Przeszłość i teraźniejszość w logistyce

10-11-2023

W dniu 9 listopada 2023  uczniowie kierunku Technik Logistyk z klasy 3a i klas 2a i 2b uczestniczyli w wycieczce zawodowej do zakładu produkcyjnego tektury falistej i opakowań kartonowych RAWIBOX S.A. oraz mieli możliwość zwiedzić wystawę „Od włókiennictwa do małego fiata” w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – Stara Fabryka.

W firmie RAWIBOX SA byli naocznymi świadkami procesu produkcji tektury falistej i opakowań kartonowych oraz procesów logistycznych odbywających się w fabryce. Firma RAWIBOX SA jest przykładem nowoczesnego zakładu, w którym proces produkcji jest całkowicie zautomatyzowany a czynnik ludzki jest zminimalizowany do czynności nadzoru.

Wystawa „Od włókiennictwa do małego fiata” przedstawia dzieje bielsko-bialskiego przemysłu i wprowadza w świat, w jakim funkcjonowały zgromadzone w Muzeum maszyny i urządzenia. Muzeum znajduje się w centrum Bielska-Białej, na Żywieckim Przedmieściu, przy pl. Żwirki i Wigury 8, w oryginalnych budynkach fabryki sukna i towarów wełnianych. Uczniowie mogli poznać technologię wytwarzania tkanin wełnianych, na oryginalnej, historycznej linii produkcyjnej.

Bogato ilustrowane plansze informacyjne i wypełnione eksponatami witryny ustawione w przestrzeni dawnej hali fabrycznej, zapraszają do odbycia niezwykłej wędrówki w przeszłość. Najmłodszą z branż „miasta stu przemysłów”, motoryzację, reprezentuje starannie odrestaurowany Maluch – fiat 126 p, wyprodukowany w 1977 roku w bielskiej Fabryce Samochodów Małolitrażowych.

Ekspozycję historyczną uzupełnia salka kinowa, w której wyświetlane są filmy o tematyce industrialnej, m.in. Od wełny do sukna – produkcja tkanin w Bielstylu.

W wolnym czasie uczniowie mogli również pospacerować po pięknym, zabytkowym rynku Bielska-Białej i poczuć klimat dawnej bielskiej starówki.

Edyta Chechelska, Krystyna Kilian

Ilość odsłon: 526

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.