„Praktyka zawodowa w Niemczech i Irlandii – perspektywą na lepszą karierę zawodową”
Informujemy, że w latach szkolnych 2016/2017 i 2017/2018 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – Technikum Energetyczne będzie realizować projekt „Praktyka zawodowa w Niemczech i Irlandii – perspektywą na lepszą karierę zawodową” ze środków EFS w ramach projektu ERASMUS+. Akcja 1. Mobilność edukacyjna dotyczący Mobilności uczniów. Projekt jest finansowany ze środków EFS.
Projekt polegać będzie na realizacji obowiązkowej czterotygodniowej praktyki zawodowej, dla uczniów klas 3-cich kształcących się w zawodach technik mechatronik i technik elektryk w danym roku szkolnym., Podczas zagranicznej praktyki podejmą staż w zagranicznych przedsiębiorstwach związanych z branżą mechatroniczną i elektryczną w Irlandii oraz Niemczech. Mobilność ta ułatwi im przejście w przyszłości z etapu nauki do zatrudnienia. Podczas realizacji zagranicznych praktyk uczniowie będą mogli zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe oraz podwyższyć swoje umiejętności językowe.
Główne cele projektu:
- podniesienie poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności uczniów w zakresie ich przydatności na rynku pracy poprzez zwiększenie mobilności edukacyjnej;
- poprawa kompetencji językowych w komunikacji w obszarze życia codziennego i zawodowego;
- promowanie różnorodności językowej Unii Europejskiej i świadomości międzykulturowej.
Oczekiwane rezultaty:
- zdobycie doświadczenia zawodowego w kraju europejskim uczestników projektu, co zwiększy ich atrakcyjność zarówno na lokalnym, krajowym jak też zagranicznym rynku pracy;
- podniesienie umiejętności językowych uczniów;
- poznanie kultury i historii innego kraju;
- przełamanie barier kulturowych i narodowościowych;
- nauka samodzielności w radzeniu sobie w innym środowisku.
Odbiorcami projektu są uczniowie pełnoletni, kształcący się w TE w klasach trzecich w danym roku szkolnym, w zawodach technik mechatronik i technik elektryk.
Głównym działaniem w projekcie jest 4-tygodniowa ciągła praktyka zawodowa realizowana zgodnie ze szkolnym planem nauczania w następujących turach:
I TURA 32 uczestników (16/Irlandia, 16/Niemcy) termin 6.03.2017-31.03.2017 (+ 2 dni na dojazd)
II TURA 32 uczestników (16/Irlandia, 16/Niemcy) termin 26.02.2018-23.03.2018 (+ 2 dni na dojazd)
Dodatkowym elementem praktyk będzie realizacja programu kulturowego odpowiedniego dla danego regionu, w którym będą odbywać się praktyki.
Przed wyjazdem na praktykę za granicą wszyscy uczestnicy projektu objęci będą odpowiednim przygotowaniem językowym, kulturowym i interpersonalnym
Po zakończeniu praktyk uczniowie otrzymają odpowiednie zaświadczenia i certyfikaty (Europass Mobility, ECVET).
REGULAMIN PRAKTYK ZAGRANICZNYCH realizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w ramach programu Erasmus+ „Praktyka zawodowa w Niemczech i Irlandii – perspektywą na lepszą karierę zawodową”.