IEM – Wielkie nadzieje…

31-03-2017

To już miesiąc, jak Intel Extreme Masters dobiegło już końca. Nie można jednak zapomnieć dwóch  weekendów pełnych emocji , zdecydowanie zapisały się na kartach historii tego właśnie wydarzenia. 25. oraz 26. lutego miał miejsce pierwszy weekend, w którym to najlepsze zespoły League of Legends mierzyły się w katowickim Spodku o bagatela 650,000 dolarów! Polscy kibice przyjechali z całej Polski, aby kibicować najlepszym drużynom na świecie. Jednakże pretendentem do zwycięstwa był zespół H2K, w którym rolę „Junglera” zajmuje Marcin „Jankos” Jankowski. Niestety sprawdził się czarny scenariusz dla naszego rodaka, który odpadł w półfinałach fazy turniejowej wraz ze swoją drużyną przegrywając z Flash Wolves 1:2. Flash Wolves ostatecznie wygrało 4 przystanek Intel Extreme Masters w Katowicach, wygrywając z G2 Esports 2:0.

Atmosfera podczas meczów H2K jest nie do opisania. Ponad 13 tysięcy osób na trybunach dosłownie wpada w szał. Ciężko porównać to do jakiegokolwiek innego wydarzenia w katowickim Spodku, które wzbudziłoby takie emocje w rodakach.

Nadszedł pierwszy marcowy weekend a wraz z nim turnieje Counter Strike: Global Offensive oraz StarCrafta II.

Zdecydowanie ta edycja IEM była dla polskich kibiców rozczarowaniem. Wśród 12 zespołów CS:GO, jeden z nich to najpopularniejsza polska formacja Virtus.pro. To dla tej drużyny zjeżdżają się ludzie z całej Polski, to z nią chcą przeżyć najlepsze chwile w katowickim Spodku. Niestety w fazie grupowej, która trwa dosłownie jeden dzień, wszystko obróciło się o 180 stopni. Polska formacja wygrała tylko dwa na pięć starć, co niestety nie dało jej awansu do dalszej części turnieju. Faza grupowa odbywała się 2 marca w Katowicach w zamkniętym jeszcze obiekcie. To właśnie stąd pojawiła się frustracja u zagorzałych kibiców Virtus.pro, gdyż nie mieli okazji zobaczyć ich w Spodku. Warto również przypomnieć, jak wyglądały poprzednie lata w wykonaniu Virtus.pro w katowickim Spodku:

  • 2014 Virtus.pro – I miejsce
  • 2015 Virtus.pro – Odpada w półfinałach
  • 2016 Virtus.pro – Odpada w ćwierćfinałach
  • 2017 Virtus.pro – Nie wychodzi z grupy

Czy zła passa Polskiej formacji się „zresetuje” i w przyszłym roku będziemy mogli ponownie zobaczyć ich na najwyższym stopniu podium w katowickim Spodku Warto przyjść i się samemu przekonać.

Turniej CS:GO wygrała Duńska formacja Astralis.

W turnieju StarCrafta II również mieliśmy przedstawiciela naszego kraju, któremu udało się wydostać z fazy grupowej turnieju, jednakże finalnie Artur „Nerchio” Bloch przegrał w Katowickim spodku 0:3.

Wygraną zgarnął Koreańczyk Jun „TY” Tae Yang.

Intel Extreme Masters to jednak nie tylko turnieje, ale też szansa dla producentów podzespołów, aby zaprezentować nowości na tak prestiżowej imprezie. Jednakże nie tylko przedstawiciele cyfrowego świata pojawili się na IEM Expo, które odbywało się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przy Spodku. Wiele firm włącza się do e-sportu. Najlepszym przykładem jest sieć komórkowa Play, która zaraz po Intel Extreme Masters ogłosiła Polską Ligę E-sportową. Na terenie Expo swoich swoich stoisk miało niespełna 40 firm, które powoli włączają się w organizacje owych wydarzeń.

Kolejnym przykładem, który warto przytoczyć, jest bank Crédit Agricole, którego stoisko robiło wrażenie, a sam bank był partnerem bliźniaczego wydarzenia dla Intel Extreme Masters – MeetUP’a!

Na terenie Expo odbywały się również turnieje mniejszej rangi w CS:GO oraz League of Legends a mianowicie Puchar Polski Cybersport.
Stoisko, które dla odwiedzających było głównym punktem zaczepienia, było największe stoisko firmy Intel, która jest tytularnym sponsorem wydarzenia. Odwiedzający mieli możliwość przetestować najnowsze procesory spod skrzydeł Intela, oraz pograć w najbardziej wymagające tytuły.

Podczas IEM miał również miejsce MeetUP, to wydarzenie organizowane dla zagorzałych fanów YouTube, którzy mają okazję przyjść i spotkać swoje ulubione gwiazdy YouTube. Na samym wydarzeniu pojawiły się takie osobistości Polskiego YouTube jak reZigiusz, Poszukiwacz, JDabrowsky czy Piotr „Izak” Skowyrski znany Polski komentator meczów CS:GO. Odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji a mianowicie sesja Q&A z twórcami, koncerty, wspólne gry i zabawy czy nawet możliwość zrobienia sobie zdjęcia i zgarnięcia autografu od ulubionego twórcy internetowego.

Podsumowując, tego typu wydarzenia są organizowane w Polsce coraz częściej. Nieunikniony jest rozwój e-sportu na terenie naszego kraju. Kolejnym ważnym wydarzeniem w świecie cyber sportu jest organizowany w lipcu turniej CS:GO rangi MAJOR (najważniejszy turniej) w Krakowskiej Tauron Arenie. Wydarzenia tego typu biją wszelakie rekordy popularności zarówno w naszym kraju jak i poza jego granicami.

Katowickie wydarzenie przez 2 weekendy odwiedziło 173,000 osób co jest niesamowitym sukcesem dla organizatorów jak i miasta Katowice, które prężnie wspiera działania Electronic Sports League.

Szymon Szumniak

 

Ilość odsłon: 1466

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.