Wolność… kocham i rozumiem…

14-11-2023

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem- staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.

Józef Piłsudski

 

W ostatni piątek, mieliśmy możliwość wszyscy razem przeżywać Narodowe Święto Niepodległości. Świętujemy w tym roku 105 rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się niepodległe państwo polskie. Jest to jeden z najważniejszych dni dla Polaków, jest to dzień, w którym manifestujemy miłość do ojczyzny. Czcimy pamięć tych, którzy oddali życie za naszą wolność. Jest to czas, w którym każdy z nas może podkreślić swoją tożsamość narodową. Obchodząc to święto pokazujemy nasz szacunek dla ludzi, którzy poświęcili się dla lepszego jutra. Dzień ten symbolizuje również wspólnotę, bo właśnie w niej jest siła do działania i dzięki niej możemy coś zmienić. W ten właśnie dzień warto się zastanowić, czym dla nas jest wolność i czym dla nas jest ojczyzna? To właśnie ten moment, gdzie w szczególności możemy docenić historię narodu.

Od kilku tygodni miałam możliwość brania udziału w przygotowaniach do uroczystej akademii na 11 listopada. Trochę się jej obawiałam, jak zawsze w takich okolicznościach trema daje się we znaki.

Na szczęście wraz z zespołem uczniów z klas 2b, 3a, 5dT5 i 2bTe wszystko przebiegło zgodnie ze scenariuszem. Każdy miał trochę inną wizję tej akademii, gdyż dla każdego z nas święto to znaczy coś innego. Martwiliśmy się czy ze sprzętem wszystko będzie w porządku, bo jak każdy z nas wie, kabelki lubią się psuć, na szczęście czuwał nad tym Pan Bartłomiej Bogunia, za co serdecznie dziękujemy. Za to jak wyglądał cały ten dzień dziękujemy w szczególności Pani Ani Kosobudzkiej oraz Panu Piotrowi Pasierbowi, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem ceremonii i zadbali o najdrobniejsze szczegóły. Jesteśmy wdzięczni również za wzruszające słowa, które pod koniec apelu wygłosiła Pani Wicedyrektor Magdalena Esmund. Dzień ten był niesamowicie wzruszający i cieszę się, że mogłam go przeżywać ze społecznością uczniowską.

 

Anna Bień klasa 5d T5

 

 

Foto: Wiktoria Patucha VdT5, Paulina Kołodziej 2bT5

Film montaż: Wiktoria Patucha VdT5

 

Ilość odsłon: 920

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.