Migawki z lekcji – uszlachetnianie druku

26-02-2024

Uczniowie kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej, a także technik reklamy poznając zagadnienia związane z procesami poligraficznymi uczą się drukowania i uszlachetniania wyrobów poligraficznych.

Na czym polegają operacje uszlachetniania druku?

Po pierwsze – na laminowaniu, czyli nakładaniu na okładkę broszury, wizytówkę czy zaproszenie folii błyszczącej, matowej lub satynowej. Uczniowie korzystają z dwóch różnych urządzeń dostępnych w pracowni – laminatora płaskiego i foliarki rolowej. Operacje te pozwalają na zabezpieczenie wydruków i nadają im szlachetnego, estetycznego wyglądu.

Po drugie – na nanoszeniu metalicznych folii na wybrane partie druku. Nazwiemy tę operacje hot-stamping (inaczej: termodruk lub wytłaczanie na gorąco). Można i tę operacje wykonać w naszej pracowni wgrzewając folię (srebrną, złotą, inną metaliczną) przez laminator płaski. Dodatkowo uczniowie uczą się przygotować projekt do uszlachetniania w drukarni (przygotowanie projektu do drukarni wygląda nieco inaczej).

Po trzecie – na wykrawaniu, krojeniu, bigowaniu (zaginaniu papieru w danym miejscu). Te operacje zaliczymy do procesów wykończeniowych.

W ten sposób doskonalimy umiejętności projektowania graficznego, ponieważ na samym początku grafik powinien umieć nanieść informację o tych procesach w swoim projekcie. Poprzez ćwiczenia wzbogacamy wiedzę teoretyczną i praktyczną (działania prepres, pres i postpress).

W tym materiale z cyklu „Migawki z lekcji” prezentujemy Wam przykłady z zajęć złocenia na gorąco folią metaliczną. 

Sylwia Nowak

Ilość odsłon: 328

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.