Trochę przedsiębiorczości dla swojej przyszłości

09-12-2022

W ramach SZKOLNEGO JAWORZNICKIEGO MARATONU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI,  który w tym roku rozciągnął się na trzy tygodnie listopada i początek grudnia, nasza placówka zorganizowała dla uczniów klas 8 szkół podstawowych oraz dla uczniów naszego Centrum szereg działań, które miały na celu przybliżyć im rynek pracy.   

Wizyty studyjne u pracodawców, dające szanse poznania od podszewki funkcjonowania zakładu pracy, firmy- to najbardziej atrakcyjne z propozycji.  Podczas SJMP uczestniczyliśmy w 3 wizytach u pracodawców- gościliśmy w firmie Zigler Polska Sp. z o.o., zajmującej się automatyką przemysłową i mogliśmy oglądać linie produkcyjną. Odwiedziliśmy Muzeum Miasta Jaworzna, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji na temat lokalnego folkloru, a potem sprawdziliśmy tajniki pracy drukarza w firmie poligraficzno-reklamowej Graffiti Studio. Zobaczyliśmy również jak funkcjonuje Tauron Wytwarzanie- firma, która objęła patronatem część klas w naszym Centrum.

Natomiast dla uczniów innych szkół w mieście zorganizowaliśmy wizyty w redakcji „Co Tydzień”, w Banku PKO S.A., w Ziglerze, w Graffiti oraz w Tauronie Wytwarzanie. Każdy z uczestników tych zajęć był zadowolony, bo z jednej strony poznał zawód, warunki pracy, środowisko charakterystyczne dla danej branży, a z drugiej oczekiwania pracodawców, wymagane kompetencje.

Dodatkowo, by dobrze zaplanować przyszłość i wykazać się w tym zakresie przedsiębiorczością, dla uczniów klas czwartych CKZiU odbyły się prelekcje na temat pracy za granicą, prowadzone przez przedstawicieli EURES- Europejskiej Sieci Zatrudnienia, studiów za granicą, prowadzone przez studenta Amsterdam Fashion Institute oraz dla uczniów klas 4aT6, 4dT5, 4dTE i 4bTE zajęcia na temat rynku pracy,  oczekiwań pracodawców względem pracownika oraz pracy dla młodzieży do 25 roku życia prowadzone przez przedstawicielki Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Katowic.

Dziękujemy wszystkim, towarzyszyli nam w organizacji przedsięwzięcia Jaworznickiego Forum Doradztwa Zawodowego.

Mamy nadzieję,  że działania podjęte w ramach Szkolnego Jaworznickiego Maratonu Przedsiębiorczości przyczyniły się do poznania rynku edukacyjno-zawodowego i będą wykorzystywane przez naszą młodzież w planowaniu swojej ścieżki zawodowej.

Ewa Latko
Teresa Mulka-Łuszcz

Ilość odsłon: 462

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.