Pociąg do wolności

14-11-2016

 

W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze, dla Polaka
Pozostał Dniem Niepodległości.
– Marcin Brykczyński „11 listopada”

 11 listopada to bardzo ważna data w życiu każdego Polaka. To Dzień Niepodległości. W historii naszego kraju jest wiele zakrętów. Droga do wolności usłana była ciężką walką i poświęceniem wielu ludzi – tych zwykłych obywateli, którzy ginęli na polu walki, jak i tych wybitnych, zapisanych w kartach naszej historii. Walcząc za kraj nie było między nimi podziałów. Dla każdego najważniejszym celem był powrót Polski na mapę polityczną świata.

Tegoroczne obchody 11 listopada w naszej szkole uświetnił apel zorganizowny przez klasę 1a T6 i 1b T5 pod opieką wychowawców Patrycji Stachoń-Pastuchy i Marcina Pastuchy. Losy naszej ojczyzny przedstawiono jako podróż – „Pociągiem do Wolności”. Podróż rozpoczęła się na stacji w „miejscowości” Niewola, gdzie nasi zaborcy Prusy, Austria i Rosja, wymazali nasz kraj z map na długie lata. Nasi rodacy jednak nie poddawali się i podejmowali walkę o wolność, o czym dowiedzieliśmy się na kolejnej stacji – Powstania. Tam mieliśmy okazję ujrzeć determinację i męstwo Polaków, które nie miały granic. Mimo klęski poszczególnych powstań: kościuszkowskiego, listopadowego czy styczniowego, nie poddawalaliśmy się. Nawet poza granicami naszego kraju tworzyliśmy wojsko, dzięki czemu mogliśmy walczyć podczas I wojny światowej, która wybuchła w 1914r. Ta bohaterska walka pozwoliła nam na dotarcie do długo wyczekiwanej stacji – Wolność. Tam po 123 latach niewoli znów staliśmy się niepodległym krajem. Tam radość wypełniła nasze serca i do dnia dzisiejszego oddajemy cześć tym, których poświęcenie dało nam możliwość dorastania w wolnym kraju.

PSP

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”17″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”180″ thumbnail_height=”140″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”30″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Ilość odsłon: 1793

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.