I prowadziła… przez zgiełk bitewnych pól, przez skryty, cichy las, przez miasta pełne ruin, na barykady, marsze i demonstracje. Opowiadała, że jej synowie i córki rozsiani po całym świecie walczą o wolność Waszą y Naszą. Wierzyła, że wrócą z Kircholmu, Wiednia, Somosierry, Narwiku, Tobruku, Normandii, Falaise, Monte Casino, Berlina, z mroźnych stepów Rosji, angielskiego, francuskiego i belgijskiego nieba. Miała nadzieję, że ten długi i trudny spacer ku wolności pozwoli jej wszystkim dzieciom wreszcie zamieszkać u siebie.
Wiele razy jej granice przerysowywano i wymazywano z mapy Europy. Wielu mówiło o niej z żywą pogardą. Wielu pragnęło, by o niej zapomniano. Wiele razy też pozbawiano Polaków godności, a nawet zmuszano do bratobójstwa. Białe krzyże i polskie mogiły przy drogach Europy ukazują w milczeniu dramatyzm naszej historii. Jednak wiara naszych przodków w zwycięstwo, nadzieja mimo tragedii i umiłowanie ojczyzny sprawiły, że marzenie się spełniło.
To dzięki nim żyjemy dzisiaj w wolnej ojczyźnie. Różnimy się poglądami, doświadczeniami i przekonaniami, ale wszyscy mamy przywilej korzystania z praw demokracji. To bezcenny dar.
Ja to mam szczęście,
że w tym momencie
żyć mi przyszło,
w kraju nad Wisłą…
Ja, to mam szczęście…
Akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w CKZiU to wspaniała, multimedialna księga bogato ilustrowana pięknym słowem, obrazem i dźwiękiem. Na jej kartach odczytujemy naszą narodową historię i tożsamość. Gdy salę gimnastyczną wypełnił wspólnie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego, pełna symboli scenografia i dynamiczne sceny filmów historycznych wprowadziły zgromadzonych w refleksyjny nastrój. Piękne wersy patriotycznej poezji i fakty historyczne wdzięcznie przeplatane głębokim przekazem „zaangażowanych” piosenek jak w kalejdoskopie wyświetliły złożoność losów naszej ojczyzny i obudziły pamięć o tych, którzy ponieśli dla niej najwyższą ofiarę.
Dziękujemy Uczniom IIa i Id T5 oraz IIa TE oraz Paniom Profesor za tą piękną lekcję historii.
B.B.
Ilość odsłon: 1101