Wycieczka – blok 910MW

09-06-2023

Niecodzienna wyprawa, niecodzienne widoki…

2 czerwca spod CKZiU ruszyła wycieczka uczestników konkursu i wolontariuszy I Festiwalu Nauki pod hasłem „Nauka ma MEGAMOC!” do Elektrowni Jaworzno III, by zwiedzić blok 910 MW.

Zainteresowanie wyjściem było duże, choć niektórzy cierpiący na lęk wysokości i przestrzeni podjęli decyzję, by nie ryzykować. Ci, którzy nie mają na tego typu przypadłości, chętnie stawili się i byli gotowi na niecodzienną przygodę. A co niej niezwykłego? Zapytaliśmy o to współuczestników wyprawy. Oto jakich odpowiedzi nam udzielili.

-W trakcie wycieczki na blok 910MW mieliśmy okazję zobaczyć turbiny wytwarzające prąd, pompy, odciągi pyłów, oczyszczalnie wody, różnego rodzaje filtry, wywrotnice kolejowe, a także wiele urządzeń pomocniczych, jak np. transformatorownie, sieci dróg i linii kolejowych.

-Zwiedziliśmy budynek, skąd pracownicy zarządzają blokiem przy pomocy oprogramowań komputerowych, tym co zostało zautomatyzowane w elektrowni oraz zajmują się nadzorowaniem prac naprawczych, konserwacyjnych, gdyby zaistniała konieczność ich przeprowadzenia.

– Pokazano nam wiele konstrukcji hydraulicznych, pneumatycznych oraz mechanicznych, dzięki którym elektrownia jest w stanie pracować z wysoką wydajnością.

W trakcie wycieczki dotarliśmy na taras widokowy, który znajdował się na wysokości 60 metrów, skąd mieliśmy widok na cały teren nowego bloku, elektrowni Jaworzno II oraz III, a także okolicznych terenów, osiedli i naszej szkoły.
-Na terenie zakładu panują rygorystyczne zasady bezpieczeństwa, zatem wymogiem było, abyśmy zwiedzali obiekt zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe oraz kaski ochronne już na samym początku. Przed wejściem na teren elektrowni, zostaliśmy przeszkoleni na temat bezpieczeństwa wokół bloku 910MW, co stanowiło obowiązkowy punkt każdej wycieczki i tyczyło się każdej osoby wchodzącej na jej teren.
-Poza wcześniej wspomnianymi maszynami pokazano nam niezwykle rozbudowany system przesyłowo-transportowy, którym dostarczano oraz przesyłano różne substancje (m. in. węgiel, popiół, żużel, wodę, parę wodną) na terenie całego zakładu, a także do innych obiektów znajdujących się na terenie Elektrowni Jaworzno II oraz III.

-W trakcie wycieczki dotarliśmy na taras widokowy, który znajdował się na wysokości 60 metrów, skąd mieliśmy widok na cały teren nowego bloku, Elektrowni Jaworzno II oraz III, a także okolicznych terenów, osiedli i naszej szkoły. Piękne widoki. Prawdopodobnie nigdy już z takiej perspektywy nie zobaczę naszego miasta. Jednym słowem niecodzienna wyprawa, niecodzienne widoki…

Cóż więcej dodać? Wyprawa udana, widoki przepiękne, inwestycja w energetykę wielka.

Dziękujemy w imieniu uczniów CKZiU firmie Tauron Wytwarzanie S. A. za organizację I Festiwalu Nauki i niecodzienną możliwość zwiedzania bloku 910 MW.

Uczestnicy wycieczki

Aleksandra Radomska, Szymon Cichoń i Konrad Stróżyński

 

Ilość odsłon: 636

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.