Podróż do Miejsc Bitew i Pamięci Historycznej

20-10-2022

We wtorek 11 października klasa 1a TE wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 13 wyjechała w „Podróż do Miejsc Bitew i Pamięci Historycznej”. Pierwszym punktem programu był przejazd do Pleśnej pod Cmentarz Legionistów w Łowczówku. Na miejsce czekali na nas gospodarze tego terenu: Wójt Gminy Pleśna, jego zastępca oraz pracownicy Urzędu Gminy. Poczty sztandarowe obu szkół wprowadziły nas na cmentarz, gdzie wspólnie odśpiewaliśmy hymn. Następnie delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły symboliczne znicze w barwach narodowych na mogiłach Legionistów. Z ust gospodarzy usłyszeliśmy gawędę historyczną n/t udziału Legionów Polskich w walkach o odzyskanie niepodległości w czasie I wojny światowej, przebiegu bitwy pod Łowczówkiem oraz okoliczności powstania cmentarza Legionowego.

Po części uroczystej przyszedł czas na wspólny ciepły posiłek dla uczniów i opiekunów obu szkół. Zostaliśmy też obdarowani pamiątkowymi gadżetami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie oraz Urząd Gminy w Pleśnej.

Następnie udaliśmy się w dalszą podróż do Tarnowa. Tam odbyła się kolejna część naszej wyprawy przygotowana przez REGIONALNE CENTRUM EDUKACJI O PAMIĘCI W TARNOWIE. Na miejscu braliśmy udział w warsztatach historycznych podzieleni na grupy : „Tam Twój dom, gdzie serce Twoje!” – lekcja obrazująca fenomen Podziemnego Państwa Polskiego i Rządu na Uchodźstwie oraz „Choć na tygrysy mają visy…” – zajęcia omawiające taktykę, codzienną rzeczywistość oraz najpopularniejsze i najbardziej ikoniczne modele broni. Poza zdobywaniem wiedzy teoretycznej wykonywaliśmy również rysunki sabotażowe oraz wycinaliśmy znaki Polski Walczącej.
Po zakończeniu zajęć pozostał nam już tylko powrót do Jaworzna.

Wycieczka korzysta ze wsparcia finansowego i organizacyjnego:

– Urzędu Miejskiego w Jaworznie (dofinansowanie kosztów transportu);
– Starostwa Powiatowego w Tarnowie oraz Urzędu Gminy w Pleśnej (sfinansowanie i zorganizowanie ogniska i wyżywienia)
– 5 Pułku Strzelców Konnych i Muzeum Okręgowego w Tarnowie (bezpłatne warsztaty).

Ilość odsłon: 411

wstecz

KontaktCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.