Międzynarodowa Kampania „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”

04-12-2018

Miasta, miasteczka i wsie bezpieczne dla dziewczynek i kobiet! Dość czekania – wzywamy samorządy do działania!

Już po raz 27., między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka), w około 180 krajach na całym świecie, odbędzie się szereg wydarzeń inicjowanych przez ponad 2000 organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych, których celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć, która dotyka w szczególności dziewcząt i kobiet.

Wybór dat wyznaczających czas kampanii to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka,
a przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka a nie sprawą prywatną. W tym roku, w związku z niedawnymi wyborami samorządowymi oraz obchodami 100. lecia praw wyborczych kobiet, szczególną uwagę zwracamy na rolę polityk lokalnych w rozwiązywaniu problemu przemocy ze względu na płeć. Dlatego tegoroczną kampanię realizujemy pod hasłem: Miasta, miasteczka i wsie bezpieczne dla dziewczynek i kobiet!Dość czekania – wzywamy samorządy do działania!

KALENDARZ KAMPANII 16 DNI AKJI PRZECIWKO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ W KRAKOWIE

organizowanych przez fundację Autonomia we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Mediami i kołem naukowym Coolturoznawcy przy Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN, Pełnomocniczką Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademią Sztuk Pięknych, Towarzystwem Interwencji Kryzysowej, Żydowskim Muzeum Galicja, Centrum Społeczności Żydowskiej – Jewish Community Centre.
Na niemal wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Ilość miejsc ograniczona. Część wydarzeń ma charakter zamknięty – obowiązują zapisy!

Dzień Godz. Kategoria Tytuł Miejsce
21.11.2018 [środa]   Akcja Początek akcji – Miasta, miasteczka i wsie bezpieczne dla dziewczynek i kobiet! Dość czekania – wzywamy samorządy do działania!Przekazanie raportu i  rekomendacji członkiniom i członkom  Rady Miasta Krakowa VIII kadencji. Urząd Miasta Krakowa
25.11.2018 [niedziela] Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet   Akcja Miasta, miasteczka i wsie bezpieczne dla dziewczynek i kobiet! Dość czekania – wzywamy samorządy do działania! Internet
28.11.2018 [środa] 100. rocznica wywalczenia przez kobiety w Polsce praw wyborczych 10.00-11.30 film + dyskusja Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons” [48 ', 2015 Kanada reż. Rama Rau]
Co może robić społeczność, by gwałty nie uchodziły na sucho, policja chroniła ofiary przestępstw, a atakowane dziewczyny nie były nękane w mediach społecznościowych?  
Instytut Socjologii Uniwersytet Jagielloński sala 61 lub 81 ul. Grodzka 52 (budynek dostosowany)
29.11.2018 [czwartek] Międzynarodowy Dzień Obrończyń Praw Człowieka  +Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim     9.00 – 16.00 Akcja Maraton Pisania Listów w sprawie obrończyń praw człowieka z całego świata.   Podejdź do stolika, przeczytaj historię, napisz list albo 10 listów. Kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, potrzebują Twojego zaangażowania. Uniwersytet Pedagogiczny Gmach Główny ul. Podchorążych 2 (budynek dostosowany)
14.00 – 15.30 film + dyskusja Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons” [48 ', 2015 Kanada reż. Rama Rau]
Co może robić społeczność, by gwałty nie uchodziły na sucho, policja chroniła ofiary przestępstw, a atakowane dziewczyny nie były nękane w mediach społecznościowych?  
Uniwersytet Pedagogiczny Gmach Główny sala 444 ul. Podchorążych 2 (budynek dostosowany)
18.00 – 21.00 akcja + rozmowa Maraton Pisania Listów w sprawie obrończyń praw człowieka z całego świata.   Przyjdź do nas. Usiądź, przeczytaj historię, napisz list albo 10 listów. Kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, potrzebują Twojego zaangażowania. Będziemy o nich rozmawiać i upamiętniać te, które zginęły za ochronę praw. Fundacja Autonomia Krakowska 19 (budynek bez dostosowania, sala użyczona przez eFKę)  
1/2.12.2018 [sobota + niedziela] Światowy Dzień Walki z AIDS 9.00 – 15.30 Warsztaty WenDo – budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona dla studentek i doktorantek UJ. Liczba miejsc ograniczona! Zapisy do 27 listopada Kazimierz, Kraków. Budynek dostosowany  architektonicznie.
4.12.2018 [wtorek] 18:30 – 20:00 Film +rozmowa Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons” [48 ', 2015 Kanada reż. Rama Rau]
Co może robić społeczność, by gwałty nie uchodziły na sucho, policja chroniła ofiary przestępstw, a atakowane dziewczyny nie były nękane w mediach społecznościowych?
Centrum Dydaktyczno- Kongresowe Sala S1 ul. Łazarza 16 Budynek dostosowany
5.12.2018
[środa]
19.00   – 20.30 film + dyskusja Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons” [48 ', 2015 Kanada reż. Rama Rau]
Co może robić społeczność, by gwałty nie uchodziły na sucho, policja chroniła ofiary przestępstw, a atakowane dziewczyny nie były nękane w mediach społecznościowych?  
Akademia Sztuk Pięknych sala nr 100 Pl. Matejki 13
6.12.2018 [czwartek] Rocznica masakry w Montrealu   18.00 – 20.00 Film + rozmowa + akcja Cichy front [72′ 2017 Francja, Szwajcaria, reż.: Manon Loizeau] Uwaga: ze względu na drastyczne treści, film przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.
Sytuacja ofiar gwałtów wojennych dokonywanych przez wojska Asada na obywatelkach Syrii, w kulturze, w której gwałt oznacza dyshonor dla całej rodziny. Wprowadzenie i komentarz po filmie poprowadzi Anna Lipowska – Teutsch, Towarzystwo Interwencji Kryzysowej. Zapalenie zniczy pamięci ofiar Masakry w Montrealu i innych ofiar seksistowskiej nienawiści.
Żydowskie Muzeum Galicja sala konferencyjna Ul. Dajwór 18 Budynek dostosowany  architektonicznie.
8/9.12.2018 [sobota +niedziela]   warsztaty WenDo – warsztaty z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony dla dziewczynek. [czekamy na ostateczne potwierdzenie możliwości realizacji warsztatu]  
8/9. 12.2018 [sobota +niedziela]   Warsztaty WenDo – warsztaty z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony dla kobiet [czekamy na ostateczne potwierdzenie możliwości realizacji warsztatu]  
12.12.2018 [wtorek]   Spotkanie Spotkanie przedstawicielek krakowskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na rzecz praw kobiet z przedstawicielkami Grupy Roboczej ds. dyskryminacji wobec kobiet w prawie i praktyce Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych. Autonomia
15/16. 12.2018 [sobota +niedziela]   9.00-17.00 Kurs Kurs krytycznej analizy przekazów medialnych i przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Część I. (część II w weekend 12/13 stycznia 2019) Obowiązują zgłoszenia [do 21.11.2018]! Kraków Budynek dostosowany  architektonicznie.

 

W związku z kampanią 16 dni Protestu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu organizowanym 6 grudnia w Krakowie przez Fundację Autonomia, organizację pozarządową działającą na rzecz powstrzymania nietolerancji, dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne lub narodowe, wiek, stopień sprawności i itp.

Ilość odsłon: 868

wstecz

Kontakt



Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.