Wyjazd do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

17-04-2023

17 kwietnia 2023 r. młodzi adepci programowania oraz automatyki z klasy 2bTE wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.

Jak słusznie stwierdziła pani przewodnik – nie wyobrażamy sobie, aby programista, czy informatyk nie zapoznał się z historią dotyczącą jego branży zawodowej.

Uczniowie uczestniczyli w wykładzie „Gry wideo – program komputerowy; historia gier wideo – kontekst technologiczny”, z którego dowiedzieli się, jak wyglądały pierwsze gry komputerowe, które powstały w połowie ubiegłego wieku. Doświadczyli jak proste to były gry (kółko i krzyżyk, warcaby), a jednocześnie jak „wymagające” sprzętowo i programistycznie. W trakcie wykładu uczniowie mieli okazję pochwalić się swoją wiedzą, odpowiadając na (nie zawsze proste) pytania dotyczące informatyki i jej podstaw.

Następnie przeszliśmy do zwiedzania ekspozycji. Zobaczyliśmy komputer ODRA, dawne komputerowe systemy sterowania ruchem kolejowym (wraz z odwzorowaniem warunków informatyka, który obsługiwał system), a także komputer wart (kiedyś) okrągły milion dolarów! Najwięcej uwagi poświęciliśmy na prezentację komputerów osobistych 8-, 16- i 32-bitowych, z których większość działała i mogliśmy pograć w takie klasyki jak Pole Position, Boulder Dash, Pac-Man, Bomberman, Super Mario Bros. i wiele, wiele innych hitów lat 80. i 90. ubiegłego wieku, w które zapewne grali rodzice naszych drogich uczniów klasy drugiej 🙂

Wizyta w MHKI w Katowicach z pewnością była ciekawym i inspirującym doświadczeniem, a wspomnienia (w tym anegdota z czołgiem) pozostaną w pamięci na długo!

Ilość odsłon: 481

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.