Uczniowie kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej, a także technik reklamy poznając zagadnienia związane z procesami poligraficznymi uczą się drukowania i uszlachetniania wyrobów poligraficznych.
Na czym polegają operacje uszlachetniania druku?
Po pierwsze – na laminowaniu, czyli nakładaniu na okładkę broszury, wizytówkę czy zaproszenie folii błyszczącej, matowej lub satynowej. Uczniowie korzystają z dwóch różnych urządzeń dostępnych w pracowni – laminatora płaskiego i foliarki rolowej. Operacje te pozwalają na zabezpieczenie wydruków i nadają im szlachetnego, estetycznego wyglądu.
Po drugie – na nanoszeniu metalicznych folii na wybrane partie druku. Nazwiemy tę operacje hot-stamping (inaczej: termodruk lub wytłaczanie na gorąco). Można i tę operacje wykonać w naszej pracowni wgrzewając folię (srebrną, złotą, inną metaliczną) przez laminator płaski. Dodatkowo uczniowie uczą się przygotować projekt do uszlachetniania w drukarni (przygotowanie projektu do drukarni wygląda nieco inaczej).
Po trzecie – na wykrawaniu, krojeniu, bigowaniu (zaginaniu papieru w danym miejscu). Te operacje zaliczymy do procesów wykończeniowych.
W ten sposób doskonalimy umiejętności projektowania graficznego, ponieważ na samym początku grafik powinien umieć nanieść informację o tych procesach w swoim projekcie. Poprzez ćwiczenia wzbogacamy wiedzę teoretyczną i praktyczną (działania prepres, pres i postpress).
W tym materiale z cyklu „Migawki z lekcji” prezentujemy Wam przykłady z zajęć złocenia na gorąco folią metaliczną.
Sylwia Nowak
Ilość odsłon: 576