Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów

13-11-2018

Na przekór wszystkiemu

Wbrew rozsądkowi

Przeciw logice, samemu sobie

 

Gdzie łzy bezsilności

Płynęły, w pół drogi

Wstrzymane, łączyły się z krwią

 

Prosili o wiarę, miłość, nadzieję

Prosili na niebo kierując swój wzrok

Oddając kochanej ostatnie swe tchnienie

Ku Twojej wolności stawiali krok

 

Historia naszej ojczyzny jest niezwykła, lecz w dużej części dramatyczna. Ile razy bowiem wyciągano ku nam chciwe szpony, by zabrać to, co najcenniejsze? Ile razy uzbrojeni bandyci wtargnęli do naszego domu depcząc brutalnie nasz spokojny świat? Ile razy burzono jego ściany, byśmy nigdzie nie czuli się bezpiecznie? Ile razy porywano, więziono i mordowano naszych braci i siostry, by pogrążyć nas w rozpaczy?

Nazbyt wiele… Na domiar złego, często byliśmy zostawieni samym sobie, bez pomocy. Ten ogrom doświadczeń wydawać by się mógł ponad siły każdego, my nigdy jednak nie pogodziliśmy się z przegranym losem. Wolność bowiem ma dla nas wymiar większy i potężniejszy niż granice państwa na mapie. Pragnienie wolności wpisane jest w każde polskie serce, a tożsamość, prawo do własnego języka, wypowiedzi i wyznania są dla nas równie konieczne, co powietrze.

Dzięki talentom artystycznym młodzieży klas Ia, IIIa i IVb T5 z CKZiU i wysiłkom ich wychowawców zostaliśmy zabrani w niesamowitą podróż przez wieki polskości, bohaterstwa i umiłowania ojczyzny. Uczestnicząc w uroczystej akademii oraz śpiewając wspólnie Mazurek Dąbrowskiego dołączyliśmy do ogólnopolskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Multimedialny spektakl pt. „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów” był kluczem do zrozumienia naszej własnej przeszłości i teraźniejszości. Ten swoisty wehikuł czasu pełen ważnych i pięknych obrazów, symboli, wierszy, pieśni i piosenek ukazał trudne, polskie drogi ku wolności, którymi podążali nasi przodkowie – bohaterowie.

Gorąco dziękujemy młodzieży i ich opiekunom za przygotowanie wspaniałej i wzruszającej opowieści o pragnieniu wolności i niepodległości. Nauczmy się ją szanować uczciwym życiem, nauką i pracą. Jest to nasz obowiązek i powinność wobec tych, którzy poświęcili wartość najwyższą, własne życie, byśmy mogli tym darem cieszyć się codziennie.

B.B.

Ilość odsłon: 968

wstecz

Kontakt



Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 ul. Promienna 65, 43-600 Jaworzno

 sekretariat@ckziu.jaworzno.pl

 32 76 29 100

Używamy ciasteczek. Czytaj więcej.