Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej napisał kiedyś, iż ten kto poświęca wolność w zamian za bezpieczeństwo nie zasługuje na żadne z nich. Słowa te wypowiedziane ponad dwieście lat temu, niestety nabrały dziś nowego znaczenia, wpisały się w kolejny historyczny kontekst – wojnę w Ukrainie. Naród ukraiński zrezygnował z bezpieczeństwa, wybrał wolność, cenę jaką teraz płaci widzimy wszyscy. Niestety wojna, nawet ta prowadzona w imię najwznioślejszych idei pozostaje wojną, okrutną, krwawą, przerażającą.
Ale wojnie można się przeciwstawić, na różne sposoby, nawet najmniejszy gest sprzeciwu jest sygnałem, który daje nadzieję, wiedzie w stronę pokoju. Taki sygnał właśnie popłynął ostatnio z jaworznickiego CKZiU. W piękny słoneczny dzień, na zieleniejącej się wczesnowiosennej trawie boiska szkolnego, uczniowie naszej szkoły zebrali się by wyrazić swój głos sprzeciwu wobec toczącej się wojny.
Kolorowe kartony w rękach uczniów, uniesione wysoko w górę tworzą obraz widziany z wysokości. Niebiesko – żółte układają się w wizerunek flagi Ukrainy, czerwone zaś, wyraźnie wołają: NIE WOJNIE.
Piękna i pożyteczna inicjatywa, zaś za jedyny komentarz tego wydarzenia niech posłuży świadomie użyty czas teraźniejszy w ostatnim paragrafie.
Janusz Papaj
Ilość odsłon: 397