„Podróż do Miejsc Bitew i Pamięci Historycznej”

07-11-2023

26 października mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w podniosłej i  ważnej uroczystości. Uczniowie i nauczyciele ze: Szkoły Podstawowej nr 13 w Jaworznie oraz klasy 2a T5 wraz z pocztami sztandarowymi spotkali się na Cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. To jeden z największych cmentarzy Legionistów Polskich z okresu I wojny światowej. W 20 grobach zbiorowych i 275 pojedynczych pochowano 513 żołnierzy poległych głównie w grudniu 1914 w bitwie pod Łowczówkiem, w tym 80 żołnierzy z 1. i 5. pułku piechoty I Brygady Legionów.

Od kilku lat młodzież z Jaworzna, dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu władz samorządowych: Urzędu Gminy w Pleśnej, Starostwa Powiatowego w Tarnowie i Urzędu Miejskiego w Jaworznie oraz staraniem Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, może również w sposób zorganizowany przybywać na ten cmentarz aby oddać hołd pochowanym tu bohaterom.

Wierni tej swoistej już tradycji, stanęliśmy więc tutaj również my, pochylając się w zadumie nad grobami cmentarza w Łowczówku. Wzięliśmy udział w patriotycznej uroczystości, w czasie której mieliśmy również możliwość docenienia zasług ludzi zaangażowanych w krzewienie postaw patriotycznych. Byliśmy bowiem świadkami wręczenia medali „Pro Patria” nadawanymi przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Piękne i mądre słowa do uczestników skierował gospodarz tego terenu – Wójt Gminy Pleśna, który m. In. podziękował naszej młodzieży, że przybyła na te uroczystości aż z Jaworzna.  Wiele równie ciepłych słów znalazło się z przemówieniach innych osób – płk Zbigniewa Radonia, czy dr. hab. Zenona Podstawskiego.  Nie zabrakło pośród nich również Sekretarz Miasta Jaworzna – p. Ewy Sidełko-Paleczny.

Na zakończenie Kierownik Centrum Kultury w Pleśnej wygłosiła gawędę historyczną dla uczestników, zaznajamiając ich w ciekawy sposób z historią bitwy pod Łowczówkiem oraz dziejami samego cmentarza.

Po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy na mogiłach legionistów nastąpiło wyprowadzenie sztandarów, a młodzież udała się na przygotowany dla niej ciepły poczęstunek.

Dalsza część podróży to przejazd do Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie na przygotowane tram zajęcia. W dwóch grupach uczestniczyliśmy w warsztatach. Nie tylko kształciliśmy się na lekcji historii dotyczącej okresu II wojny światowej i okupacji, ale również działaliśmy manualnie tworząc patriotyczne pamiątki.

Kolejny wyjazd możemy uznać za udany. Za rok wyruszymy tam znów…

Ilość odsłon: 329

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.