W krainie zamków i rzeźbionych skał

05-06-2024

W czwartek 23 maja wczesnym rankiem,  klasy 1bT5 i 1bTE oraz uczennice klasy 2bT5 wraz z opiekunami  wyruszyły na wycieczkę w Pieniny.

Naszą górską przygodę rozpoczęliśmy w Szczawnicy, gdzie przewodnik opowiedział o lokalnej pijalni wód, która znajduje się we wschodniej części Placu Dietla, wybudowanym przez Stefana Szalaya w 1863 roku i przybliżył nam ciekawą  historię tego miasta.
Następnie udaliśmy się do pijalni wód mineralnych  i skosztowaliśmy różnych rodzajów wód leczniczych .

Następnie przejechaliśmy autokarem do położonego niedaleko Krościenka nad Dunajcem, skąd zaczęliśmy zdobywanie szczytu Trzech Koron (928m.n.p.m). Pokonując trasę na szczyt, mogliśmy podziwiać piękne widoki m.in na okoliczne zabudowania oraz Beskid Sądecki.
W drodze do zdobycia Trzech Koron cały czas towarzyszył nam przewodnik, który opowiadał różne ciekawostki na temat mijanych miejsc. Gdy już uporaliśmy się z całym trudem wędrówki górskiej, mogliśmy podziwiać panoramę okolic z platformy widokowej. Widok na Dolinę Dunajca, po której sunęły flisackie tratwy, Czerwony Klasztor na Słowacji, błyszczące w oddali jezioro Czorsztyńskie, zjawiskowe Tatry, a także Gorce i Beskid Sądecki zapierały dech w piersiach.

Po zejściu z Trzech Koron czekał na nas autokar, którym bezpiecznie dotarliśmy do ślicznego pensjonatu “Lubań” położonego w malowniczej Ochotnicy Górnej. Tam zjedliśmy smaczną obiadokolację i spokojnie spędziliśmy wieczór i noc.

Dnia następnego, po śniadaniu wyruszyliśmy do miejscowości Jaworki, by tam przejść pięknie położonym Wąwozem Homole.

Kolejnym i niestety ostatnim punktem naszej wycieczki był zamek w Niedzicy zwany również Zamkiem Dunajec położonym nam Jeziorem Czorsztyńskim. Aby się do niego dostać,  musieliśmy pokonać niemałą ilość schodów, ale daliśmy radę, bo kto jak nie my!
Po zamku oprowadziła nas Pani przewodnik i opowiedziała przy okazji jego historię. Następnie zjedliśmy pyszne lody i byliśmy gotowi, by ruszyć w drogę do domu.

Była to dla nas wszystkich niesamowita przygoda, która na długo pozostanie w naszej pamięci:)

Z  pozdrowieniami!

Dominika Czarkowska , kl. 1bT5

Ilość odsłon: 261

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.