Sześćdziesiąt lat…

29-11-2018

Czy sześćdziesiąt lat historii szkoły to dużo, czy mało? Czy sześćdziesięcioletnia szkoła to wciąż młody duchem edukacyjny podlotek, czy raczej doświadczona ciężarem lat zasłużona placówka oświatowa?

Pewnej odpowiedzi nie ma, są za to jubileusze, które od czasu do czasu przywodzą na myśl takie pytania. Tym razem pretekst do rozważań tej natury daje Technikum nr 6 w Jaworznie, część składowa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, która to szkoła jednak lata całe funkcjonowała jako byt samodzielny, kształcąc pokolenia górników czy od kilkunastu lat również logistyków.

Zatem sześćdziesięcioletnie Technikum nr 6 im. króla Jana III Sobieskiego jest jubilatem. Tak niebanalnej okazji  niepodobna przemilczeć. Należy o niej mówić głośno i dobitnie. Na przykład, organizując uroczystą akademię, która odbędzie się 28 listopada 2018 roku w sali bankietowej Zakładu Górniczego Sobieski, którą zaszczycą swą obecnością ważni dla szkoły, miasta i regionu goście, którą uświetni swym występem kwartet Archetti, podczas  której przypomni się ważne dla szkoły daty, ważne dla szkoły postaci, podczas  której wypowiedziane będą słowa istotne, potrzebne i odpowiedzialne. Podczas akademii dyrektor szkoły, pani Simona Smugowska, powie o paradoksie jubileuszu i zapewni o wartości człowieka, jako podstawowej dla funkcjonowania bytu tak złożonej natury, jaką jest szkoła. Podczas akademii prezes zarządu Tauron Wydobycie S.A., pan Zdzisława Filip, zapewni o kontynuacji wsparcia dla szkoły w kontekście perspektyw rozwoju górnictwa w naszym regionie. Padną ciepłe słowa i życzenia wielu lat współpracy wypowiedziane przez przewodniczącego Rady Miasta pana Tadeusza Kaczmarka. Podczas tej akademii usłyszymy wiele życzeń, miłych w kontekście lat minionych i ważnych w pespektywie lat przyszłych.

Ale czy taka uroczystość w ogóle się odbyła? Czy może to jedynie scenariusz akademii, która w tej sytuacji powinna mieć miejsce? Dużo pytań, choć o odpowiedź nietrudno. Jest nią kropla łzy w oczach emerytowanego pracownika szkoły, jest nią wzruszenie na twarzy absolwenta, jest dreszcz emocji, co przeszył na wskroś siedzącego w ostatnim rzędzie ucznia Technikum nr 6 im. króla Jana III Sobieskiego.  A może niech po prostu wypowiedzą się wszystkowidzące zdjęcia…

Janusz Papaj

Zdjęcia: Paweł Bień

 

Ilość odsłon: 1288

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.