Przyszłość, edukacja, praca, przedsiębiorczość…

22-12-2021

Działania CKZiU w ramach Jaworznickiego Maratonu Przedsiębiorczości

Listopad i grudzień to miesiące, w których corocznie z inicjatywy Jaworznickiego Forum Doradztwa Zawodowego odbywa się szkolny Jaworznicki Maraton Przedsiębiorczości. Działania w ramach tego przedsięwzięcia skierowane do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych wpisują się w szeroko pojętą przedsiębiorczość. Uczniowie bowiem mają możliwość zetknięcia się z przedsiębiorcami oraz wejścia na teren przedsiębiorstw, firm, zakładów pracy, tych państwowych jak i tych prywatnych. Mają możliwość- oprócz uczestniczenia w wizytach studyjnych- wysłuchania prelekcji na temat pracy w poszczególnych branżach zawodowych czy oczekiwań pracodawców względem nowo zarudnianych pracowników. Ponadto mogą poznać zawody, w których się uczy w naszym mieście oraz zdobyć informacje na temat studiów za granicą oraz pracy w Polsce i w państwach Unii Europejskiej, bo inwestycja w siebie i w swój rozwój to przejaw myślenia przedsiębiorczego.

Działania CKZiU w tegorocznej edycji Jaworznickiego Maratonu Przedsiębiorczości skierowane do obu grup odbiorców obejmowały różne formy. W spotkaniu z dyrektorem firmy Tauron Wytwarzanie S. A. panem Mirosławem Żbikiem na temat kompetencji pracowników
i oczekiwań przedsiębiorców oraz pracy w energetyce i przyszłości tego sektora uczestniczyli uczniowie kilku jaworznickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Pracę w zawodzie informatyka, w branży IT oraz cyberbezpieczeństwie przybliżyli nam przedstwiciele firmy Informatics. Uczniów klas 8 na wizytach studyjnych gościły firmy Graffiti Studio sp. z o. o. oraz „Co Tydzień”, z którymi nasze Centrum współpracuje przy organizacji praktyk zawodowych uczniów.

O bezpiecznych wyjazdach do pracy za granicę oraz możliwości podejmowania pracy przez studentów mogli się dowiedzieć uczniowie ostatnich klas CKZiU od pani Anny Stokłosy i pana Michała Witasa, przedstawicieli firm EURESS i Europe Direct. Możliwości studiowania za granicą w Danii, Holandii, Belgii oraz w państwach skandynawskich były tematem prelekcji Miłosza Husara, jaworznianina, studenta uczelni w Amsterdamie, który mówił o pomocy takich instytucji jak KASTU International w rekrutacji na uczelnie wyższe za granicą oraz dzielił się własnymi doświadczeniami ze studiowania w Danii i Holandii. Przemysł 4.0, zakładanie własnej działalności gospodarczej to temat spotkania przedstawiciela Jaworznickiej Izby Gospodarczej, pana Franciszka Matysika, z młodzieżą CKZiU. Jak widać lista działań była obszerna.

Poza tym nauczyciele przedmiotów zawodowych Centrum prowadzili dla uczniów klas VIII zajęcia przybliżające kształcenie w danym zawodzie, w branży, które pozwoliły na poznanie ich specyfiki i z pewnością przyczyniły się do ułatwienia decyzji edukacyjno-zawodowych ósmoklasistów. Mogli oni bowiem poznać zawód informatyka, programisty, mechatronika, automatyka technika reklamy, logistyka, elektryka, grafika i poligrafa podczas spotkań on-line lub w trakcie warsztatów prowadzonych w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej filia w Jaworznie oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Podjęte w ramach JMP działania wychodzą na wprost oczekiwań uczniów i świadczą o dobrej współpracy między rynkiem edukacji a rynkiem pracy. Dlatego wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu przedsięwzięcia i rozumieją potrzeby młodych ludzi, którzy zaszczepili w nich myślenie przedsiębiorcze, serdecznie dziękujemy.

T

Kilka zdjęć i filmów z wydarzeń poniżej:

https://jaw.pl/2021/11/mlodziez-z-ckziu-miala-okazje-dowiedziec-sie-jakie-moga-obrac-sciezki-kariery-w-przyszlosci/

https://jaw.pl/2021/11/osmoklasisci-z-sp-16-probowali-swoich-sil-w-dziennikarstwie-w-ramach-dni-przedsiebiorczosci/

https://jaw.pl/2021/11/uczniowie-z-sp-18-nowa-obsada-redakcji-jaw-pl-w-ramach-dnia-przedsiebiorczosci/

Ilość odsłon: 880

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.