WIKITEKA – w bibliotece CKZiU w Jaworznie

22-06-2023

Cały rok szkolny 2022/2023 biblioteka brała udział w pierwszej edycji pilotażowego projektu WIKITEKA. To nowy projekt stowarzyszenia Wikimedia Polska realizowany w ramach wieloletniego programu  WIKISZKOŁA. Projekt powstał, by pokazać, że biblioteka szkolna jest miejscem do tworzenia nowych przestrzeni edukacyjnych. Dziś biblioteka szkolna powinna być miejscem, gdzie wszyscy mają szanse na wyrównanie poziomu edukacyjnego, biblioteka może i powinna być miejscem, gdzie są inicjowane nowe projekty społeczne. Szkolne biblioteki mogą być niezwykłą przestrzenią do kreatywnych poszukiwań, miejscem spotkań dla użytkowników biblioteki. Program ma na celu pokazać jak biblioteki szkolne powinny się rozwijać, w co powinny inwestować, z czym będą się mierzyć osoby w nich pracujące i jak to wszystko połączyć z Wikipedią. W osiągnięciu wyżej wymienionych celów miało pomóc nam szkolenie WIKISZKOŁA, które trwało cyklicznie na przełomie roku 2022/2023 i uczestniczyły w nim Anna Kosobudzka i Agnieszka Kozub.

W CKZiU w Jaworznie dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli udało się to osiągnąć. Biblioteka stała się kreatywną przestrzenią dla naszych uczniów. Dzięki ich zaangażowaniu powstały dwa projekty mające między innymi na celu: promowanie uczniowskich pasji i kreatywnego sposobu myślenia, włączanie uczniów do tworzenia wolnej wiedzy, wykorzystanie Wikipedii w szkole i instytucjach kultury, naukę edycji i korzystania z zasobów wolnej wiedzy oraz przeprowadzenie projektu społecznego. 

Pierwszy projekt pt. „Lądowanie na ekranie z Wikipedią” powstał w ramach Funduszu Uczniowskiego stowarzyszenia Wikimedia Polska. W ramach w/w projektu powstały zdjęcia Jaworzna z lotu ptaka,  które autor – uczeń klasy IVbT5 –  Wiktor Pawuska umieścił w Wikipedii na licencji Creative Commons. Podsumowaniem projektu była wystawa jego zdjęć w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie.

Obecnie wraz z Muzeum Miasta Jaworzna pracujemy nad przygotowaniem wystawy zdjęć zrobionych przez naszych wybranych uczniów klas IbT5 oraz IVdT5, kształcących się w zawodach technik reklamy i technik fotografii i multimediów, w ramach drugiego projektu pt. „Jaworzno w oczach młodzieży CKZiU”. W tym przypadku również młodzież umieściła zdjęcia w Wikimedia Commons, dzięki czemu każdy może z nich korzystać pod warunkiem uznania autorstwa. Wystawa będzie zaprezentowana na wielkim formacie w centrum Jaworzna przy budynku muzeum i będzie dostępna dla mieszkańców od 30.06.2023. W tym miejscu pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły nasze działania a w szczególności: Wikimedia Polska, Szkole Pilotów AIR4 sp. Z o. o. w Gliwicach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, Muzeum Miasta Jaworzno oraz przedstawicielom Biura Promocji Miasta Jaworzna.

Dziękujemy również Naszym uczniom za zaangażowanie. Poniżej prezentujemy kilka wybranych fotografii następujących autorów: Wiktora Pawuski, Anny Bień, Kingi Dziurdzikowskiej, Julii Lizończyk, Karoliny Przenzak, Olgi Lelko, Alicji Kaduli, Fabioli Wójcigi  i Leny Szpond. Resztę  można zobaczyć pod linkami:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Projekty_szkolne_i_akademickie/L%C4%85dowanie_na_ekranie_z_Wikipedi%C4%85

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Projekty_szkolne…

Z bibliotecznym pozdrowieniem,

Anna Kosobudzka i Agnieszka Kozub

 

Ilość odsłon: 640

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.