W cieniu Barbory, czyli kolejna edycja polsko-czeskiej wymiany

09-06-2019

Katedra św. Barbary w Kutnej Horze jest imponująca. Góruje nad okolicą i sprawia, że to małe miasteczko, nieopodal Pragi jest miejscem wyjątkowym. Kamienne, średniowieczne uliczki snują się leniwie to w dół, to w gorę u podnóża katedry.

W tym architektonicznym przepychu grupa studentów jaworznickiego CKZiU spędziła ostatni tydzień maja. Wszystko w ramach kolejnej edycji wymiany polsko-czeskiej, między naszą szkołą a kutnohorskim, renomowanym gimnazjum im. Jiřiego Ortena. Młodzi Cekaziutkowie, dobrani w pary z czeskimi kamratami zmagali się z wybitnie kapryśną tego maja pogodą, trudnościami komunikacji językowej i niezwykle bogatym programem wymiany.

Republika Czeska to kraj niezwykłych miejsc, bogatej historii, wielokulturowych korzeni. Zatem zanurzyliśmy się całkowicie w tym czeskim świecie, szliśmy szlakiem praskich synagog, wpisanych na listę UNESCO katedr w Kutnej Horze, Pradze i Kolinie, weszliśmy, nie bez strachu, w głąb kopalni srebra, przeszył nas dreszcz śmiertelny w kaplicy czaszek.

Dni wypełnione historią ale i spotkaniami towarzyskimi, rozmowami, nawiązywaniem kontaktów, może przyjaźni. Dzięki projektowi daliśmy sobie szansę poznać nieco inną kulturę, choć wydawać by się mogło tak nam bliską. Wypełniliśmy nasz cel z nawiązką. Poznaliśmy trochę lepiej kraj naszych sąsiadów, ludzi, ich sposób myślenia, widzenia świata. Zyskaliśmy doświadczenie, wiedzę i zachowamy, zapewne na długo, tę czeską, kutnohorską przygodę co w cieniu Barbory trwa obrazami wspomnień.

Z reporterskim pozdrowieniem

Chalupaři group

Ilość odsłon: 1154

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.