Wielki Finał Olimpiady Zwolnieni z Teorii 2022

28-05-2022

„Zwolnieni z Teorii, czujecie siłę i sprawczość?” – tymi słowami prezeska fundacji ZWZT Paula Bruszewska otworzyła tegoroczny finał olimpiady, który jest świętem młodzieżowej aktywności społecznej. Zwolnieni z Teorii to platforma dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych do tworzenia własnych projektów społecznych. Jest to olimpiada wspierana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii dla każdego, kto chce zdobyć doświadczenie w realizacji swoich pomysłów, dostać się na studia czy zdobyć lepszą pracę. „Jesteście ambasadorami pasji, zaangażowania, pomocy drugiemu człowiekowi”, powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocniczka rady ministrów ds. GovTech.

Projektem społecznym jest tak naprawdę każda, nawet najprostsza inicjatywa, której celem jest zmiana naszego otoczenia na lepsze. Realizując poszczególne etapy olimpiady uczniowie otrzymują praktyczne wskazówki i wiedzę z zakresu umiejętności cyfrowych, zarządzania projektami, marketingu czy komunikacji, przygotowane przez specjalistów od Google z digital skills i Project Management Institute. Zdobytą wiedzę młodzież wykorzystuje w praktyce nawiązując partnerstwa, ucząc się pracy w zespole czy tworząc harmonogramy i budżet. Każdy, kto zrealizuje projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata. Najlepsze zespoły rywalizują o „Wilki” – zwane też „Społecznymi Oscarami”, które wręczane są na uroczystej gali przez przedstawicieli władz państwowych i prezesów największych firm.  Młodzież CKZiU Jaworzno również miała zaszczyt poczuć tę siłę i sprawczość.

W tegorocznej edycji olimpiady wzięło udział ok. 600 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Ponad pięć tysięcy osób zrealizowało tysiąc projektów społecznych wśród nich naszych 16 przyszłych techników reklamy i jeden fotograf z klasy 3bGT5. Nasi uczniowie zaplanowali i zrealizowali w sumie 4 różne kampanie społeczne: ToSamoŻycie, Don’t Waste, Disconnect i Sober Heads. Dzięki tym projektom znaleźli się w gronie FINALISTÓW i w dniu 19 maja 2022 wzięli udział w uroczystej gali finałowej olimpiady, która w tym roku odbyła się na warszawskim Służewcu. Tym samym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie uplasowało się na 60 miejscu w ogólnopolskim Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii i 14 miejscu w województwie a jeden z projektów – Sober Heads – otrzymał tytuł Brązowego Wilka dla najlepszego zespołu w placówce. Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii to forma wyróżnienia szkół ponadpodstawowych, które wspierają uczniów w działaniu społecznym, cechują się innowacyjnym podejściem do edukacji i pomagają uczniom w rozwoju kompetencji przyszłości. Jesteśmy bardzo dumni.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły działania naszych uczniów i przyczyniły się do ich sukcesu a w szczególności:

– ks. Mirosławowi Toszy – założycielowi wspólnoty Betlejem w Jaworznie,
– Zbigniewowi Smalcerzowi – prezesowi Jaworznickiego Stowarzyszenia Abstynenckiego „Razem”,
– Weronice Ławrynowicz – prowadzącej Hotel i szkołę dla psów „Artemida”,
– Centrum Rozrywki Gravitacja Jaworzno.

Państwa zaangażowanie i pomoc nadały szczególną wartość projektom i pozwoliły młodzieży poczuć moc działania z sercem.

Pragniemy również gorąco podziękować Radzie Rodziców CKZiU w Jaworznie za sfinansowanie uczniom podróży do Warszawy.

Więcej szczegółów na temat Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii znajdziecie na stronie polsatnews – patrona medialnego tegorocznej edycji.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-05-19/zwolnieni-z-teorii-mlodziez-dziala-z-sercem-i-sensem/

„A kto może powiedzieć dokąd prowadzi droga? Tylko czas…” – Enya

Dziękujemy 😊

 

Anna Kosobudzka – opiekunka projektów

 

Ilość odsłon: 812

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.