Co mieszkańcy Jaworzna sądzą o transplantacji?

14-05-2017

Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów i życzliwości mieszkańców udało nam się przeprowadzić ankietę na temat naszej wiedzy dotyczącej transplantologii. Podjęliśmy się tego działania w związku z przystąpieniem do kolejnej edycji kampanii „Drugie życie – masz dar uzdrawiania”, w ramach której staramy się propagować ideę transplantacji jako metody leczenia chorych. Podczas jednego z jarmarków świątecznych, w których braliśmy udział, udało nam się przekonać aż 87 mieszkańców, aby podzielili się z nami swą wiedzą i obawiamy odnośnie tego ważnego tematu. Ankieta zawierała 14 pytań, które dotyczyły kwestii zostania ewentualnym dawcą. Zapraszamy do lektury analizy tejże ankiety.

 Pierwszym pytaniem, które postawiliśmy naszym mieszkańcom jest to, czy akceptują transplantologię jako metodę leczenia chorych. Ku naszemu zadowoleniu Jaworznianie mówią zdecydowane „tak” transplantologii. Aż 95% mieszkańców uważa, że ta metoda leczenia powinna być stosowana. Nie zapominamy, że dla niektórych jest to jedyna możliwość przeżycia.

Dawcą może być osoba żyjąca lub zmarła. Wszystko zależy od organu lub tkanek, które będziemy przeszczepiać. Nerkę, wątrobę lub szpik kostny można pobrać od żywego dawcy, pozostałe organy od zmarłego. Dlatego zapytaliśmy mieszkańców naszego miasta, czy byliby gotowi oddać swoje narządy po śmierci. Aż 91% mieszkańców deklaruje chęć oddania swojego narządu, aby ratować życie innych ludzi. Wzorem dawcy jest Przemysław Saleta, który poświęcił swoją karierę, by ratować zdrowie i życie córki, oddając jej nerkę. Niemal 90% ankietowanych zadeklarowało również chęć oddania narządów swoich bliskich, jeśli mogłoby to w jakikolwiek sposób pomóc innym. Tylko nieliczni uzależnili swoją odpowiedz od decyzji najbliższych.

Okazuje się jednak, że dalszym ciągu nie do końca jesteśmy świadomi, czego tak na prawdę życzą sobie nasi najbliżsi. Tutaj nasza wiedza niestety waha się w proporcjach pół na pół, mimo dobrej woli, temat bycia dawcą pozostaje tematem tabu. Łatwiej decydować nam o własnym życiu niż podejmować decyzję za innych, w szczególności, gdy w grę wchodzą nasze uczucia. Czy wtedy sprawdzimy, czy bliska osoba posiada oświadczenie woli?! Co powstrzymuje nas przed oddaniem narządów bliskich osób? Najwięcej naszych mieszkańców powołuje się na względy religijne, choć żadna z religii, nie zakazuje transplantacji. Problemem jest również nasza niewiedza dotycząca problemów medycznych oraz przeszczepiania narządów.

Być może nasze obawy wynikają też z potrzeby poznania osoby, której my lub nasi najbliżsi mają podarować organy… Tylko połowa mieszkańców naszego miasta miała konktakt z osobami oczekującymi przeszczepu. Znają zatem ich problemy i towarzyszącą im nadzieję, że znajdzie się człowiek, który podaruje im drugie życie.

Rodzi się zatem pytanie: co lub kto powinien decydować po naszej śmierci czy będziemy dawcą czy nie? Ponad połowa ankietowanych uważa, że decyzję o oddaniu narządów powinien podjąć dawca za życia. Tylko nieliczne osob uważają, że współudział w tym procesie powinni brać krewni zmarłej osoby. Dlatego też zaoferowaliśmi naszym ankietowanym oświadczenia woli, które stanowią symbol bycia dawcą. Aż 82% mieszkańców wyraziło chęć podpisania takiego oświadczenia.

Pozostało nam ważne pytanie: skoro tak chętnie deklarujemy możliwość oddania narządów to dlaczego jest tak mało przeczepów? Nasi mieszkańcy uważają, że najczęściej wynika to z faktu, że nie mamy informacji na temat możliwości przekazania narządów lub rodzina potencjalnego dawcy nie wyraża zgody na przeszczep. I znowu dostrzegamy problem zadecydowania za kogoś, kogo kochamy.

Analiza ankiet pokazała, że uczestnictwo naszej szkoły w tej kampanii ma znaczenie, bo dzięki działalności informacyjno-edukacyjnej możemy pomóc innym. Z dumą możemy powiedzieć, że mieszkańcy Jaworzna są otwarci na problem przeszczepiania narządów. Mimo dużego zróżnicowania respondentów pod względem wieku, płci, a także wyznania możemy przyznać, że bez względu na to z jakich środowisk się wywodzimy, kim jesteśmy, ani w co wierzymy – TRANSPLATACJI MÓWIMY TAK.

 

Ilość odsłon: 1257

wstecz

Kontakt



Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.