Otwarcie trzeba przyznać, że pierwszy, wiosenny wyjazd uczniów CKZiU do Wielkiej Brytanii miał niewiele wspólnego ze znaną wszystkim angielską flegmą (przyp. wg Słownika Języka Polskiego: opanowanie, niespieszność i niepoddawanie się emocjom w sytuacjach, które je wywołują).
Iście sprinterskie tempo zwiedzania oraz ilość emocji towarzyszących nam na szlaku Mustsee in London były nie lada wyzwaniem, ale zawsze dawały nam końską dawkę pozytywnej energii, wzmacnianą dodatkowo przez nietuzinkową narrację i aktorskie umiejętności pana przewodnika oraz urodziwą i przesympatyczną panią przewodnik. Niepowtarzalny, londyński, miejski krajobraz i obiekty historyczne znane większości z ekranów, pocztówek, czy podręczników do angielskiego znalazły się tak blisko, że mogliśmy ich dotknąć i poczuć ten dystyngowany sznyt królewskich manier i dworskich protokołów.
Rojalsi to z jednej strony uwielbiani celebryci, a drugiej krytykowani członkowie rodziny królewskiej na utrzymaniu płacących podatki Brytyjczyków. Pukaliśmy, dzwoniliśmy, zaglądaliśmy do okiennic, ale dziwnym trafem nikogo, w żadnym z pałaców, nie było. Jedynie, ostentacyjnie powiewające brytyjskie flagi na masztach. Przypadek?
Ten lekki afront wynagrodziły nam jednak inne, niecodzienne wydarzenia m.in. nieplanowane spotkanie z oficerem Gwardii Królewskiej oraz urzekający koncert muzyki klasycznej w katedrze Salisbury. No i oczywiście, kolorowa i głośna, niczym karnawał w Rio, niezapomniana parada z okazji Dnia Świętego Patryka – patrona Irlandii. Pięknie się zieleniliśmy w radosnym tłumie mieszkańców i turystów!
Poprzez nasz edukacyjny wyjazd zrealizowaliśmy treści podstaw programowych chyba z wszystkich przedmiotów w szkolnym planie lekcji. By wymienić tylko kilka:
- Matematyka: liczenie na ciepłą i słoneczną pogodę oraz mnożenie pięknych wspomnień
- Język angielski: komunikacja w sytuacjach codziennych i dość niecodziennych na trasie Coulsdon South – Salisbury – London – Harwell – Oxford
- Edukacja dla bezpieczeństwa: zagrożenia uliczne i walka ze zmęczeniem, profilaktyka w praktyce: program STOP energetykom!
- Logistyka: przewóz 40 osób z użyciem wszystkich, możliwych środków londyńskiego transportu publicznego, skuteczne poruszanie się grupą indywidualności w tłumie zblazowanych Londonersów
- Język polski: kultura języka autokarowego podróżnika
- Fizyka: budowa atomowa pierwiastków w tubce i poszukiwacze zaginionych elektronów – Diamond Light Centre w Harwell
- Wychowanie fizyczne: city speedwalking – zasady gry – wytęż wzrok i trzymaj się opiekuna
- Historia: ceremonia koronacji własnej, ckziu-owej królowej przed pałacem Buckingham
- Materiałoznawstwo: bloki kamienne w sztuce budowlanej – Lego Stonehedge
- Literatura: Co tak naprawdę ma Harry Potter do Oxfordzkich College’y?
- Biologia z elementami anatomii i wychowania do życia w rodzinie: bez głowy żyje się trudniej, czyli jak szybko zażegnać konflikty w rodzinie i uciąć (sic!) wszelkie spory.
Warto jednak głośno zaznaczyć, że CKZiU miało swój własny wkład w tworzenie brytyjskiej historii, a samo wyjątkowe wydarzenie ma związek z najnowocześniejszymi systemami naukowymi i najnowszą technologią badawczą na świecie. Umieszczony tuż obok Europejskiej Agencji Kosmicznej w Harwell Synchrotron Diamond Light Centre robi wrażenie przez duże WOW! I to uczniowie CKZiU, jako pierwsza na świecie szkolna wycieczka ever skorzystała z niepowtarzalnego zaproszenia i okazji, by zagłębić się w konstrukcji magnetycznego pierścienia wielkości stadionu, kontrolującego i przyspieszającego ruch elektronów, tak by wytworzyć światło 1 mln razy jaśniejsze od słońca. Czemu tak jasno i po co? Badania naukowe z użyciem mikroskopu elektronowego wymagają bardzo mocnego światła do oświetlania badanych molekuł. Kosmiczna technologia u naszych stóp!
All well that ends well… więc potem wrócili promem do CKZiU i żyli długo i szczęśliwie, bogatsi o nową wiedzę i piękne wspomnienia…
Ps. Bieżąca relacja umieszczana była na FB na bieżąco, jedynie powyższy artykuł pojawia się z lekkim opóźnieniem, ponieważ przy takiej gęstości wydarzeń autor do dziś nie mógł zdecydować się od czego zacząć 😛
BB
Ilość odsłon: 927