzców poszczególnych konkursów, zaś nagrody wręczali p. Ewa Jankowska, wiceprezes zarządu Tauron Wytwarzanie S.A., profesor Politechniki Śląskiej p. Anna Timofiejczuk oraz dyrektor CKZiU w Jaworznie p. Simona Smugowska.
Oczywiście, zwycięzcom należą się zasłużone brawa i gratulacje, ale chyba to nie miejsce na podium było w tym dniu najistotniejsze. Duch nauki, który pierwszego czerwca, w ten ciepły i słoneczny dzień przeniknął wszystko i wszystkich, był najważniejszą z nagród tego wydarzenia. Twórcza chwila w historii, która, miejmy nadzieję, da początek długiej tradycji kolejnych Festiwali Nauki na Promiennej 65.
Janusz Papaj
fot. Amelia Koziarz, Krzysztof Pilecki
Ilość odsłon: 824